CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE : DEBU NUTI
GRADINITA CU P P NR 24
GRUPA: mare
DOMENII IMPLICATE: -educarea limbajului
-cunoasterea mediului
-activitate matematica
-activitate practica
-activitate artistico-plastica
SUBIECTUL:"Bucuriile iernii"
OBIECTIVE CADRU: -dezvoltarea capacitatiide cunoastere si intelegere a mediului
inconjurator;
-dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a
semnificatiilor structurilor verbale orale ;
-dezvoltarea capacitatilor de a intelege si utilize numere si cifre;
-formarea unor deprinderi pentru realizarea unor desene;
-consolidarea unor abilitati specifice nivelului de dezvoltare
motrica;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa comunice idei, impresii despre mediul inconjurator pe baza
observarilor efectuate;
-sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect;
-sa retina ideile unui text si sa demonstreze ca l-a inteles;
-sa numere in limitele 1-7, recunoscand grupele de obiecte si
cifrele corespunzatoare;
-sa redea liber teme specifice desenului;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa numere corect sis a aprecieze numarul exprimat verbal
la intreaga cantitate;
O2-sa asocieze cifra la cantitate;
O3-sa recunoasca anotimpul si sa enumere lunile anotimpului iarna;
O4-sa recite in lant o poezie referitoare la anotimpul iarna;
O5-sa cante cu placere un cantec de iarna invatat anterior;
O6-sa cunoasca modul de alcatuire a cuvintelor;
O7-sa recunoasca sunetul cu care incepe cuvantul;
O8-sa formuleze propozitii cu un cuvant dat;
O9-sa-si perfectioneze unele deprinderi tehnice de lucru(decuparea)
O10-sa deseneze elemente caracteristice anotimpului iarna;
O11-sa descrie anotimpul iarna;
O12-sa se exprime formuland enunturi corecte, complete din punct
de vedere gramatical.
REGULILE JOCULUI: -se organizeaza doua grupe: grupa oamenilor de zapada si grupa bradutilor;
-copilul solicitat cauta plicul care are scrisa cifra corespunzatoare unui numar de
obiecte;
-educatoarea citeste intrebarile pentru fiecare grupa;
-copiii se consulta intre ei si raspund;
-educatoarea recompenseaza raspunsurile corecte cu un cartonas rosu;
METODE DIDACTICE:
Metode de comunicare orala:
a)expositive: explicatia, expunerea, observatia.
b)conversative: conversatia.
c)metoda problematizarii.
Metode bazate pe actiunea reala: exercitiul
SECVENTELE ACTIVITATII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
|
ACTIVITATEA COPIILOR |
Pregatirea clima tului psiho- afectiv |
Educatoarea va aseza materialul pe doua grupuri de masute va avea pe tabla un tablou | ||
Introducerea in Activitate I Captarea atentiei Intuirea materialului |
Educatoarea ii va indruma pe copii sa se Grupeze dupa medalionul primit: cei care Au braduti se vor aseza la masa bradutului; Cei care au oameni de zapada la masa la Masa omului de zapada Educatoarea a primit un plic mare rosu -Copii am primit o scrisoare dar nu stiu cine ne-a trimis-o. E chiar de la " Alba ca Zapada".Voi o cunoasteti ,din ce poveste vine? Educatoarea deschide plicul si citeste: "-Dragi copiii de la grupa mare ,eu am aflat f multe lucruri frumoase despre voi Dar mai ales stiu ce mult indragiti voi anotimpul iarna.De aceea,astazi vreau despre iarna sa vorbiti,tot ce stiti sa povestiti,as vrea chiar sa-mi aratati daca stiti sa recitati sau poate sa si cantati, poate stiti sa numarati,cifrele sa le aflati, propozitii sa formati,cuvinte sa dezlegati, poate stiti sa decupati si frumos sa colorati. Bine toti sa va ganditi ca sa spuneti tot ce stiti." -Deci,copii,Alba ca Zapada doreste sa ne supuna la un concurs. - Priviti ce ne-a mai trimis Alba ca Zapada - Ce vedeti voi in tablou? - Ce au piticii in mana? |
Copiii se vor aseza pe 2 grupe dupa medali Onul primit Copiii raspund Povestea "Alba ca Zapada" - cei sapte pitici - fiecare are un plic |
|
Anuntarea temei |
-Astazi vom organiza un concurs intre cele 2 grupe, grupa baietilor si grupa oamenilor de zapada | ||
Dirijarea invatarii |
Alba ca Zapada ne-a trimis pe prietenii ei piticii, niste intrebari la care noi trebuie sa raspundem. Fiecare raspuns corect va fi rasplatit cu un cartonas rosu. Sa incepem concursul | ||
Etapele jocului Proba 1 |
Copii fiti atenti si spuneti cati iepurasi vedeti voi pe tablou? - Ce cifra ii corespunde acestui numar de iepurasi - Sa mearga un copil sa aleaga plicul pe care este scrisa cifra 1. In fiecare plic vor fi 2 intrebari: a)in ce anotimp suntem noi si cate luni are acest anotimp. b)Care sunt lunile anotimpului iarna si ce semnificatie are fiecare luna |
O1 O2 O2 O4 O4 |
Copiii raspund "un iepuras" Copiii raspund "cifra 1" Copilul solicitat alege plicul pe care este scrisa cifra 1. Copiii raspund anotimpul are trei luni, decembrie, ianuarie, februarie |
Proba 2 |
- Cati copaci sunt in tablou? - Ce cifra ii corespunde acestui numar - Cauta plicul pe care este cifra 2 a)ce poezie stiti despe iarna? Recitati! b)Ce cantec stiti despre iarna? Cantati! |
O1 O2 O5 O6 |
- copiii raspund, cauta cifra - se recita poezia in lant - canta un cantec de iarna cu acompaniament |
Proba 3 |
- Al doilea pitic, cate buline are pe haina? Ce cifra ii corespunde acestui numar de buline? - Cauta plicul cu cifra 5. Intrebari: a)Desparte in silabe cuvantul zapada; dati si alte exemple de cuvinte care sa inceapa cu sunetul "z". b)Formeaza propozitii in care sa ai cuvantul zapada. |
O3 O7 O8 O9 |
- copiii raspund "cinci", cauta plicul pe care este scrisa cifra 5 - despart cuvantul in silabe, dau exemple de alte cuvinte care incep cu sunetul "z" - formuleaza propozitii cu cuvantul zapada |
Proba 4 |
- Omul de zapada din mijloc cati nasturi are? - Ce cifra ii corespunde acestui numar de nasturi? - Cauta plicul pe care este cifra 6. Intrebari: a)Decupeaza numai copacul care ramane verde si in anotimpul iarna. Asezati-l pe tablou! b)Coloreaza numai
pasarelele care raman in |
O1 O2 O10 O11 |
- raspund, cauta plicul cu cifra 6 - decupeaza numai bradul, apoi il lipesc pe tablou - coloreaza numai vrabiutele si le aseaza pe crengile copacilor |
Proba 5 |
- Cati pitici sunt veniti cu pliculetele la noi? - Care este cifra care corespunde acestui numar de pitici? - Cauta plicul pe care este scrisa cifra 7 Intrebari: a)De ce va place iarna? b)De ce nu va place iarna? |
O1 O2 O12 O13 |
- raspund, cauta cifra 7 - copiii argumenteaza de ce le place iarna - copiii argumenteaza de ce nu le place iarna |
Incheierea activitatii |
V-ati gandit, v-ati consiliat Si raspunsuri bune ati dat Dar timpul s-a terminat Cate cartonase ati castigat? Hai sa numaram in cor Si sa stabilim un scor Sa rostim cu voce tare Echipa castigatoare |
O1 O2 |
- echipa castigatoare este aplaudata |
|
Proiect didactic
EDUCATOARE: Debu Nuti
GRADINITA: cu program prelungit
nr. 24,
GRUPA: mare pregatitoare
TEMA: Conceptul de numar natural; Operatii matematice cu 1-2 unitati
SUBIECTUL: Adunare si scadere cu 1-2 unitati
SCOPUL: - fixarea operatiilor simple de calcul, de adunare si scadere cu diferenta de
1-2 unitati in limitele 1-10, cu si fara suport intuitiv;
- dezvoltarea si activizarea operatiilor gandirii;
- exersarea rationamentului ipotetico-deductiv;
- exersarea limbajului matematic.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati;
sa rezolve probleme simple implicand adunare si scadere cu 1-2 unitati.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa numere in limitele 1-10;
O2 - sa raporteze numar la cantitate;
O3 - sa rezolve probleme simple prin rationament ipotetico-deductiv, folosind material intuitiv;
O4 - sa utilizeze forme verbale ce numesc operatii simple de calcul;
O5 - sa recunoasca simbolul operatiei efectuate;
O6 - sa reprezinte operatia utilizand simbolul cifrelor si al operatiilor;
O7 - sa efectueze oral operatii simple cu 1-2 unitati;
O8 - sa motiveze actiunile efectuate si rezultatele obtinute.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
problematizarea, descoperirea, munca independenta
MATERIAL DIDACTIC: macheta cu casuta povestilor, planse cu probleme ilustrate, iepurasi, siluete (pasarele), cifre, simboluri aritmetice, tabla magnetica pentru copii - cifre, simboluri aritmetice, fise, carioca.
DURATA: 35'
ORGANIZAREA ACTIVITATII:
se va asigura un climat propice, atat din punct de vedere ambiental, cat si afectiv;
pregatirea salii de grupa;
mobilierul va fi aranjat sub forma de clasa;
se va pregati materialul;
controlul tinutei.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- "Activitati matematice in gradinita" - Mihaela Neagu, Georgeta Beraru,
Polirom Iasi 1997
"Activitati matematice in invatamantul prescolar" - Veronica Paduraru, 1999
Secventele activitatii |
Activitatea educatoarei |
Obs. |
Activitatea copiilor |
Metode |
Captarea atentiei |
- Se prezinta materialul, se intuieste |
- observa, raspund | ||
Enuntarea obiectivelor urmarite |
- Astazi copii, vom rezolva corect probleme de adunare si scadere cu 1-2 unitati, iar cu ajutorul cifrelor si simbolurilor matematice, vom reprezenta operatiile efectuate |
- asculta |
- explicatia |
|
Reactualizarea cunostintelor |
- Pana la cat am invatat sa numaram? - Se cere copiilor sa numere pana la zece si inapoi, sa precizeze cum au numarat - Se numara din 2 in 2, inainte si inapoi - Se bate din palme, se cere copiilor sa scoata din cosulet cifra care-I corespunde numarului de batai din palme - Sa spuna care sunt vecinii si cum sunt ei fata de numarul initial - Se verifica semnificatia simbolurilor "+", "-", "=" "+" - am mai adaugat "-" - am mai luat "=" - fac in total |
O1 O2 |
- raspund, numara - numara, raspund - asculta, raspund |
- conversatia - explicatia - problematizarea |
Dirijarea consolidarii si sistematizarii cunostintelor insusite |
- Educatoarea propune probleme simple cu material concret intuitiv 1.In fata casutei povestilor erau 6 iepurasi, grabit si speriat a venit si iepurasul din Coliba iepurasilor. Cati iepurasi erau in fata casutei? - Se analizeaza problema - Ce ne arata problema? - Ce ne cere problema? - Ce cifra corespunde numarului de iepurasi din fata casutei? (sase). Sa o asezam pe tabla. - Ce cifra corespunde numarului de iepurasi care a venit? (unu), se aseaza pe tabla cifra. - Ce semn punem intre ele? - De ce? - Cati sunt in total? (7) - Ce operatie am facut? (adunare). - Cum citim operatia? 6+1=7 2.Pe copacul de langa casuta erau 10 pasarele, doua au zburat pe acoperisul casutei. Cate pasarele au ramas in copac? - Se procedeaza la fel 10-2=8 Probleme ilustrate 3.Cei 7 pitici mergeau la lucru, 2 pitici s-au intors sa stea cu Alba ca Zapada. -Cati pitici mergeau la lucru? - Ce ne arata problema? - Ce ne cere problema? -Cati pitici au plecat la munca? (2) - Cum ati aflat? (am facut o operatie de scadere). - Cum scriem exercitiul? 7-2=5 - Un copil scrie la tabla, ceilalti pe masuta |
O3 O4 O5 O8 O3 O4 O5 O6 O8 O3 O4 O5 O6 O8 O3 O4 O5 O6 O8 |
- numara, raspund - asculta - inteleg - raspund - numara - executa exercitiile la masuta - asculta, inteleg - raspund, numara - asculta, observa, raspund - executa exercitiul |
- explicatia - conversatia - demonstratia - problematizarea - exercitiul -conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul - conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea |
Secventele activitatii |
4.In padure stateau la sfat 3 ursi, in mare graba venea ursul pacalit de vulpe sa le spuna ce a patit. Cati ursi erau in padure? 3+1=4 | |||
Obtinerea performantei |
Probleme orale (concurs) - Cele doua echipe vor ghici pe rand rezultatul unor probleme orale a caror rezolvare se realizeaza prin operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati. (atat cat permite timpul). - Pentru fiecare raspuns corect se primeste o bila rosie. - Se face evaluarea de catre un copil care va spune care echipa are mai multe bile rosii. - Se intuiesc fisele de lucru individuale, se precizeaza sarcinile |
O7 O8 |
- copii analizeaza, raspund - lucreaza pe fise |
- evaluare -exercitiul - munca independenta |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11724
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved