CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE
GRUPA: mijlocie
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitati si jocuri alese
FORMA DE REALIZARE: activitati pe sectoare ( in microgrupuri si individual)
TEMA:
"Ajuta fetita sa ajunga la floare!"- labirint
" Floarea preferata"- puzzle
OBIECTIVE CADRU
Educarea trasaturilor de vointa si caracter, formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti;
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
Dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite intentii, ganduri, semnificatii, mijlocite de limbajul scris.
OBIECTIVE DE REFERINTA
Sa-si adapteze comportamentul propriu la cerintele grupului in care traieste (familie, gradinita, grupul de joaca);
Sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare;
Sa utilizeze materialele scrise in vederea executarii unei sarcini date;
Sa utilizeze efectiv instrumentele de scris, stapanind deprinderile motrice elementare necesare folosirii acestora.
OBIECTIVELE OPERATIONALE
1. STIINTA: " Ce floare mirosi?"- joc senzorial
O1- sa recunoasca si sa denumeasca floarea pe care o miroase;
O2 - sa ofere si sa foloseasca anumite indicii pentru a recunoaste o anumita floare;
O3 - sa comunice cu colegii de joc;
"Ajuta fetita sa ajunga la floare!"- labirint
" Floarea preferata"- puzzle
O4 - sa aleaga cuisoare de diferite culori pentru a realiza diferite flori;
O5 - sa potriveasca in tabla suport cuisoarele, pentru a forma o imagine clara a elementelor care alcatuiesc florile;
O6 - sa parcurga labirintul, deplasand pionul in functie de numarul indicat de zar si de obstacolele intalnite;
O7- sa astepte cu rabdare momentul in care este randul sau sa deplaseze pionul pe tabla de joc;
O8- sa aleaga partile componente ale florii si sa reconstituie imaginea acesteia;
3. BIBLIOTECA: " Cum se numeste oare?"-scriere dupa model
O9- sa recunoasca si sa denumeasca floarea desenata pe jeton;
O10 -sa asocieze imaginea florii cu denumirea ei ( cuvantul) citind litera initiala din cuvant ( sau chiar tot cuvantul daca poate);
O11 - sa scrie numele florii respectand modelul dat;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
Flori naturale;
Tablita si cuisoare;
Joc labirint cu pioni si zar;
Puzzle cu flori de primavara;
Polistiren,bolduri;
Jetoane cu flori;
Jetoane cu denumirile florilor ( cuvinte scrise);
Coli albe;
Instrumente de scris.
DURATA: 50 minute
METODE SI PROCEDEE: aprecierea, munca in echipa, munca individuala, problematizarea, ascultarea activa, demonstratia, conversatia , explicatia, jocul.
MOMENTELE ACTIVITATII |
OB |
STRATEGIA DIDACTICA |
METODE SI PROCEDEE |
I. MOMENT ORGANIZATORIC |
distribuirea materialului didactic necesar pentru indeplinirea sarcinilor pe sectoare de activitate; | ||
II. CAPTAREA ATENTIEI |
- descoperirea de catre copii a materialelor cu care se vor juca la sectoarele: BIBLIOTECA, STIINTA, JOC DE MASA. |
Surpriza |
|
III. ANUNTAREA TEMEI |
- se anunta tema pentru fiecare sector si sunt explicate sarcinile pe care copiii trebuie sa le indeplineasca. Sunt orientati copiii catre aceste sectoare . |
Explicatia |
|
IV. DESFASURAREA ACTIVITATII |
O4 O5 O6 O7 O8 O1 O2 O3 O9 O10 O11 |
Fiecare grupa de copii va duce la indeplinire sarcinile primite, respectand indicatiile date. Sarcinile sunt stabilite in functie de potentialul bio-psihic al copiilor si de particularitatile acestora. La sectorul JOC DE MASA copiii trebuie sa realizeze flori, introducand cuisoarele in suportul de lucru; alti copii conduc pionii spre linia de sosire ajutand fetitele sa ajunga la flori. Dupa aruncarea zarului pargurg atatia pasi cat indica numarul de pe zar; ceilalti copii reconstituie imaginile florilor din piesele jocului puzzle. La sectorul STIINTA , copiii recunosc florile si le denumesc dupa miros. Ei vor fi legati la ochi si vor incerca sa ghiceasca ce floare miros. Daca nu reusesc, colegii lor trebuie sa le dea anumite indicii ( cate petale are, ce culoare are, cu ce sunet incepe numele ei, etc). La sectorul BIBLIOTECA , sarcina pe care o au de indeplinit este sa ridice un jeton cu o floare, sa o denumeasca, sa caute cuvantul scris care o denumeste si sa-l copieze pe o coala alba. Foile pe care scriu copiii vor fi paginile albumului cu flori ce va fi realizat a doua zi. In timp ce prescolarii lucreaza voi merge la fiecare sector, voi urmari comportamentul si ii voi ajuta pe cei care au nevoie de sprijin. |
Explicatia Conversatia Demonstratia Problematizarea Jocul Munca in echipa Ascultarea activa Munca individuala |
V. EVALUAREA |
Copiii vor prezenta produsele muncii lor in fata tuturor colegilor. Voi face aprecieri verbale stimulative, individuale si colective. |
Aprecierea produselor |
|
VI. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Vom depozita materialele folosite, florile realizate la sectorul JOC DE MASA vor fi expuse, iar paginile albumului vor fi puse intr-un dosar pentru a putea fi continuate a doua zi. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7750
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved