CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect didactic
GRUPA: mica
TEMA ACTIVITATII: Numeratia in limitele 1-3
SUBIECTUL: "Numaram uneltele"
TIPUL ACTIVITATII: predare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numerele si cifrele
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) cognitive:
v Sa recunoasca grupa cu un obiect si grupa cu doua obiecte
v Sa denumeasca grupa cu un obiect si grupa cu doua obiecte
v Sa formeze multimea cu trei obiecte, cu sesizarea diferentei de un element in plus fata de multimea cu doua elemente
v Sa numere constient (cu gest de incercuire) obiectele
multimii cu 1, 2, 3 elemente.
v Sa recunoasca cifrele 1 .
v Sa sesizeze diferenta dintre multimea cu doua elemente si multimea cu trei elemente
v Sa utilizeze un limbaj matematic adecvat
b) psiho-motorii:
v Sa manuiasca corect obiectele puse la dispozitie.
v Sa aseze jetoanele pe masuta de jos in sus
v Sa aseze sub multimea de jetoane cifra corespunzatoare numarului de elemente
c) afective:
v Sa participe activ si cu interes la activitate
METODE SI PROCEDEE:
a) Metode de comunicare orala:
expositive: explicatia
conversative: conversatia, problematizarea
b) Metode de explorare directa a realitatii: observatia
c) Metode de explorare indirecta a realitatii prin intermediul substitutelor realitatii: demonstratia
d) Metode de invatare prin actiune reala: exercitiul
MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE:
- doi copaci, o casuta din carton, ursuletul Martinel, o foarfeca, doua pensule, doua lopeti, trei greble, trei galetuse, trei ghiocei, jetoane(reprezentand lalele), cosulete, recompense.
DURATA: 15-20 minute
EDUCATOARE:
BIBLIOGRAFIE:
Neagu Mihaela, Beraru
Georgeta, "Activitati matematice in gradinita. Indrumar metodologic", Editura
Polirom,
Lespezeanu Monica, "Traditional si modern in invatamantul prescolar", Editura Omfal Esential, Bucuresti, 2007
Dumitrana Magdalena, "Activitati matematice in gradinita", Editura Compania,Bucuresti, 2002.
Etapele lectiei |
Activitatea educatoarei |
Activitatea copiilor |
Strategii didactice |
Evaluare |
|
Metode si Materiale si procedee mijloace |
|||||
1. Moment organizatoric |
Decorul pentru desfasurarea activitatii este pregatit: doi copaci, o casuta, o gradina. Mobilierul clasei este organizat in forma de semicerc. Materialul didactic pentru copii nu este la loc vizibil. |
Copiii sunt indrumati sa se aseze pe scaunele. |
Conversatia |
Decor: doi copaci, o casuta, o gradina. | |
2. Captarea atentiei |
Educatoarea prezinta copiilor invitatul zilei: Ursuletul Martinel: - "In vizita la noi a venit Ursuletul Martinel." Educatoarea le spune ca ursuletul a venit la noi pentru ca a sosit anotimpul: Ce anotimp a venit copii? Educatoarea le spune ca ursuletul s-a gandit sa faca curatenia de primavara in gradina din fata casei. Le prezint decorul prin intrebarea: "- Ce are ursuletul in gradina?" "- Cati copaci sunt in gradina ursuletului?" "-Ursuletul doreste sa faca curat in gradina si are nevoie de unelte. Dar nu stie sa le numere, saracutul de el." |
- A venit anotimpul primavara. - In gradina are copaci. - In gradina sunt doi copaci. |
conversatia observatia conversatia |
Ursuletul Martinel Copacii din gradina ursuletului |
Aprecieri verbale frontale si individuale |
3. Anuntarea temei si a obiectivelor |
"- Noi, astazi il vom ajuta pe Martinel sa-si numere uneltele pentru a putea face curat in gradina." |
Copiii sunt atenti. |
Explicatia | ||
4.Reactualizarea cunostintelor |
Educatoarea ii solicita pe copii sa denumeasca si sa numere uneltele ursuletului.(o foarfeca, doua pensule, doua lopeti) |
Copiii recunosc, denumesc si numara uneltele ursuletului. |
Observatia exercitiul |
O foarfeca Doua pensule Doua lopeti |
Aprecieri verbale frontale si individuale |
5. Dirijarea invatarii |
Educatoarea descopera o grupa cu doua greble. Educatoarea solicita copiii sa numere greblele. Educatoarea le explica copiilor ca sunt doua greble pentru ca una dintre ele este pentru prietenul ursuletului, iepurasul Tup. Dar printre prietenii ursuletului este si veverita Rita. Educatoarea ii intreaba pe copiii daca vor ajunge greblele pentru fiecare prieten al ursuletului. Educatoarea le spune copiilor ca mai trebuie sa aducem o grebla pentru veverita Rita. Se numara greblele si se precizeaza faptul ca daca sunt doua greble si mai adaugam una, atunci vor fi trei greble. Se precizeaza faptul ca pe langa greble mai exista si galetuse. Se numara galetusele (sunt doua). "- Dar pentru a avea si veverita Rita o galetusa ce trebuie sa mai facem?" Educatoarea explica faptul ca: daca au fost doua galetuse si am mai adaugat una, atunci vor fi trei galetuse. Educatoarea solicita copiii sa observe ce flori au rasarit in gradina ursuletului (ghiocei). Educatoarea solicita un copil sa numere ghioceii din gradina. "- Dar surpriza, a mai rasarit un ghiocel. Daca au fost doi ghiocei si a mai rasarit inca unul, cati ghiocei sunt?" |
Copiii descopera ca sunt doua greble. Copiii sunt atenti. Copiii raspund negativ. Copiii sunt solicitati sa numere greblele. Copiii sunt solicitati sa numere galetusele. "- Sa aducem inca o galetusa." Copiii numara galetusele. Un copil numara ghioceii spunand ca sunt trei. |
Exercitiul Observatia Problematizarea explicatia Conversatia Exercitiul Problematizarea Exercitiul conversatia |
Doua greble Iepurasul Tup Veverita Rita Trei galetuse ghiocei |
Aprecieri verbale frontale si individuale Aprecieri verbale |
6. Asigurarea conexiunii inverse |
Educatoarea precizeaza faptul ca pe langa ghiocei, primavara rasar si narcise. Educatoarea imparte copiilor cosuletele cu jetoane (narcise) si cifre. Educatoarea solicita copiii sa numere narcisele de pe masuta. Educatoarea solicita copiii sa spuna ce cifra asaza sub multimea cu doua narcise. "- Dar daca mai adaugam o narcisa cate vor fi?" Educatoarea intreaba pe copii ce cifra asaza sub multimea de narcise daca am adaugat inca o narcisa. Educatoarea le arata cifra 3 care seamana cu o coada de purcel. |
Copiii sunt solicitati sa aseze pe masa de jos in sus doua narcise. Copiii numara narcisele. Copiii asaza sub multimea de narcise cifra doi. Copiii adauga o narcisa. Copiii raspund ca trebuie sa aseze cifra trei. Copiii asaza cifra trei. |
Exercitiul Conversatia problematizarea |
Cosulet cu narcise si cifrele 2 si 3. |
Aprecieri frontale si individuale |
7. Incheierea activitatii |
Educatoarea le spune ca ursuletul Martinel este foarte fericit ca l-am ajutat sa-si numere uneltele. Educatoarea solicita copiii sa spuna pana la cat au invatat sa numare |
Copiii numara pana la trei. |
Aprecieri frontale si individuale |
||
8. Evaluare finala |
Educatoarea apreciaza modul in care s-au comportat copiii la activitate si modul in care au raspuns. Educatoarea imparte copiilor recompense pentru efortul depus si pentru rezolvarea sarcinilor. |
Copiii primesc recompense. |
recompense |
Verbale |
FISA NR. 1
Formeaza multimea obiectelor de aceeasi forma
FISA NR. 2
Formeaza multimea figurilor geometrice de aceeasi forma, marime si culoare
FISA NR. 3
Deseneaza bulina de culoare corespunzatoare locului pe care il ocupa fiecare element din imagine fata de copac
FISA NR. 4
Deseneaza in diagrama goala tot atatea frunze cate elemente are multimea broastelor. Deseneaza in eticheta tot atatea liniute cate elemente are multimea.
FISA NR. 5
Deseneaza in eticheta din stanga tot atatea buline cate elemente are multimea iar in eticheta din dreapta cifra corespunzatoare numarului de elemente din multime.
FISA NR. 6
Incercuieste multimea cu cele mai multe elemente
FISA NR. 7
Incercuieste multimea cu cele mai putine elemente
FISA NR. 8
Ordoneaza dupa marime si coloreaza florile de la cea mai mare la cea mai mica. Foloseste culoarea corespunzatoare patratului.
FISA NR. 9
Uneste printr-o linie obiectele pornind de la cel mai scurt la cel mai lung
FISA NR. 10
Formeaza perechi intre elementele celor doua multimi. Deseneaza in eticheta tot atatea liniute cate elemente are multimea.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7260
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved