CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
Educatoare:
Gradinita:Somanesti
Grupa:Mare -pregatitoare
Data .
Durata -35 minute
Domeniul de activitate:Cunoasterea mediului
Aria:Matematica si stiinte
Mijloc de realizare:modelaj,pictura, colaj;
Tema:Bogatiile toamnei
Tipul activitatii:Consolidare de cunostinte
Obiectiv cadru:dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a lumii inconjuratoare,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acesteia;
utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor fenomene din mediu;
Obiective de referinta:sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare :sol, vegetatie , fauna, fiinta umana ca parte integranta a mediului, precum si interdependenta dintre ele;
sa comunice impresii , idei pe baza observarilor efectuate ;
Obiective operationale:
-sa denumeasca fructe , legume, cereale , flori ale anotimpului toamna;
-sa identifice caracteristici ale bogatiilor toamnei;
-sa descrie modul de utilizare al bogatiilor toamnei;
-sa enumere muncile anotimpului toamna ;
-sa analizeze legatura dintre om si mediu;
-sa redea forma unor fructe , legume, flori , cereale prin modelare,pictura
-sa realizeze un colaj cu roadele toamnei cu materialele date;
-sa intoneze un cantec de toamna;
-sa numere elementele toamnei din lucrari;
-sa lucreze curat si ingrijit pe parcursul activitatii;
Strategia didactica: Material didactic:cos cu fructe, legume , cereale; vaza cu flori de toamna, planse,
acuarele,bloc
de desen,
Metode si procedee:conversatia, exercitiul demonstratia,explicatia,problematizare
Tehnici de lucru:individual, pe grupe, in echipa;
Elemente de joc:inchiderea si deschiderea ochilor;
aplauze;
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE |
MOMENT ORGANIZATORIC CAPTAREA ATENTIEI INTUIREA MATERIALULUI ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
-aerisirea salii de grupa; -amenajarea spatiului de lucru; -aranjarea mobilierului pentru lucrul pe trei echipe; -introducerea copiilor in sala de grupa; Educatoarea prezinta copiilor pe Zana Toamna care a venit in vizita la grupa mare pregatitoare sa vada ce au invatat copiii despre toamna. Intreaba prescolarii despre materialele observate:planse,jetoane. Anunta tema activitatii:"Bogatiile toamnei"si obiectivele in termeni accesibili. Ce am invatat despre anotimpul toamna? Ce fructe se coc toamna plansa model)Unde cresc fructele? Cum folosesc oamenii fructele? Ce legume se coc toamna plansa model)Unde cresc ele? Cum folosesc oamenii legumele |
Intra organizat in sala de grupa. Asculta ,retin Intuiesc materialele. Retin tema Raspund:despre fructe, legume, cereale, flori Raspund:mere, pere, nuci, gutui, castane, struguri;in copaci Compot, dulceata, proaspete. Raspund:rosii,castraveti, varza, ridichii,ardei, castraveti,morcovi etc.;in gradina. Proaspete, zarzavat, muraturi |
Conversatia, explicatia Explicatia Conversatia,problematizarea Conversatia, explicatia. |
2
EVENIMENT DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
METODE SI PROCEDEE |
DESFASURAREA ACTIVITATII CONEXIUNEA INVERSA EVALUARE FINALA |
Ce sunt cerealele?Care se recolteaza toamna?De ce? Ce flori de toamna stiti? Imparte copii pe trei echipe:"Iepurasii" vor picta cu degetul din bogatiile toamnei;Ursuletii" vor modela,iar"Pisicutele" vor realize un colaj de fructe, legume, flori de toamna. Ajuta fiecare echipa penru a realiza tema data. Solicita copiii sa se ajute intre ei. Pune intrebari ajutatoare despre forma, culoarea "bogatiilor" toamnei. Solicita fiecare echipa sa se evalueze si autoevalueze. Cine numara obiectele pictate?Cate "bogatii" ale toamnei ati modelat? Sa interpretam un cantec de toamna! Recitati o poezie de toamna! Ce s-ar intampla daca nu ar fi fructe, legume, cereale, flori? Ce tema am desfasurat azi? Face aprecieri si observatii.Imparte recompense aduse de Zana Toamna. |
Porumbul se foloseste pentru hrana animalelor si a omului.Creste pe camp. Tufanele, crizanteme s.a. Descopera si denumesc materialele. Se impart pe echipe. Lucreaza in liniste . Aprecieri asupra modului de lucru individual, dar si despre lucrarile colegilor. Numara in limita invatata. Canta:"Toamna" Recita:"Toamna' Discuta despre importanta roadelor toamnei Raspund:"Bogatiile toamnei |
Conversatia, explicatia. Conversatia Descoperirea. Exercitiul Evaluare si autoevaluare Interpretare melodie Numarare Conversatia, autoevaluarea |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5364
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved