Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC GRUPA: mare ACTIVITATE PRACTICA, Tablou cu crizanteme

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



INSTITUTOR

DATA

GRUPA: mare

ACTIVITATEA: ACTIVITATE PRACTICA

TEMA: "Tablou cu crizanteme"

TIPUL ACTIVITATII: formare si consolidare de deprinderi si priceperi

SCOPUL Formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor de a lipi dupa contur. Dezvoltarea simtului practic si estetic.

OBIECTIV CADRU Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica.

OBIECTIVE DE REFERINTA

Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activitati practice.

Sa cunoasca diferite materiale de lucru, din natura ori sintetice

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa lipeasca dupa contur;

O2: sa foloseasca corect instrumentele de lucru (hartia creponata, lipiciul, melcisori);

O3: sa participe activ si constient la activitate;

O4: sa realizeze un tablou cu crizanteme.

METODE SI PROCEDEE: explicatia, demonstratia, exercitiul, munca indepen-denta, turul galeriei.

MATERIALE DIDACTICE: hartie colorata, hartie creponata, lipici, cosulete, melcisori colorati.

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani) 2008;

Metodica predarii activitatilor instructiv educative

MOMENTELE

DIDACTICE

OB

OP

DESFASURAREA       ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1. Moment organizatoric

Voi asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii practice.

2. Captarea atentiei

Voi cere copiilor sa intuiasca materialul de pe masute, facand legatura cu activitatea de Cunoasterea mediului.

Conversatia

Frontala

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

La Activitatea practica vom realiza un tablou cu crizanteme. Va trebui sa lipiti pe liniile trasate de mine hartie creponata rasucita care sa semene cu o petala de crizantema, sa respectati culorile (tulpina si frunzele cu verde, florile cu alb sau visiniu) si sa lipiti pe margine melcisori pentru a realiza rama tabloului.

Explicatia

4. Dirijarea invatarii

Le voi explica si demonstra modul de lucru.

Taiem hartia creponata in fasii subtiri. Apoi, aplicam lipiciul pe liniile trasate cu creionul, rasucim bucatica de hartie creponata si o lipim peste linii pana terminam tulpina si frunzele, apoi florile.

Inainte de a incepe sa lucram, sa ne incalzim mainile: miscam degetele, inchidem si deschidem pumnii, picura, ploua, tuna, iese soarele.

Copiii vor incepe sa lucreze individual. Le voi acorda ajutor celor care necesita si voi supraveghea modul de lucru al fiecaruia.

La sfarsitul activitatii, voi aseza toate lucrarile pe o masuta, si voi cere copiilor sa treaca pe la fiecare si sa le aprecieze. Voi cere sa aleaga cel mai reusit tablou. Copilul care a realizat albumul va fi aplaudat. Toti vor primi recompense.

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Munca independenta

Turul galeriei

Evaluare sumativa

5. Incheierea activitatii

Voi face aprecieri generale si individuale si vom realiza panoul cu expozitia lucrarilor.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6441
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved