CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
(ACTIVITATI COMPENSATORII/RECREATIVE)
DATA: GRUPA: mijlocie B
EDUCATOARE:
TIPUL ACTIVITATII: Activitati compensatorii/recreative
TEMA: Joc distractiv - "ZANA PRIMAVARA SI FLORILE EI"
FORMA DE REALIZARE in grup
SCOPURILE ACTIVITATII
Recreerea copiilor si restabilirea bunei lor dispozitii;
Dezvoltarea intelectuala a copiilor in cadrul jocurilor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa recunoasca si sa numeasca florile de primavara
sa enumere caracteristici de baza ale florilor de primavara
sa intoneze cantecele "Vine, vine primavara" si "Infloresc gradinile"
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia, jocul de rol
MIJLOACE DIDACTICE cos cu flori, flori, palarie, rochie, flori naturale, recompense (fluturasi)
DURATA: 25-30 minute
BIBLIOGRAFIE:
Ene, E. (2007) Poezii la firul ierbii. Editura Erc Press, Bucuresti
Preda, V., Dumitrana, M. (2005) Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editura V&I Integral, Bucuresti
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
FEED-BACK |
I. Organizarea activitatii |
- aerisirea salii de grupa - pregatirea materialelor necesare - intrarea copiilor in sala de grupa | ||
II. Captarea atentiei - imagini cu aspecte de primavara |
Copiii vor viziona un material care prezinta flori de primavara si imagini specifice acestui anotimp timp in care educatoarea se constumeaza pentru interpretarea rolului de Zana Primaverii. Copiii vor vedea ca Zana a adus palarii sub forma de flori pentru ei. |
- observatia - conversatia |
- aprecierea raspunsurilor |
III. Anuntarea temei - joc distractiv "Zana Primavara si florile ei" |
Se va anunta desfasurarea unui joc care se numeste ,,Zana Primavara si florile ei" si se vor afla diverse lucruri despre florile de primavara si despre Zana care le-a adus. |
- conversatia |
- observarea comportamentului non-verbal |
IV. Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii - prezentarea jocului |
Zana Primavara si florile ei Se aseaza in mijlocul cercului format din copii cosul cu flori de primavara. Fiecare copil primeste in dar de la Zana Primavara cate o palarie sub forma unei flori. Zana Primavara se prezinta enumerand cateva caracteristici, dupa care va recita diferite poezii care descriu florile ei. Dupa recitarea poeziei despre o floare Zana o invita pe aceasta sa formeze in jurul cosului un cerc alaturi de celelalte flori. Dupa ce toate florile de primavara au format cercul in jurul cosului Zana le va adresa cateva intrebari verificand daca acestea se cunosc. |
- explicatia - exercitiul - jocul de rol |
- observarea comportamentului verbal si non-verbal al copiilor - corectitudinea interpretarii rolului de floare |
V. Obtinerea performantei - interpretarea cantecelor |
Pentru o atmosfera placuta si pentru a simti ca a sosit primavara cu adevarat vom canta impreuna doua cantece: "Vine, vine primavara" si "Infloresc gradinile". |
- exercitiul |
- intonarea cantecelor respectand linia melodica si ritmul |
VI. Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale stimulative asupra modului de implicare a copiilor in cadrul jocului. Se acorda recompense (abtibilduri sub forma de fluturasi). |
- conversatia |
Acordarea recompenselor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7631
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved