CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
Educatoare
Grupa:mijlocie step by step
Tema:Cand/cum si de ce se intampla !
Subtema Mere,pere in panere !
Mijloc de realizare :activitate integrata
Centre de activitate
Scop : Perceperea organizata a marului,a unor insusiri vizibile : culoarea sa rosie si
galbena,forma rotunda,mirosul specific,gustul dulce
acrisor,consistenta,precum si a unor parti componente :coaja, miez,
samburi,codita.Imbogatirea si activizarea vocabularului cu
urmatoarele cuvinte :miez,tare,rotund,rostogoleste etc.
Cunoasterea unor cerinte cu privire la consumarea merelor si respectarea
regulilor igienice in acest sens.
Consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare
motrica.
Obiective operationale :
Stiinta : O1-Sa cunoasca si sa denumeasca insusirile vizibile ale marului :
culoare,forma,miros,gust ;
O2-Sa enumere partile componente ale fructului :coaja,miez ,samburi,
codita.
O3-Sa retina cuvintele noi :miez,rostogoleste , samburi etc.
O4- Sa se exprime utilizand un limbaj adecvat.
O5- Sa cunoasca si sa respecte regulile de igiena cu privire la
consumarea fructelor.
Manipulative :
Arta :
Constructii :
Activitate de grup :
Metode si procedee : Observatia,demonstratia,conversatia,explicatia,exercitiul
,jocul,expunerea,problematizarea,lucrul in echipa,turul galeriei;
Material didactic
Stiinta : 3-4 mere de diferite culori si marimi asezate pe o farfurioara,minge,bila
de plastilina,cutit,servetele,un vas cu apa. Pentru fiecare copil :cate un mar,un capac
de plastic,o felie de mar,samburi,o bucata de coaja.
Manipulative : jocul umbrelor
Arta :planse pe care sunt conturate diferite fructe,culori,panou pt.afisarea
lucrarilor ;
Constructii : cuburi din lemn,lego ;
Material bibliografic : Curriculum pentru invatamantul prescolar
Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii -
Maria Taiban,Valeria Nistor,Ecaterina Barsei,Maria
Petre,Valeria Vornicu,Antonia Berescu
;Laborator prescolar-Liliana Ezechil,Mihaela Paisi
Lazarescu,ed.Bucuresti 2001; Metode interactive de
grup,ed.Arves.
Desfasurarea activitatii
Etapele activitatii |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
Momentul organizatoric |
Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii. In cadrul intalnirii de dimineata vom face :prezenta copiilor,stabilirea anotimpului,a zilei,completarea calendarului naturii,discutii referitoare la tema abordata in aceasta saptamana. |
Conversatia Frontal |
Participarea activa la discutii,completarea corecta a calendarului naturii,a prezentei. |
Captarea atentiei |
O fetita de la grupa mare aduce un cos cu fructe de toamna. Copiii sunt invitati sa le priveasca , sa le denumeasca. |
Explicatia Frontal Cos cu mere |
Stimularea interesului pentru activitati |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va realiza in mod direct prin prezentarea centrelor de activitate cu materialele si sarcinile specifice. Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru,asculta cerintele educatoarei,isi aleg semnul si il aseaza in compartimentul corespunzator zonei in care vor sa lucreze. |
Expunerea Explicatia Conversatia Frontal Semnele individuale | |
Stiinta | |||
Dirijarea invatarii |
Precizarea insusirilor marului. Ce mere frumoase aveti ! Ce culoare are marul din mana mea ? (rosie) Sa ridice toti copiii marul care are aceeasi culoare!Ce alta culoare mai au merele voastre?(galbena) . Copiii care au mere galbene vor fi soliciati sa precizeze culoarea. Da copii, merele pot avea culoarea rosie sau galbena. Educatoarea prezinta o minge mica si marul. "Priviti,cum este mingea?Este marul asemanator cu mingea?(Da) Educ rostogoleste mingea. Ce fac eu cu mingea? De ce se rostogoleste pt ca e rotunda) Sa vedem daca si marul se rostogoleste ? Luati marul vostru si incercati sa-l rostogolii incet. De ce se rostogoleste si marul ? Copii, marul se rostogoleste pt ca este rotund ca o minge. Educ prezinta apoi o bila de plastilina.O apasa cu degetele si-i indeamna si pe ei sa faca la fel,si apoi constata ca degetele lasa urma. Apoi apasa marul,cere si copiilor sa execute aceeasi actiune. De ce nu intra degetele in mar ca si in bila de plastilina,daca apasam cu toata puterea ? Pentru ca marul este tare,daca-l apasam cu degetul.Degetele nu lasa urma. Cautati si alte obiecte tari. Apasati masa,scaunul. Apropiati marul de nas si trageti bine aer in piept. Ce simtiti ? Va place mirosul de mar ? Marul are un miros placut,pe care il are numai el,nu si alte fructe sau lucruri. Pt a-i convinge,se vor da sa fie mirosite si alte fructe sau alimente. Educ da copiilor cate o felie de mar,indemnandu-i sa guste. Va plac ? Ce gust au ? Merele,copii,au un gust bun,dulce acrisor. Sinteza partiala se va realiza printr-un joc Spune mai departe . Educ incepe o propozitie,iar copiii continua :Marul are culoara... In partea a doua se analizeaza partile componente. Educ curata coaja si o arata copiilor."Ce fac eu acum ?Cu ce este acoperit marul ? Cum este coaja,daca o pipaim ? Se va cere copiilor sa ia in mana coaja de mar de pe masa lor. Ce a ramas dupa ce am curatat coaja ? Copiilor li se imparte cate o bucata de mar,li se cere sa indice cu degetul care este coaja,care este miezul. Copii,marul este acoperit cu o coaja subtire. Sub coaja se afla miezul alb. Se trece apoi la intuirea samburilor. Ce se afla in mijlocul marului ?Luati in mana un sambure si apasati-l. Spuneti cum este ? Copii,in mijlocul marului se afla samburi mici si tari. Modul de utilizare,de consumare. De unde culegem merele ?De ce le cumparam de la piata ?La ce sunt folosite acasa ?Ce pregatesc mamele voastre din mere ? Copii,merele se mananca crude sau se folosesc la compot,placinta,prajituri.inainte de a fi mancate ele se spala la chiuveta sub jetul de vapa care curge.Merele nespalate pot sa imbolnaveasca pe copii sau pe oricine le va consuma. |
Conversatia Frontal Mere pentru fiecare copil Minge de tenis Observatia Frontal Bila de plastilina Felii de mar pentru fiecare copil Exercitiul Individual Observatia Demonstratia Frontal Individual Conversatia |
Aprecierea copiilor Stimularea interesului Apreciera raspunsurilor copiilor |
Obtinerea perf. Stiinta Manipulative Arta Constructii |
Sinteza finala se va efectua sub forma unui joc imitativ "de-a curatatul merelor". Copiii vor mima actiunea de curatare a cojii,de taiere in doua a marului,de scoatere a samburilor. Copiii solicitati denumesc partea de ,mar cu care se executa o anumita actiune. Apoi copiii merg la spalator pentru a spala merele pe care le vor consuma dupa evaluarea activitatii. Copiii denumesc fructele illustrate pe jetoane pe care apoi le aseaza peste umbra potrivita. Copiii coloreaza o imagine ce reprezinta un fruct. Precizeaza culoarea folosita. Copiii vor construi ladite pentru fructe cu ajutorul cuburilor de lemn si lego. |
Exercitiul Frontal Mere Exercitiul Individual Jocul umbrelor Exercitiul Culori,fise Individual Exercitiul In grup cuburi |
Aprecieri Aprecierea rezolvarii correct a sarcinii date. Aprecierea respectarii conturului. Colaborarea cu partenerii de joc |
Evaluarea performantelor |
Educatoarea si copiii merg la fiecare centru unde se discuta rezultatele obtinute. Vor aprecia activitatea proprie si pe cea a colegilor.Apoi se aseaza la masa si servesc merele . Se merge in curte unde se vor desfasura jocurile de miscare. |
Turul galeriei Frontal |
Aprecieri |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4591
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved