CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1, PITESTI
GRUPA:pregatitoare
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
TEMA SAPTAMANII:Toamna, regina frunzelor ruginii
CATEGORIA ACTIVITATII:Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea
SUBIECTUL ACTIVITATII: ''Aventura unei frunze de toamna''
TIPUL ACTIVITATII:achizitie de cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA:
*sa audieze cu atentie un text, retinand ideile acestuia;
*sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv, utilizand un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
*cognitive:*sa asculte cu atentie concentrandu-se asupra povestirii;
*sa demonstreze intelegerea textului,raspunzand la intrebari;
*sa retina unele cuvinte si expresii din povestire:
*afective:*sa participe cu interes la activitatea desfasurata.
*psiho-motorii:*sa adopte o pozitie corecta la masute pe durata activitatii.
STRATEGIE DIDACTICA:
*Resurse procedurale: *conversatia , explicatia, observatia, povestirea, problematizarea.
*Resurse materiale: *imagini reprezentand momente din povestire, frunze colorate, plansa cu ,,Copacul imparat''.
*Forme de organizare:*frontal
*individual
Modalitati de evaluare:*continua:-prin observarea comportamentului copiilor;
-prin analiza si corectarea raspunsurilor.
*finala:-prin intrebari;
-prin joc.
LOCUL ACTIVITATII:sala de grupa
DURATA:30-35min.
BIBLIOGRAFIE:
*Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii si regulamentul invatamantului prescolar
*E. Varzavi, M. Taiban, V. Manasia, E. Gherghidan - Dezvoltarea vorbirii, EDP, Bucuresti, 1999
*Culegere de povesti si povestiri pentru cei mici, Editura Didactic Press, Slatina, 2003
SCENARIU DIDACTIC
Etapele lectiei |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Organizarea activitatii |
Asigura conditiile necesare pentru desfasurarea optima a activitatii: -sala aerisita; -materialul didactic pregatit din timp. |
Copiii intra in sala de grupa in liniste. |
Captarea atentiei |
Trezeste interesul copiilor pentru activitate cu ajutorul ghicitorilor: 1.Copacii-si dezbraca haina, Atunci cand vine ea, Stiti cine-i doamna? Ne-a desenat fara creioane: Frunze-aramii si galben-ruginii, Rotunde, inrosite mere Si galben-parfumate pere, Brumate prune si cat puii, Chiar rotunjimile gutuii. |
Copiii asculta ghicitorile , apoi spun raspunsul (Toamna). |
Reactualizarea cunostintelor |
Pune intrebari referitoare la anotimpul toamna:-In ce anotimp suntem? -Ce se intampla toamna? |
Raspund la intrebari. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
"Copii, astazi va voi spune o poveste din care veti afla cum pataniile unei frunze Povestea se numeste: Aventurile unei frunze de toamna." |
Asculta cu atentie. |
Dirijare invatarii |
Citeste povestea, prezentand pe parcurs imagini din aceasta poveste. Povestea: Aventurile unei frunze de toamna A fost odata, tare demult un imparat batran care avea numerosi
slujitori voinici ca ursul si tari ca piatra. Acestia aveau grija de cateva
sute de copile care mai de care mai blande si mai frumoase. Inca de demult oamenii
l-au numit, pe acest batran imparat Copac, pentru ca sta de veghe toata
noaptea si toata ziua adaposteste pe toti trecatorii lasandu-i sa stea la
umbra copilelor sale, frunzele.Slujitorii aveau, dupa iscusinta lor nume de
ramuri. Toti acestia formau impreuna un singur copac cu multe ramuri si - Ce-ar fi sa-l intreb 'cum e Toamna?',
isi zise in gand mezina-frunza. Pentru o mai buna intelegere si receptare a textului, se tine seama de: -vocea si tonul educatoarei trebuie sa fie potrivite cu importanta faptelor povestite; -se foloseste o mimica si gesturi expresive, iar cuvintele necunoscute (iscusinta, mezina, zglobie, primejdie) se explica odata cu expunerea textului, alaturand un sinonim sau o sintagma lamuritoare; -schimbarea ritmului vorbirii, rostirea mai clara sau mai grabita a cuvintelor in functie de momentul povestirii; -afisarea imaginilor ( Anexa 1) concomitent cu expunerea povestirii. |
Asculta cu atentie. |
Evaluarea |
Dupa citirea povestii discuta cu copiii, punand intrebari referitoare la continut si urmarind momentele prezentate in imaginile expuse (Anexa 1). Intrebari posibile: -Ce sfat a dat Copacul-imparat copilelor sale? -Cine urma sa vina? -Ce s-a intamplat cand a venit Toamna? Propune copiilor un joc: Copiii primesc frunze din hartie colorata: galbene, aramii, maronii,(Anexa2) carora le vor desena ochisori, nasucuri si gurite precum avea si frunza din poveste.Aceste frunze vor trebui apoi prinse pe plansa cu Copacul-imparat de la panou.(Anexa 3). |
Raspund la intrebari. Deseneaza frunzele primite,apoi le prind pe plansa de la panou. |
Incheierea activitatii |
Face aprecieri asupra modului cum s-au comportat copiii la activitate. Ii rasplateste pe copiii atenti , cuminti cu diplome. |
Asculta ce spune educatoarea. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7710
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved