CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
JOCUL PACALELILOR
PROIECT DIDACTIC
DATA: 13 aprilie 2006
UNITATEA: G.P.P. nr. 2- SLATINA
GRUPA: Pregatitoare
EDUCATOARE:
CATEGORIA ACTIVITATII: Activitati complementare
SUBIECTUL: ,, Cutiuta cu surprize''
MIJLOC DE RALIZARE: Concurs pe echipe
TIPUL ACTIVITATII: Evaluarea cunostintelor
OBIECTIVE CADRU:
1. Educarea unei exprimari corecte din punct de vedere fonetic si lexical.
2. Dezvoltarea personalitatii prescolarilor prin participare activa in procesul de
invatare.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa utilizeze un limbaj coerent si logic
2. Sa fie capabil sa creeze ei insisi rime, ghicitori, utilizand in mod intuitiv
elemente expresive.
OBIECTIVE OPERATIONALE: - cognitive -
O1. Sa raspunda in timp util si corect la intrebari
O2. Sa formeze propozitii corecte din punct de vedere gramatical
- afective -
O3. Sa dovedeasca spirit de echipa si fair play
NIVELUL EXPERIENTIAL: Copiii au mai desfasurat activitati asemanatoare.
STRATEGIA DIDACTICA: euristica
- Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, exercitiul.
- Mijloace si materiale: o cutiuta din carton, biletele pentru extras, fluturi si flori reprezentative, panou, buline, recompense, etc
FORMA DE EVALUARE: Evaluare continua
FORME DE ORGANIZARE: Frontala, pe echipe
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa
DURATA: 30 min.
BIBLIOGRAFIE:
,, Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii'' Editura MEN-2000
,, Revista invatamantului prescolar'' nr. 1-2/ 2005 MEC
EV.INSTR. TIMP |
OB. OPER. |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA PRESCOLARILOR |
METODE/ PROCEDEE |
MIJLOACE/ MATERIALE |
1.Moment organizatoric |
Pregatirea grupei pentru activitate. |
Copiii se pregatesc de concurs. | |||
2.Captarea atentiei |
Captarea se face prin prezentarea sub forma de surpriza a materialului de lucru (cutiuta cu biletele, futuri si flori reprezentative) |
Prescolarii sunt atenti pentru a observa materialul de lucru. |
Observatia |
Fluturi Flori |
|
3.Anuntarea temei noi |
-Copii noi astazi vom face un concurs numit ,,Cutiuta cu surprize?'' |
Copiii asculta cu atentie anuntarea concursuluui. |
Explicatia | ||
4.Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 |
Educatoarea prezinta regulile concursului. Concursul se va desfasura intre doua echipe. Echipa fluturasilor si echipa florilor. Prescolarii vor fi poftiti in fata pentru a extrage cate un biletel care va fi citit de catre educatoare. Pe biletele sunt scrise intrbari din diferite domenii de activitate. Copilul care vine in fata va trebui sa raspunda corect la intrebare. Echipa din care face parte copilul care a raspuns corect va primi un punct marcat printr-o bulina atasata la panou. Dupa ce a prezentat copiilor modalitatea in care echipele se vor intrece educatoarea va deveni arbitru pentru prescolari si va dirija, din umbra, concursul in intregime. Daca e necesar copiii vor primi indicatii dar vor fi si permanent incurajati pentru a avea o atitudine competitiva care sa aduca puncte echipei . |
Copiii asculta cu atentie pentru a intelege felul in care se desfasoara concursul. Prescolarii impartiti in echipe vin sa extraga bilete si sa raspunda repede si bine pentru a aduce puncte echipei din care fac parte. |
Explicatia Observatia Demonstratia Conversatia Exercitiul |
Machete cu fluturasi si flori Biletele Buline Panou |
5.Evaluare |
Evaluarea se realizeaza prin aprecierea celor doua echipe. Tot acum se va calcula punctajul si copiii vor afla echipa castigatoare. |
Prescolarii asculta aprecierile. |
Conversatia | ||
6.Incheiere |
In incheiere toti participantii la concurs sunt recompensati pentru efortul depus si pentru prestatie. |
Prescolarii se bucura de recompense. |
Buline |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4242
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved