CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Educatoare
Gradinita
Data
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare;
TEMA: Cand, cum si de ce se intampla?
SUBTEMA: Parfum de primavara
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA Jocuri si activitati didactice alese
MIJLOC DE REALIZARE: activitate pe centre de interes,
FORMA DE REALIZARE : pe grupuri si individual ;
BIBLIOTECA : Vaza pentru flori -decorare cu elemente grafice ;
STIINTA : Gaseste drumul corect -fise de perspicacitate ;
Primavara cu alaiul ei -prezentare power point ;
NISIP SI APA : Gradina cu flori -trasare cu degetul ;
JOC DE ROL : De-a floraresele
CONSTRUCTII : Gardulete la gradini
SCOPUL: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator, despre mediul social si cultural; Dezvoltarea atentiei voluntare, a spiritului de observatie si a gandirii critice; Cultivarea sociabilitatii copiilor, a intereselor si a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc, a intercomunicarii libere si civilizate in timpul activitatii;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 cognitiv-informationale
Sa redea macheta unei gradini cu flori , care sa aiba ronduri cu flori, garduri etc ;
Sa utilizeze in realizarea constructiei propuse toate materialele puse la dispozitie : cuburi de lemn, rotodiscuri, lego ;
Sa traseze intr-un spatiu dat linii drepte, verticale, orizontale, oblice(spre stanga sau spre dreapta), curbe, serpuite pentru a decora cat mai estetic vaza pentru flori ;
Sa traseze corect drumul in labirint ;
Sa construiasca din bete de chibrite gardulete in nisip ;
O2 psiho-motorii
sa verbalizeze actiunile pe care le face in realizarea sarcinii
sa utilizeze corect instrumentele si materialele aflate la dispozitie ;
O3 afective
- sa manifeste interes si placere pentru activitate ;
METODE DE EVALUARE:
verificarea orala, observarea curenta, aprecieri stimulative,analiza produselor activitatii ;
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.Ed.C.T. 2008
- Liliana Ezechil, Mihaela Paisi, Laborator prescolar - ghid metodologic, editura V&I Integral, Bucuresti, 2002;
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUT STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (FORME SI METODE ) |
|
1. MOMENTUL ORGANIZATORIC Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Voi pregati sala de grupa pentru activitate, voi distribui materialele la sectoare. (Activitati de dezvoltare personala - Rutine si tranzitii). Copiii se aduna in sala de grupa. Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata, intre copii si educatoare prin intermediul salutului de dimineata. Copiii sunt salutati . Copiii raspund salutului si se saluta reciproc (asezati in semicerc) :|~Dac-as fi o floare as vrea sa fiu.~Se trece la activitatea de grup~Noi zburam ca fluturasii~ Facem prezenta, calendarul naturii si impartasirea cu ceilalti.Se va alege ajutorul educatoarei. Noutatea zilei este ca avem musafiri. A venit o doamna sa ne vada cat suntem de frumosi si cum ne vom juca pe parcursul zilei. |
INTALNIRE DE GRUP CONVERSA- TIA, EXPLICATIA, PROBLEMA-TIZAREA |
ORALA (a cunostintelor despre primavara) |
|
2. ENUNTAREA TEMEI, A SCOPULUI SI OBIECTIVELOR ACTIVITATII |
Anunt scopul activitatilor de astazi, obiectivele pe care le au de realizat in cadrul sectoarelor, temele activitatii din fiecare sector. |
EXPLICATIA | ||
3. PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI |
Voi prezenta sectoarele de activitate, materialele, sarcinilepe care fiecare copil le are de realizat in cadrul sectorului ales. |
EXPLICATIA | ||
4. OBTINEREA PERFORMANTEI SI REALIZAREA FEEDBACK-ului 5. EVALUAREA PERFORMANTEI. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI INCHEIEREA ACTIVITATII |
Fiecare copil isi alege sectorul in cadrul caruia doreste sa lucreze JOC DE ROL : copiii trebuie sa intrpreteze rolul de florareasa, sa impacheteze flori, sa vanda , sa incaseze banii, sa aiba grija de flori STIINTA: copiii trebuie sa gaseasca si sa traseze corect labirintul, sa rezolve corect sarcinile fisei ; -copiii vor urmari la calculator o prezentare a aspectelor caracteristice primaverii, a florilor, si legumelor de primavara ; CONSTRUCTII: copiii terbuie sa redea macheta unei gradini cu flori care sa aiba si ronduri cu flori, cu ajutorul pieselor de lemn ("sa construiasca"), garduri., utilaje. BIBLIOTECA: copiii trebuie sa traseze linii drepte verticale, orizontale, oblice (spre stanga, sau dreapta), curbe si diferite semne grafice pentru a decora vaza pentru flori. NISIP SI APA : copiii trebuie sa planteze flori de plastic, sa traseze cu degetul in nisip carare si ronduri, sa construiasca gardulet din bete de chibrit. Voi trece pe la fiecare sector pentru a da explicatii suplimentare si pentru a ajuta in caz de nevoie.Voi incuraja permanent copiii sa coopereze, sa imparta. Dupa evaluarea lucrarilor de la fiecare sector, se face trecerea la activitate. Voi aprecia activitatea copiilor din fiecare sector. |
EXERCITIUL EXPLICATIA EXPLICATIA PROBLEMA- TIZAREA CONVERSA-TIA EXPLICATIA, BRAINSTOR-MING EXPUNEREA |
ORALA Evaluarea modului de exprimare Evaluare individuala EVALUARE FRONTALA |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4171
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved