Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

de activitate Grupa: Mica - Cum este/ afost si va fi pe pamant

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de activitate



Data: 26 februarie 2009

Locul: Gradinita nr 6 Brasov

Grupa: Mica A

Domeniu de activitate: Stiinte

Categoria de activitate: Activitate matematica

Tema: Cum este/ afost si va fi pe pamant

Subtema: Animale domestic, salbatice si pasari de curte; Evaluare

Subiectul: "Trenul cu vagoane de diferite forme, marimi si culori"

Mijloc de realizare: Joc didactic

Tipul de activitate: Consolidare

Obiective cadru:

Ø     Dezvoltarea operatiilor intelectuale prematematice

Ø     Dezvoltarea capacitatii de recunoastere, denumire construire si utilizare a formelor geometrice

Obiective de referinta:

Ø     Sa ordoneze obiectele pe, peste, deasupra, dedesubtul, inauntrul sau in afara unui spatiu dat

Ø     Sa clasifice obiecte dupa criteriul culorii

Ø     Sa clasifice obiecte pe baza criteriului formei

Ø     Sa clasifice obiecte dupa criteriul marimii

Ø     Sa clasifice o varietate de obiecte prin unirea unei proprietati comune

Obiective operationale:

Ø     Sa recunoasca si sa denumeasca figurile geometrice invatate (cercul si patratul)

Ø     Sa recunoasca anumite caracteristici ale figurilor geometrice prezentate: forma, marime, culoare

Ø     Sa aseze figurile geometrice in spatial dat respectand diferite criterii

Ø     Sa recunoasca patratul din fisa si sa il coloreze cu culoarea rosie

Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, jocul exercitiu

Materiale si mijloace: Trenuletul, trusa cu figure geometrice, fisa

Strategia didactica: Semidirijata

Forma de organizare: Frontal, individual

Bibliografie: E. Rafaila, L. Tugui - "Modele orientative de lucru cu prescolarii" - Editura ALL 2000

Momentele activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

Metode si procedee

Material si mijloace did

Evaluare

1.Moment organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

4.Dirijarea inavatarii

5. Evaluarea performantelor

6.Evaluarea finala

Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii: aerisirea salii de clasa, aranjarea mobilierului, intrarea organizata a copiilor in sala de grupa.

Azi cand veneam la gradinita m-am intalnit cu postasul care era grabit si care avea pentru voi o scrisoare si un pachet farte mare. Vazandu-l atat de grabit i-am spus ca va aduc eu pachetul si scrisoarea pentru ca oricum voi veni la voi, iar el sa plece mai departe sa ajunga si la alti copii.

Educatoarea pune pe masuta scrisoarea si un pachet.

Vreti sa desfacem pachetul?

Educatoarea desface pachetu.

Ce ne-a trimis postasul?

Sa citim si scrisoarea sa vedem exact ce trebuie sa facem cu ele.

Educatoarea citeste scrisoarea

"Dragi copii, am auzit de la cineva ca voi sunteti foarte isteti si cuminti si m-am gandit sa va rog sa ma ajutati. Am amestecat jucariile din trenulet si acum nu mai stiu unde este locul fiecaruia. Va rog sa le aranjati voi.

Il ajutam pe postas sa aranjeze jucariile?

Astazi noi la activitatea de matematica vom recunoaste obiectele, vom preciza forma lor, marimea si culoarea. De asemenea le vom clasifica dupa diferite crieterii

Desfasurarea jocului.

Fiecare din voi va veni pe rand aici si va extrage un obiect din saculet. Va trebui sa spuneti ce forma are, ce culoare si marimea. Apoi in functie de forma sa il vom aseza intr-unul din vagoanele trenuletului. Daca este un patrat il vom aseza in primul vagon iar daca este cerc il vom aseza in cel de-al doilea.

Educatoarea demonstreaza copiilor apoi pe rand fiecare din ei extrage o figura geometrica si o aseaza la locul ei dupa criteriul formei.

Complicarea jocului.

De aceasta data va trebui sa asezam toate figurile mari in primul vagon iar pe cele mici in cel de-al doilea vagon indiferent de forma lor.

Educatoarea demonstreaza copiilor apoi pe rand fiecare din ei extrage o figura geometrica si o aseaza la locul ei dupa criteriul marimii

In plic postasul ne-a mai lasat si niste fise.

Ce este desenat pe fisa?

Ce forma au vagoanele?

Noi va trebui sa coloram vagonul in forma de patrat cu culoarea rosie.

Ii felicitam pe cei care au fost foarte atenti si sunt sigura ca postasul se va bucura enorm de mult ca l-ati ajutat. Tocmai de aceea v-a mai pregatit inca o surpriza si anume vagonul cu ciocolata.

Educatoare imparte ciocolata copiilor si realizeaza aprecieri verbale la adresa acestora.

Asculta cu atentie!

Da!

Un trenulet si un saculet cu jucarii (patrate si cercuri)

Da!

Copiii sunt atenti la demonstratia educatoarei apoi pe rand extrag si ei o forma geometrica si o aseaza la locul ei, in vagonul potrivit

Copiii sunt atenti la demonstratia educatoarei apoi pe rand extrag si ei o forma geometrica si o aseaza la locul ei, in vagonul potrivit

Un trenulet.

Primul este cerc iar al doilea patrat.

Copiii coloreaza vagonul in forma de patrat cu culoarea rosie

Copiii servesc o bomboana de ciocolata din vagonul pentru ciocolata

Coversatia

Conversatia

Jocul

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Pachetul si scrisoarea

Trenuletul si saculetul cu figure geometrice

Trenuletul si saculetul cu figure geometrice

Fisele

Evaluare initiala

Aprecieri verbale

Evaluare finala

Aprecieri verbale



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4806
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved