CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
Categoria de activitate:educatie artistico-plastica
Tema plastica:obtinerea unei imagini prin exercitiu joc cu linii paralele
Subiectul : Fire de iarba
Tipul activitatii :formare de priceperi si deprinderi
Scopul :formarea deprinderii de a trasa cu pensula linii verticale paralele ;dezvoltarea
perceptiei despre formele mediului inconjurator ;educarea spiritului de ordine si
al acuratetii in desfasurarea lucrarii ;sensibilizarea copiilor fata de frumosul din
natura,arta si viata sociala.
Obiective operationale :
Metode si procedee :conversatia,observatia,explicatia,demonstratia,exercitiul,turul
Galeriei
Material didactic :plansa model,foi de desen,acuarele gata preparate,pensule,servetele
Material bibliografic:Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii;
Metode interactive de grup;Atlas cu elemente de limbaj plastic-
indrumator
Etapele activitatii |
Continutul activitatii |
Strategii didactice |
Evaluare |
Captarea atentiei |
Se intuiesc materialele distribuite pe masutele copiilor. -Ce aveti pe masute foi de desen,pensule,acuarele) -Ce credeti ca vom face cu ele (vom picta) |
Observatia Conversatia Frontal Foi de desen,pensule acuarele |
Aprecieri verbale privind raspunsurile copiilor. |
Anuntarea temei |
Astazi vom picta fire de iarba ,folosind pensula |
Observarea comportamentului copiilor |
|
Dirijarea invatarii |
Se prezinta plansa model si se poarta o scurta discutie cu privire la forma si culoarea firelor de iarba. Educatoarea explica si demonstreaza copiilor modul de realizare a temei:inmuiem pensula in culoare si apoi trasam linii verticale,paralele,una langa alta,pana umplem campul cu iarba. Inainte de inceperea lucrarii se executa cateva exercitii de incalzire a mainilor cantam la pian,inchidem si deschidem pumnii,ne spalam pe maini ) Educatoarea face copiilor unele recomandari privind modul de lucru :sa lucreze frumos si ingrijit,sa utilizeze corect pensula,acuarelele,sa nu murdareasca masa,sa nu se pateze pe haine. Va fi dat semnalul de incepere a lucrului. In timp ce copiii lucreaza,educatoarea supravegheaza executarea corecta a sarcinii,intervenind dupa caz. |
Conversatia Explicatia Demonstratia Frontal Plansa model Acuarele,pansula,foaie de desen Exercitiul Frontal Indiviual Acuarele,pensule foi de desen Exercitiul |
Observarea comportamentului copiilor Observarea comportamentului non-verbal si motric al copiilor |
Incheierea activitatii |
Lucrarile sunt expuse pe panou,fiecare copil avand cate o bulina rosie. Impreuna cu educatoarea, copiii trec pe la fiecare exponat si isi exprima propriile pareri,comentarii si fiecare isi aseaza bulina in dreptul lucrarii care i-a placut mai mult.(nu propria lucrare) |
Turul galeriei Frontal individual Buline rosii |
Evaluarea frontala si individuala. Aprecieri verbale privind comportamentul copiilor in timpul activitatii. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4619
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved