CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: mica
Activitatea: activitate matematica
Tema: "Pune-ma la locul meu"
Tipul activitatii: consolidare de cunostinte
Forma de realizare: joc logic
Scopul activitatii
* consolidarea operatiilor intelectuale prematematice ;
* consolidarea capacitatii de recunoastere si denumire a formelor geometrice.
Obiective operationale
* sa identifice cercul dintr-o multime de alte forme geometrice ;
* sa identifice patratul dintr-o multime de alte forme geometrice ;
* sa identifice figure geometrice (cerc, patrat) dupa un criteriu dat (culoare) ;
* sa participe activ si cu interes la activitate.
Sarcina didactica: Recunoasterea figurilor geometrice, identificarea figurilor dupa
un criteriu dat.
Regulile jocului
* alegerea unei forme geometrice din saculet si asezarea acesteia la tabla
magnetica ;
* alegerea unei forme geometrice (cerc, patrat) diferit colorate si stabilirea
regulilor jocului ;
* corectarea situatiilor in care nu sunt respectate aceste reguli.
Elemente de joc: competitia, aplauze, recompense.
Strategia didactica: mixta (ludic-educativa, actionala).
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia.
Material didactic: saculet cu figuri geometrice, tabla magnetica, cercuri si patrate
din carton, divers colorate, cerculete si patratele din hartie glacie, divers
colorate.
Nivelul grupei: Copiii au cunostinte despre formele geometrice (cerc si patrat), au
operatiile gandirii dezvoltate corespunzator varstei.
Forme de organizare: frontal, individual.
Durata: 15-20 min.
Bibliografie
* Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii, Bucuresti,
2005.
* Gh. Iftime - Jocuri logice pentru prescolari si scolari mici, Ed. Didactica si
Pedagogica.
* Comsa Mirela Florentina - Indrumator metodic in sprijinul desfasurarii
activitatilor matematice in gradinita de copii la grupa mica.
ETAPELE ACTIVITATII |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUARE |
1. MOMENT ORGANIZA- TORIC |
Pregatirea salii de grupa (aerisirea, asezarea scaunelelor in semicerc). Pregatirea materialului didactic. | ||
2. CAPTAREA ATENTIEI |
Prezentarea surpriza a saculetului cu figurile geometrice. Prezentarea sub forma de surpriza a tablei magnetice si a figurilor geometrice cartonate. |
Conversatia |
Reactii la surprize. |
3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Se prezinta tema activitatii: "Pune-ma la locul meu" si se prezinta sintetic obiectivele. |
Conversatia | |
4. DIRIJAREA INVATARII |
Fiecare copil va veni, pe rand, sa scoata cate o piesa geometrica din saculet. El va trebui sa identifice piesa dupa forma si inca un alt criteriu (culoarea). Dupa identificare, copilul va trebui sa aseze piesa pe tabla magnetica la locul potrivit. Jocul se desfasoara cel putin o data cu toti copiii. Copiii sunt rugati sa inchida ochii, iar pe tabla magnetica se schimba locul unor figuri. In acest caz, copiii sunt pusi sa observe modificarea facuta si sa reconstituie situatia initiala. |
Explicatia Conversatia Explicatia Demonstratia |
Individual Orala, prin analiza raspunsuri- lor |
5. ASIGURAREA CONEXIUNII 6. INCHEIEREA ACTIVITATII |
Li se impart copiilor cerculete si patratele din hartie glacie. La semnalul sonor, fiecare copil va trebui sa se indrepte spre locul indicat (patrat mare, cerc mare, cartonate). Cerculetele si patratelele sunt de doua culori (rosu si galben), iar copilul va trebui sa identifice forma geometrica mare corespunzatoare La reluarea jocului, se vor schimba piesele din hartie glacie. Aprecieri generale si individuale cu privire la gradul de participare al copiilor la activitate si la comportamentul acestora in timpul activitatii. Recompensarea cu bomboane. |
Conversatia Exercitiul Conversatia Conversatia |
Frontal Individual Individual frontal |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 14536
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved