CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
GRADINITA "SPECTRUM"
GRUPA MARE PREGATITOARE II
PROPUNATOARE:
PROIECT DIDACTIC
DENUMIREA ACTIVITATII Activitate Interdisciplinara cunoasterea mediului, educarea limbajului, matematica, educație muzicala.
TEMA "TOAMNA CEA BOGATA"
TIPUL ACTIVITATII evaluare sumativa: cunoasterea mediului, educarea limbajului, matematica, educație muzicala.
Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
Dezvoltarea expresivitatii si creativitatii limbajului oral;
Educarea spiritului de observatie, a rapiditatii si a independentei in gandire si actiune.
OBIECTIVE OPERATIONALE La sfarsitul activitatii toti copiii vor fi capabili:
O1 - sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna: fenomene ale naturii specifice lunilor de toamna, schimbarile survenite in natura, imbracamintea corespunzatoare;
O2 - sa clasifice "roadele toamnei": fructe, legume, flori;
O3 - sa denumeasca muncile de toamna in gradini, livezi si vii, pe ogoare;
O4- sa execute miscari sugerate de textele cantecelor si poeziilor;
O5- sa sorteze fructele și legumele dupa anumite criterii;
O6-sa desparta in silabe cuvinte care denumesc fructe/legume;
SARCINA DIDACTICA Alcatuirea de mulțimi dupa un criteriu dat forma, marime, culoare. Recunoasterea pe cale faptica sau dupa gust, miros si pipait a fructelor, legumelor, zarzavaturilor si florilor de toamna, descrierea aspectului exterior.
REGULI DE JOC Copilul chemat alege din cos ceea ce doreste, denumeste, descrie si aseza la locul indicat.
ELEMNTE DE JOC Surpriza, manuirea materialului, selectarea materialului, aplauzele, intrecerea.
STRATEGII DIDACTICE
metode si procedee exercitiul, conversatia, explicația, elemente de problematizare.
material didactic
t "Mini-livada" asezata la
coltul Stiinta, materiale din natura: fructe , legume , flori ,
t La coltul Biblioteca - jetoane, planse reprezentand aspecte de toamna, (pentru educarea limbajului).
FORME DE EVALUARE frontala, pe grupe, individual.
LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: sala de grupa.
DURATA 35 -40 minute
BIBLIOGRAFIE
♦'Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii', MEN, Bucuresti, 2000
♦"Metodica dezvoltarii si corectarii vorbirii copiilor prescolari", EDP, Bucuresti, 1994
♦'Revista invatamantului prescolar' Nr. 1-2/2004, Bucuresti, 2004
MOMENTELE ACTIVITATII |
OB. OP. |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii: ●aerisirea salii de grupa; ●pregatirea materialului didactic; ●plasarea organizata a prescolarilor in spatiul educational, amenajat sugestiv | |||
Captarea atentiei |
Surpriza: O scrisoare din partea Toamnei care transmite un mesaj preșcolarilor prin care ii provoaca la un concurs despre anotimpul toamna. |
Conversatia Explicația | ||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se anunta tema si obiectivele activitații verificarea cunoștințelor despre anotimpul toamna, precum si reguli de disciplina ce trebuie respectate pe parcursul activitatii. |
Conversatia Explicația | ||
Prezentarea on inutului i dirijarea evaluarii Cunoasterea mediului Sinteza partiala Sinteza partiala Sinteza partiala Activitate matematica COLTUL BIBLIOTECA Educarea limbajului Sinteza partiala |
O1 O2 O3 O4 O5 O6 |
Se precizeaza copiilor ca vor fi impartiti in doua echipe ( in functie de ecusoane) : Legume si Fructe. Cele doua echipe se vor intrece intre ele si echipa care va avea la sfarsitul concursului cele mai multe flori va castiga intrecerea. Se explica clar si concis regulile jocului. Se executa 1-2 jocuri de proba. Raspunsurile corecte ale membrilor echipei vor fi punctate cu cate o floare Proba I I.Fenomene specifice anotimpului toamna Echipa Fructelor - Care sunt lunile anotimpului toamna? - Ce este caracteristic fiecarei luni? Echipa Legumelor - Care sunt fenomenele caracteristice toamnei? (ceata, bruma, vantul rece, ploile dese, frunzele ingalbenesc si cad, copacii raman goi, florile se ofilesc si se scutura). - Cum sunt zilele si noptile? Poezia "Toamna" de D. Lovin-Echipa Fructelor Poezia "Toamna" de D. Botez- Echipa Legumelor: Proba II II. Viata vietuitoarelor si a plantelor: Echipa Fructelor - Ce se intampla cu pasarile calatoare? - Dar cu animalele din padure? Echipa Legumelor - Ce se intampla cu plantele in acest anotimp? - Care sunt florile de toamna? (crizantema, tufanica, dalia) Poezia "Vant de tomnna'-ambele echipe Proba III III. Activitatea oamenilor, pregatiri pentru iarna: Echipa Fructelor - Care sunt muncile specifice toamnei in gradini, in livezi, in vii ? - Care sunt "roadele toamnei". De unde se recolteaza acestea? Echipa Legumelor - Sa asezam toate fructele intr-un cos si toate legumele in alt cos.- Cum se pastreaza "roadele toamnei" pentru iarna? Se va canta cantecul "Bate vantul frunzele!". Activitatea va continua tot la coltul "Stiinta". Varianta Echipa Fructelor - sa alcatuiasca mulțimi clasificandu-le astfel: o mulțime de legume și o mulțime de fructe; Echipa Legumelor - sa sorteze fructele si legumele dupa culoare (rosii, galbene, verzi); Echipa Fructelor și Echipa Legumelor: Copiii inchid ochii, ei sunt pacaliti, introducand in grupa legumelor sau a florilor, cate un fruct si invers. La semnal deschid ochii si cauta greseala. Ne vom deplasa la coltul "BIBLIOTECA". Echipa Fructelor -alcatuiește o propoziție cu urmatorul cuvant ,,strugure' Echipa Legumelor -desparte in silabe cuvantul ,,strugure' Se va interpreta cantecul:'Acum e toamna, da!' |
Conversatia Explicația Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Exercițiul Elemente de problematizare Exercițiul Exercițiul |
Frontala Individula Pe grupuri Frontala Individula Frontala Individula Pe grupuri Frontala Individula Pe grupuri Frontala Individula Frontala Individula Frontala Individula Pe grupuri |
Obtinerea Performantei Incheierea activitatii |
Joc senzorial Echipa Legumelor :"Recunoaste ce ai gustat!" Alcatuieste o propozitie cu acest cuvant. Echipa Fructelor: 'Recunoaste ce ai gustat". Alcatuieste o propozitie cu acest cuvant. Se stabilese echipa casigatoare prin numararea florilor. Se apreciaza individual si global modul de desfasurare al activitatii. |
Exercițiul Elemente de problematizare Conversatia |
Pe grupuri Frontala Individula |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 15642
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved