Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE INTEGRATA "Unde a zburat randunica?" - GRUPA: mijlocie

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA "Unde a zburat randunica?"



EDUCATOARE:

GRADINITA: nr.52 Oradea

GRUPA: mijlocie

TEMA DE STUDIU: "Cand, cum si de ce se intampla?"

TEMA ZILEI: "Unde a zburat randunica?"

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata care inglobeaza toate activitatile din programul unei zile.

TIPUL ACTIVITATII:

ALA: Consolidare de cunostinte si deprinderi

DLC: Transmitere de cunostinte

DPM: Consolidare de cunostinte si deprinderi

FORME DE ORGANIZARE:

frontal

pe grupuri

individual

SCOPUL ACTIVITATII:

ALA:

Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate.

Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia.

Stimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura (dactilopictura).

DLC:

Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiei structurilor verbale orale.

Dezvoltarea creativitatii limbajului oral.

DPM:

Stimularea calitatilor intelectuale, de vointa, afective si fizice in vederea aplicarii independente a deprinderilor motrice insusite.

ALA: CENTRE DE INTERES (SECTOARE).

1. Joc de creatie: "Primim musafiri!"

2. Joc senzorial: "Spune ce ai gustat!"

3. Arta: "Strugurele" - dactilopictura

OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL ALA:

O1-sa colaboreze si sa comunice intre ei in mod liber si civilizat.

O2-sa interpreteze corect rolurile primite in cadrul jocului de creatie.

O3-sa recunoasca fructele gustate, denumindu-le.

O4-sa gaseasca jetonul cu imaginea fructului gustat.

O5-sa picteze cu degetul strugurele, folosind culoarea adecvata.

O6-sa participe intens intr-o atmosfera placuta, destinsa, stimulativa.

OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL DOMENIULUI EXPERIENTIAL:

Educarea limbajului - povestea educatoarei "Unde a zburat randunica?" de Titel Constantinescu

O1-sa urmareasca linia povestii spusa de educatoare, ascultand si reactionand adecvat.

O2-sa precizeze ca unele pasari pleaca in tarile calde, sa povesteasca felul in care se pregatesc animalele pentru iarna.

O3-sa repovesteasca pe baza siluetelor, participand intens la activitate, punand intrebari, dar si sa raspunda.

OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL DPM:

O1-sa recunoasca obiectele care zboara, ridicand mainile si cele care nu zboara, lasand mainile jos.

O2-sa respecte regulile jocului.

O3-sa recunoasca glasul animalelor.

O4-sa imite diferite animale.

O5-sa participe activ si afectiv la jocurile propuse.

O6-sa raspunda motric la o comanda data.

O7-sa execute corect actiunile motrice invatate (tararea).

O8-sa se deplaseze spre un reper dat.

O9-sa se socializeze prin joc.

STRATEGII DIDACTICE:

ALA:

-metode:

M1-conversatia

M2-observatia

M3-explicatia

M4-demonstratia

M5-exercitiul

M6-jocul

-materiale didactice:

m1- set de bucatarie

m2- cos cu fructe de toamna

m3- fructe taiate

m4- acuarele

m5- pahare cu apa

m6- servetele

m7- esarfa

m8- jetoane cu fructe

m9- bol

DLC:

-metode:

M1-conversatia

M2-observatia

M3-povestirea

-materiale didactice:

m1- imagini din poveste

m2- siluete - personajele din poveste

m3- macheta

DPM:

-metode:

M1-observatia

M2-conversatia

M3-explicatia

M4-demonstratia

M5-exercitiul

M6-jocul

-materiale didactice:

m1-imagini cu diferite obiecte care zboara si care nu pot zbura.

m2-cutie cu surprize

m3-diferite animale

m4-cutiute cu bucati mici de ciocolata.

m5-buline colorate.

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):

intalnirea de dimineata

TRANZITII: interpretarea cantecului "Toamna"

momentul zilnic de miscare in aer liber

pregatirea pentru activitati

pregatirea pentru efectuarea igienei personale

DURATA: 1 zi

INDRUMARI METODICE:

Ziua va debuta cu intalnirea de dimineata in cadrul careia dupa salutul de dimineata copiii vor completa "calendarul naturii" apoi vom initia o scurta discutie in care copiii isi vor reaminti tema saptamanii "Cand, cum si de ce se intampla?".

Copilul care va raspunde corect va fi numit copilul zilei.

Copiii impreuna cu educatoarea vor stabili tema zilei.

Demersul didactic va porni de la centrele de activitate: jocul de creatie unde copiii vor comunica in mod liber si civilizat, interpretand rolurile primite, vom continua cu jocul senzorial "Spune ce ai gustat", ei recunoscand fructele si denumindu-le, iar la sectorul "arta" vor picta cu degetul aratator boabele de struguri, folosind culorile adecvate. Copiii isi aleg locul de joaca bucurandu-se de mobilitate si libertate de optiune.

Activitatea pe domeniul experiential "Unde a zburat randunica?" va urma firul logic a activitatilor realizate in concordanta cu obiectivele pedagogice, raportate la comportamentele prevazute. Copiii vor verbaliza ceea ce au invatat, vor comunica cu propriile cuvinte ce au inteles.

Jocurile din domeniul psihomotric ii va relaxa pe copiii si le va produce bunadispozitie.

DESFASURAREA ACTIVITATII INTEGRATE:

EVENIMENTE

DIDACTICE

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

M

m

O

ALA

Moment organizatoric

Aerisirea salii de grupa.

Aranjarea masutelor si a scaunelelor.

Pregatirea materialului didactic.

Captarea atentiei

Copiii vor intra frumos in sala si vor sta in asa fel incat sa vada cele trei sectoare.

Captarea atentiei se realizeaza prin intuirea materialelor didactice: setul de bucatarie, cosul cu fructe de toamna, fructele taiate, acuarele, pahare cu apa.

M1

M2

Observarea comportamentului copiilor

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi ne vom juca, folosind toate aceste materiale asezate pe trei grupuri. Un grup de copii se va juca un joc de creatie "Primim musafiri!". Copiii care aleg acest joc vor primi roluri de gazda, cei care primesc musafirii sau rol de oaspeti cel care vine in vizita. Copiii vor dialoga intre ei.

La al doilea sector se va desfasura un joc senzorial numit "Spune ce ai gustat!". Copiii care vor participa la acest joc vor gust pe rand, legati la ochi, din fructele taiate bucatele, ei trebuind sa recunoasca ce fruct au gustat. Apoi copilul va cauta intre jetoane, fructul gustat.

La ultimul grup copiii vor picta cu degetul strugurele, folosind culoarea albastru inchis, galben sau verde.

M3

M2

Stimularea verbala si analiza actiunilor.

Dirijarea invatarii

Copiii se aseaza la grupul unde vor sa se joace.

Inainte de a incepe a se juca, intreaga grupa va spune poezia "10 degetele", executand miscari cu mainile.

Copiii incep sa se joace si sa picteze.

La jocul de creatie voi imparti rolurile copiilor, antrenandu-i intr-un dialog.

La jocul senzorial voi participa si eu. Le voi arata cum se desfasoara jocul. Leg cu o esarfa un copil, la ochi si ii dau sa guste un fruct. Apoi il dezleg si el va spune ce fruct a gustat, cautand apoi jetonul cu imaginea fructului gustat. Numesc un conducator de joc ce pe parcurs poate fi schimbat.

La sectorul arta voi avea grija ca sa fie folosita culoarea specifica strugurelui de catre copii. Le voi aminti sa foloseasca servetelul in caz de nevoie.

M5

M6

M4

M1

M3

M5

M6

M3

m1

m2

m3

m7

m8

m9

m4

m5

m6

Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza

O1

O2

O6

O3

O4

O6

O5

O6

Obtinerea performantei

Performanta se va obtine in timpul desfasurarii jocurilor.

Voi stimula copiii sa se roteasca pe la toate grupele ne fiind obligatorie parcurgerea tuturor sectoarelor.

Evaluare

Voi face aprecieri colective si individuale, privind comportamentul copiilor, modul in care si-au interpretat rolurile in cadrul jocului de creatie, a jocului senzorial si felul in care au pictat cu degetul aratator strugurele; expun lucrarile intr-o expozitie.

M1

Incheierea activitatii ALA

Copiii care au participat la jocul senzorial vor pune fructele taiate intr-un bol si impreuna cu cei care au desfasurat activitate la sectorul arta merg in vizita la

M1

copiii care primesc musafirii.

DLC

Tranzitii

Momentul zilnic de miscare in aer liber.

Aranjarea scaunelelor in semicerc.

Pregatirea materialelor didactice.

Copiii se aseaza pe scaunele.

Se intuieste materialul didactic si se canta cantecul "Toamna".

M1

Observarea comportamentului copiilor

Reactualizarea cunostintelor

Copiii stiu ca toamna unele pasari pleaca in tarile calde.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi va voi spune o poveste care se numeste "Unde a zburat randunica?". Doi, trei copii repeta titlul povestii pentru fixare.

M1

Dirijarea invatarii

Incep sa le spun povestea: Vrabiuta Cip-Cirip o cauta pe prietena ei randunica pentru a se juca impreuna. Vrabiuta o intreaba pe furnica ce aduna provizii pentru iarna, daca a vazut-o pe randunica. Primind un raspuns negativ, vrabiuta il intreaba de randunica, pe Mos Bursuc ce aduna frunze pentru culcus. Nici el nu a vazut-o pe randunica, iar vrabiuta se intalneste mai apoi cu o soparla. Aceasta nu a vazut-o pe randunica, fiind ocupata cu cautarea unei pietre mari sub care sa doarma la iarna. Vrabiuta a intrebat-o si pe broasca daca a vazut-o pe randunica. Cele

M3

O1

O2

doua au vazut un stol de pasari printre care era si randunica. Aceasta le spuse ca pleaca in tarile calde pentru ca nu mai are ce manca si ca se intoarce la primavara. Vrabiuta se gandea cum sa aiba grija de cuibul randunicii si i-a urat "Drum bun!".

Obtinerea performantei

Copiii privesc cu atentie la imaginile aratate.

M2

m1

O3

Retentia

Dupa terminarea povestii, este aprofundat titlul povestii, mesajul transmis de aceasta, acela ca randunica pleaca in tarile calde, iar vrabiuta si celelalte animale (furnica, bursucul, soparla si broasca) se pregatesc pentru iarna.

M1

O1

O2

O3

Evaluare

Pentru a observa daca s-au retinut personajele din poveste, ordinea animalelor cu care s-a intalnit vrabiuta, precum si mesajul transmis, se realizeaza o scurta repovestire folosindu-se siluetele si macheta ce reprezinta mediile de viata ale animalelor prezente in poveste.

M1

M2

M3

m2

m3

Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza actiunilor.

O3

Incheierea activitatii DLC

Fac aprecieri colective si individuale asupra raspunsurilor copiilor, precum si asupra lor la activitate.

O1

DPM

Tranzitii

Aerisirea salii de grupa.

Aranjarea scaunelor in semicerc.

Pregatirea materialelor didactice.

Captarea atentiei

Se realizeaza prin prezentarea unor imagini, a unor cutiute

M2

M1

Observarea comportamentului

copiilor

cu recompense si a cutiei cu surprize.

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi ne vom juca mai multe jocuri: un joc distractiv "Zboara, zboara!", un joc linistitor "Glasul animalelor" si un joc de miscare "Miriapodul".

M2

Dirijarea invatarii

Voi prezenta si explica primul joc, "Zboara,zboara!". La acest joc vom folosi imagini ce reprezinta obiecte care pot zbura si obiectele care nu pot zbura. Cand arat imaginea si denumesc obiectul, daca acesta poate zbura copiii vor ridica mainile, iar daca nu poate zbura copiii vor lasa mainile jos. Voi executa un joc de proba. Vom desfasura jocul pana ce vor fi folosite toate imaginile. La un moment dat voi complica jocul; voi arata imaginea fara a spune numele obiectului, copiii trebuind sa fie atenti la imagine.

Voi prezenta si explica cel de-al doilea joc "Glasul animalelor". Copiii se aseaza pe scaunele, in semicerc cu "mainile la spate si picioarele

apropiate". Urmeaza sa descoperim surpriza din cutia cea mare. Cand bag mana in cutie pentru a scoate surpriza, din cutie se aude sunetul scos de o broasca, copiii recunosc animalul, denumindu-l; apoi le arat broasca, iar copiii o vor imita. La fel se va intampla si cu alte animale. In timpul jocului copiii vor imita

M3

M1

M5

M6

M4

M2

M1

M3

M6

m1

m2

m3

Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza actiunilor.

O1

O2

O5

O9

O2

O3

O4

O5

animalele care apar din cutia

cu surprize.

Voi prezenta si explica ultimul joc, "Miriapodul". Impart copiii in doua grupuri la suficienta distanta unul fata de altul. Toti ingenuncheaza si prin cu mainile glezna celui din fata; le arat cum sa prinda

copilul de glezne. La semnal, miriapodul se pune in miscare; cele doua grupuri, deplasandu-se la intrecere. Grupa care ajunge prima la cutiuta cu recompense va fi declarata castigatoare; ei impartind premiul si cu ceilalti copii.

M3

M4

M6

m4

O5

Stimularea verbala si prin aplauze.

O6

O7

O8

O9

Obtinerea performantei

Performanta se va obtine in timpul desfasurarii jocurilor. Voi insista asupra regulilor de comportare civilizata.

O9

Retentia

Voi avea grija ca regulile jocurilor sa fie respectate si toti copiii sa fie antrenati in egala masura in jocuri.

O2

Evaluare

Voi face aprecieri individuale si colective asupra participarii copiilor la jocuri.

Incheierea activitatii DPM

Voi aplauda activitatea copiilor de pe intreaga zi si fiecare va primi cate o bulina colorata in care va fi reprezentata o randunica.

m5

BIBLIOGRAFIE:

v    Curriculum pentru invatamantul prescolar - Bucuresti 2009.

v    Metoda proiectelor la varste timpurii - Bucuresti 2002.

v    Gradinita altfel - Bucuresti 2003.

v    Dumitrana M. - Educarea limbajului in invatamantul prescolar. Comunicarea orala - Bucuresti 1999.

v    Ezechil E. Paisi - Laborator prescolar. Ghid metodologic - Bucuresti 2006.

v    "Povesti, povestiri si basme" - culegere de texte.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 10510
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved