CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
" Sa actionezi fara sa studiezi este fatal.
Sa studiezi fara sa actionezi este inutil."
Mary Beard
GRUPA MARE PREGATITOARE
EDUCATOARE: DATCU VERONICA-SIMONA.
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAREA LIMBAJULUI
MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC
TEMA ACTIVITATII: CE STII DESPRE MINE ?
OBIECTIVE SPECIFICE:
a) verificarea capacitatiilor de o opera cu notiuni si cunostinte
referitoare la legume de toamna;
b) perfectionarea deprinderii de a formula si reda propozitii, fraze
corect intocmite si cu sens logic;
c) educarea atitudinii pozitive in natura, cultivarea sentimentelor de
dragoste fata de aceasta si fata de munca.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O sa enumere parti componente ale legumelor;
O sa alcatuiasca pe baza insusirilor caracteristice ghicitori si sa le
expuna;
O sa recunoasca fenomenele naturii din anotimpul toamna si efectele
acestora asupra mediului;
O sa-si exprime impresii si trairi proprii despre natura si protejarea
acesteia;
O sa respecte si aplice norme de comportare specifice asigurarii
sanatatii si protectiei mediului in vederea unei vieti ecologice si
sanatoase;
O sa utilizeze desene, simboluri pentru a transmite o semnificatie.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:
M conversatia euristica;
M explicatia;
M demonstratia;
M exercitiul;
M problematizarea.
MIJLOACE DE INVATAMANT:
m1 saculet fermecat;
m2 cosul toamnei cu LEGUME.
m3 imagini cu legume.
M4 fisa de lucru.
FORMA DE ORGANIZARE SI PARTICIPARE:
frontala;
individuala.
I 3 problematizare.
SISTEMUL DE EVALUARE:
a) orala si scrisa.
SARCINA DIDACTICA:
descrierea insusirilor caracteristice (legume);
sa aseze jetonul la locul potrivit, respectand notiunea caruia ii apartine;
formulare de propozitii corecte.
REGULI DE JOC:
* copii clasifica, aleg, actioneaza conform cerintei educatoarei;
* copilul enumera toate caracteristicile pe care le stie;
* va raspunde copilul indicat cu bagheta fermecata;
* daca raspunsul este gresit poate fi corectat de catre colegi sau educatoare;
ELEMENTE DE JOC:
# surpriza, ghicirea, aplauzele, miscarea asociata cu cant si vers;
# onomatopee, mimica, dialog si problematizare;
BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita
de copii, Bucuresti, 2000.
Metodica dezvoltarii limbajului si a cunoasteriimediului,
pag. 145 - Jocul didactic pentru cunoasterea mediului.
Didactica prescolara - Magdalena Dumitrana;
Reviste de specialitate ale invatamantului prescolar.
OBIECTIVE |
ETAPELE ACTIVITATII |
CONTINITUL ACTIVITATII |
STATEGII DIDACTICE |
|
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
|||
ORGANIZAREA ACTIVITATII |
# aranjarea scaunelelor in semicerc; # pregatirea materialului didactic; # intrarea organizata a copiilor |
Copii intra in liniste in sala de grupa. | ||
INTRODUCERE CAPTAREA ATENTIEI |
soseste doamna cu cosul ei; se clasifica roadele toamnei din cos; |
* copii vorbesc frumos despre toamna; * vor clasifica conform cerintelor formulate; | ||
INTUIREA MATERIALELOR |
* descopar masuta educatoarei si se enumera tot ce se afla pentru activitate * prezint suportul special pregatit si fisele de lucru. |
* copii spun ce am pe masuta; * cer copiilor sa vorbeasca in propozitii | ||
ANUNTAREA TEMEI |
* astazi ne vom juca un joc ce se numeste "Ce stii despre?" * explic si demonstrez jocul; * facem o proba de joc; |
* copii repeta denumirea jocului; * se asculta cu atentie explicatia si demonstratia jocului; | ||
DESFASURAREA JOCULUI |
* copilul alege o leguma, si spune tot ce stie despre; * copilul care raspunde bine va fi aplaudat; a) saculetul fermecat - copii vor extrage din saculet o leguma si vor vorbii despre - copii vor ghicii leguma fara sa le vada ( pipait sau olfactiv) b) copiii primesc jetoane |
* copiii spun daca este fruct, leguma - enumera toate caracteristicile: forma, culoare, foloase, locul unde traieste; * copiii vor inchide ochii si vor ghicii fructul leguma dupa miros sau pipait * copiii denumesc fructul, leguma, floarea si spun tot ce stiu despre |
- se fac 2-3 exercitii cu jetoanele; - la bataia mea din palme copiii vor ridica jetoanele cu legume care contin seminte. c) spun cateva ghicitori copiilor despre legume. - cer copiilor sa spuna si ei ghicitori - voi mima cateva din muncile toamnei ( culesul viilor, merelor) si voi cere copiilor sa ghiceasca; - dialogul legumelor - 3 copii vor face un dialog avand in mana jetoane cu legume! - cer copiilor sa spuna legumele care se pot consuma crude si care conservate; |
* ridica numai copiii care au fructe apoi cei care au legume; * copiii indicati cu bagheta fermecata vor veni cu jetonul si-l vor aseza la suport in buzunarul corespunzator. * copiii asculta ghicitoriile si le ghicesc * copiii formuleaza ghicitori; * copiii recunosc muncile de toamna si vorbesc frumos despre ele; * copiii vor realiza un dialog creat de ei * copiii denumesc legumele care se pot consuma crude; | |||
EVALUAREA |
* evaluare orala prin rostirea unor poezii * evaluare scrisa, rezolvare unei fise de lucru "borcanul cu muraturi" |
* se recita poezia " Cosul toamnei" * se deseneaza ovale (castraveti) sau cercuri (gogosari); | ||
INCHEIEREA ACTIVITATII |
Apreciez modul de lucru a fiselor si a comportarii copiilor pe tot parcursul activitatii. - recompensa copiilor - - copii ies cantand un cantec "Toamna" |
* copiii primesc recompensa si ies cantand. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5699
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved