CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
GRADINITA NR. 32, PLOIESTI
ACTIVITATE INTERDISCIPLINARA
Moto:
"Suntem mai mici decat vasta natura,
dar si mai mari cand ne contopim cu ea ."
M. Preda
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare A
EDUCATOARE:
CATEGORIA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
Muzica
Desen
MIJLOC DE REALIZARE: lectura dupa imagini
TEMA ACTIVITATII: "Jocurile copiilor in anotimpul iarna"
TIPUL ACTIVITATII: consolidare de cunostinte (prin aplicarea metodei "explozia stelara")
SCOPUL ACTIVITATII:
- stimularea creativitatii prin formularea unor intrebari pentru rezolvarea de probleme si noi descoperiri;
- familiarizarea copiilor cu strategia elaborarii de intrebari de tipul "CE?", "CUM?", "UNDE?", "CAND?", "DE CE?", pe baza continutului unei imagini, prin folosirea metodei interactive "explozia stelara";
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A sa contemple tabloul de iarna;
A sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului unei imagini, folosind pronumele interogative "CE", "CINE", "CUM", "CAND"; "UNDE", "DE CE";
A sa se exprime corect in propozitii clare si concise;
A sa formuleze intrebari corecte din punct de vedere gramatical pe care sa le adreseze celorlalte grupuri de copii;
A sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei;
A sa manifeste spirit de echipa;
A sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;
A sa interpreteze cantece si jocuri muzicale de iarna;
A sa deseneze un tablou de iarna;
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, descrierea, dialogul, problematizarea, enumerarea, analiza, sinteza;
MIJLOACE DE INVATAMANT: 1 stea mare, 5 stelute mici, tablou cu jocurile copiilor in anotimpul iarna, sevalete, creioane colorate;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri;
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
& Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE INSTRUMENTEINDICATORI |
|||||||||
1. CAPTAREA ATENTIEI |
elementul surpriza Craiasa Iarna |
Va sosi in clasa elementul surpriza al activitatii - Craiasa Iarna, care aduce copiilor o imagine in care sunt ilustrate jocurile copiilor in anotimpul iarna, 4 sevalete si creioane colorate, anuntandu-i ca va fi alaturi de ei in activitatea pe care o vor desfasura. |
|
|||||||||
2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
- scurte intrebari legate de caracteristicile anotimpului iarna |
Se poarta o scurta discutie despre anotimpul iarna. |
Proba orala: Recunoaste-rea unor aspecte ale anotimpului iarna |
|||||||||
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR PROPUSE |
Se anunta copiii ca se va desfasura o activitate de cunoasterea mediului, folosind o metoda interesanta, denumita "explozia stelara". Tema activitatii se numeste "Jocurile copiilor in anotimpul iarna", iar activitatea se va desfasura pe grupuri. | |||||||||||
4.DIRIJAREA INVATARII |
Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc, iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele. In mijloc este asezata o steluta mare, de culoare galbena, iar peste ea se aseaza imaginea mare ce reprezinta jocurile copiilor in anotimpul iarna. Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari, atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare, cu culori diferite. Intrebarile folosite sunt: CE?, CINE?, CUM?,CAND?, DE CE? Astfel, copiii vor retine ca intrebarea "CE?" este scrisa cu rosu, "CINE?" cu culoarea verde, "CUM?" cu culoarea galbena, "UNDE?" cu culoarea albastra si "DE CE?" cu culoarea portocalie. Craiasa Iarna, atingand cu o bagheta magica, alege 5 copii, care, la randul lor, isi aleg fiecare cate o steluta cu o intrebare. Pe rand, educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le explica modul de lucru: fiecare copil ce si-a ales cate o steluta, isi alege alti 3 - 4 parteneri cu care formeaza o echipa. Trebuie sa gaseasca impreuna mai multe intrebari referitoare la imaginea prezentata, folosind intrebarea de pe steluta aleasa. |
Proba orala: Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru |
||||||||||
5. OBTINEREA PERFORMANTEI |
CINE: Cine aduce fulgii de zapada? Cine se joaca cu bulgari? Cine ingheata apele? Cine alunga anotimpul iarna? Cine se bucura cel mai mult de sosirea iernii? UNDE: Unde se dau copiii cu schiurile? Unde se dau copiii cu patinele? Unde nu au voie copiii sa se joace? Unde se formeaza fulgii de zapada? Unde sunt brazi incarcati cu zapada? CAND: Cand ninge? Cand ingheata apele? Cand construiesc copiii om de zapada? Cand viscoleste? Cand mergem la patinuar? CE: Ce anotimp este prezentat in imagine? Ce fac copiii cu patinele? Ce are omul de zapada pe cap, la gat? Ce haine folosim in anotimpul iarna? Ce obiecte folosesc copiii pe partie? DE CE: De ce se bucura copiii cand soseste iarna? De ce ninge in anotimpul iarna? De ce ingheata apele? De ce zapada este rece? De ce ne imbracam gros? |
Toti copiii contempla tabloul de iarna si formuleaza in grup cat mai multe intrebari timp de 5 minute. La un semnal, se revine in semicerc, si fiecare grup comunica intrebarile elaborate impreuna.
Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE, CINE, UNDE, CAND si DE CE). Pe rand, fiecare grup vine langa imagine si adreseaza intrebarile celorlalte grupuri, acestia raspund, si astfel se stimuleaza activitatea grupurilor. |
Proba orala: Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii in grup si individual pentru rezolvarea unei probleme. |
|||||||||
6. EVALUAREA ACTIVITATII |
Se apreciaza intrebarile copiilor, modul de exprimare in propozitii, se apreciaza cele mai corecte si mai interesante intrebari care vor fi scrise si afisate la panoul "dialog cu parintii". Fiecare echipa va interpreta cate un cantec si un joc de iarna din cele invatate anterior ("Ninge, ninge", "Prima zapada", "O pereche de patine", "Omul de zapada", etc). Pe sevaletul primit, fiecare echipa va realiza un tablou de iarna, in care va cuprinde jocurile copiilor in acest anotimp. Educatoarea aduce cuvinte de lauda asupra modului de cooperare si interactiune dintre membrii aceleiasi echipe si apreciaza modul in care au cantat si au realizat tabloul de iarna. |
Proba practica: Realizarea sarcinilor de lucru Aprecieri verbale |
||||||||||
7. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Copiii vor da un titlu tabloului pe care l-au studiat. Se aminteste si denumirea metodei de grup folosita "explozia stelara". In incheiere, activitatea va fi completata in continut de un cantecel despre anotimpul iarna: "Iarna a sosit in zori". Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 18594
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved