Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DIDACTIC GRUPA: mare Educarea limbajului - Recunoaste personajul, Joc didactic

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC

GRADINITA: Contesti

GRUPA: mare B

EDUCATOARE

DEN. ACTIVITATII: Educarea limbajului

TEMA: "Recunoaste personajul"

FORMA DE ORGANIZARE: Joc didactic



TIPUL ACTIVITATII: consolidare

OBIECTIVE CADRU

consolidarea priceperilor si deprinderilor de exprimare orala corecta in structuri gramaticale mai ample, in propozitii si fraze ;

nuantarea si expresivitatea vocabularului copiilor;

cultivarea proceselor de gandire si a spiritului de observatie;

OBIECTIVE DE REFERINTA

verificarea cunostintelor copiilor referitoare la povestile si basmele care le-au fost prezentate anterior;

dezvoltarea capacitatii de a desprinde un fragment din povestiri.

OBIECTIVE OPERATIONALE

La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:

sa recuonasca si sa denumeasca un fragment din imagine;

sa denumeasca pvestea din care face parte imaginea;

sa-i prezinte principalele trasaturi morale si fizice;

sa povesteasca un episod dintr-o poveste;

sa vorbeasca corect, coerent, expresiv.

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:

conversatia euristica

descoperirea

demonstratia

problematizarea

MIJLOACE DE INVATAMANT:

a)     material didactic:

planse din povestile cunoscute .

b)     material bibliografic

"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", M.E.N., Bucuresti 2000.

Povestile: "Alba ca Zapada" de Fratii Grimm, "Ursul pacalit de vulpe", "Fata babei si fata mosnegului", "Punguta cu doi bani" de Ion Creanga, "Scufita Rosie", "Cenusareasa" de Charles Perrault, "Coliba Iepurasului" de O.Capita, "Cei trei purcelusi" de S.Mihalkov.

FORME DE ACTIVITATE: frontal si individual

REGULI DE JOC:

Copilul care vine la masa pe care sunt asezate imaginile, va trebui sa priveasca imaginea, sa spuna care este personajul si din care poveste face parte.

DEMERSUL DIDACTIC

SECVENTELE ACTIVITATII

ACTIVITATEA EDUCATOAREI

ACTIVITATEA COPIILOR

1)MOMENT ORGANIZATORIC

2)CAPTAREA ATENTIEI

3)ANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR

4)DIRIJAREA INVATARII

5)EVALUARE

6)INCHEIEREA ACTIVITATII

Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii.

-"Oglinjoara din perete, oglinjoara

Cine e cea mai frumoasa din tara?"

-Din ce poveste face parte fragmentul citat?

-Cine spune acete cuvinte?

Astazi, vom juca un joc numit "Recunoaste personajul" pentru ca voi trebuie sa stiti sa vorbiti corect si frumos romaneste.

Voi chema un copil la masa mea. El va lua o imagine, va denumi personajul care este in imagine si povestea din care face parte si ii va prezenta insusirile.

Se face jocul de proba.

Voi arata o imagine in care este desenata fata mosului din povestea "Fata mosului si fata mosneagului" de Ion Creanga. Ei trebuie sa o descrie asa cum este ea in imagine si in poveste. Se va povesti pe scurt ce se vede in imagine.

Se continua jocul cu alte imagini.

Complicarea jocului: Voi prezenta copiilor mastile pregatite si cateva obiecte ale unor personaje. Cer copiilor sa-si aleaga o masca si sa spuna ceva din povestea pe care o reprezinta.

Exemplu: daca un copil va lua masca de cocos si va spune ceea ce zice cocosul din "Coliba Iepurasului":

"Cucurigu, sunt cocos

Cu pintenii rosii.

Pe umeri tin coasa,

Vulpea ticaloasa

S-o gonesc din casa."

-cineva va lua oglinda si va spune ce zice mama vitrega din poveste "Alba ca Zapada":

"-Oglinda, oglinjoara,

Cine-I cea mai frumoasa din tara?

-Regina, esti frumoasa ca soarele in zori,

Dar Alba ca Zapada te-ntrece

De mii de ori."

Prezint copiilor fragmente semnificative din povestile cunoscute, inregistrate pe caseta, si le cer copiilor sa recunoasca din ce poveste fac parte aceste fragmente.

Fac aprecieri individuale si generale.

.Alba ca Zapada.

.mama vitrega Albei ca Zapada



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 5899
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved