CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant:
Data:
Propunator:
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Tehnologii
Disciplina: Educatie tehnologica
Unitatea de invatare: Activitati cu materiale sintetice, hartia
Subiectul: Decor de toamna - "Frunzulite vesele"
Tipul lectiei: Lectie de formare de abilitati si competente
Obiective de referinta:
Sa confectioneze produse utile, folosind materiale si tehnici diferite;
Obiective operationale:
O2 - sa decupeze dupa sablon pentru realizarea modelului;
O4 - sa participle cu interes si placere la lectie, bucurandu-se de rezultatele muncii lor si ale colegilor;
Bibliografie: - "Ghid metodologic" - Abilitati practice si educatie tehnologica, clasele I - IV, Ed. Aramis, autori, L. Stan, A. M.
Stoicescu, S. Sersea, I. Stan,
Etapele lectiei |
Ob. op. cod. |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Mijloace didactice |
Metode |
|||
1. Organizarea si captarea atentiei |
Se asigura conditiile necesare lectiei. Se pregatesc materialele. Se spune o ghicitoare despre toamna. |
Elevii pregatesc materialele pentru lucru. Gasesc raspunsul la ghicitoare. |
hartie glace, foarfeci, fundite, suportul pe care se pune obiectul realizat |
conversatia; instructajul; |
observarea sistematica |
|
2. Reactualizarea bazei teoretice si a deprinderilor necesare |
Se conduce o discutie despre anotimpul toamna. Se urmaresc la calculator imagini cu acest anotimp. |
Se recita poezii despre toamna, se canta cantecul "Toamna". Elevii urmaresc imaginile. |
calculator, cd-uri; |
conversatia; | ||
3. Anuntarea obiectivelor |
Se anunta tema lectiei si performantele pe care elevii trebuie sa le atinga. | |||||
4. Demonstrarea modului de executie |
O1 |
Se prezinta elevilor obiectul pe care urmeaza sa-l realizeze. Se explica si se demonstreaza etapele lucrarii si tehnica de lucru. Se insista asupra regulilor care trebuie respectate la folosirea foarfecii. Proces tehnologic:
|
Elevii repeta etapele de lucru. |
explicatia demonstratia |
observarea comportamentului elevilor |
|
5. Exersarea si realizarea lucrarii |
O2 O4 O5 |
Supraveghez modul de executie, dau explicatii suplimentare, individuale, acord ajutor celor mai putin indemanatici. |
Elevii trec la executarea lucrarii. Se lucreaza pe un fond muzical, "Toamna" de Vivaldi. |
munca independenta |
evaluare frontala si individuala |
|
6. Evaluarea lucrarilor |
O3 |
Elevii sunt solicitati sa repete etapele procesului tehnologic. Se fac aprecieri de ansamblu, urmarindu-se: respectarea temei si a subiectului; gradul de finalizare; corectitudinea aplicarii tehnicilor de lucru; acuratetea realizarii. |
Elevii prezinta produsul final. Se expun lucrarile elevilor, realizandu-se decorul de toamna. |
conversatia; explicatia; |
evaluare frontala |
Materiale necesare:
Spor la treaba!
v hartie colorata
v foarfeca
v lipici
v
sablon pentru
v fundite
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 15055
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved