CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA : Mica
DOMENIUL EXPERENTIAL: Limba si comunicare
TEMA: Cum / cand / de ce se intampla?
PROIECTUL : IARNA
SUBTEMA : Animale salbatice
SUBIECTUL: Ursul pacalit de vulpe
MODALITATEA DE REALIZARE: Lectura educatoarei
TIPUL ACTIVITATII: predare- invatare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare
corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale;
- Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical, sintactic;
- Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;
- Dezvoltarea capacitatii de a intelege si transmite intentii, ganduri,
semnificatii mijlocite de limbajul scris.
EXEMPLE DE COMPORTAMENT:
Obiective:
-sa retina titlul si personajele povestii
-sa retina momentele principale din poveste
-sa identifice in imagini momentele importante din poveste
-sa descrie actiunile din imaginile prezentate
sa manifeste interes fata de activitate
-sa inteleaga sensul cuvintelor din poveste
METODE SI PROCEDEE: povestirea, conversatia, explicatia, observatia;
MIJLOACE DIDACTICE: planse cu imagini din povestire;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual
DURATA: 20 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimente didactice |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor 4. Dirijarea invatarii 5. Obtinerea performantei 6. Incheirea activitatii |
Crearea conditiilor optime stabilirii climatului afectiv educativ al activitatii Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii instructiv- educative Introducerea copiilor in sala de grupa Ii voi intreba pe copii ce povesti am invatat noi la gradinita. Ii voi intreba deasemenea, care sunt animalele salbatice din tara noastra. Ii voi anunta ca astazi le voi citi povestea " Ursul pacalit de vulpe" Le voi citi povestea si le voi arata concomitent si imaginile cu momentele importante ale povestirii. Voi face referire istetimea vulpii si la naivitatea ursului. Le voi cere copiilor sa -mi spuna titlul povestirii le voi pune intrebari pe baza imaginilor prezentate. Voi face aprecieri colective si individuale referitor la comportamentul copiilor in timpul activitatii |
Convesatia libera Observatia Conversatia Explicatia Explicatia Observarea Conversatia Explicatia Conversatia |
-aprecieri verbale; -observarea comportamentului nonverbal; -aprecieri verbale individuale; - Intrebari: Ce tertip a folosit vulpea pentru a face rost de mancare? Ce a facut cu pestele dupa ce l-a dat jos din car? Cum era vulpea? Dar ursul? -aprecieri verbale individuale; - aprecieri colective; - aprecierea modu- lui de participare la activitate; |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 15550
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved