CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
TEMA:CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
SUBTEMA:,, HORA LEGUMELOR "
TEMA ZILEI: ,, SURPRIZELE DIN PALARIA ZANEI TOAMNA"
GRUPA :mica-millocie
TEMA: " CAND/ CUM SI DE CE SE INTAMPLA? "
SUBTEMA: :" HORA LEGUMELOR "
SCOPUL ZILEI Valorificarea experientelor senzoriale ale copiilor cu prire la forma si dimensiunea legumelor; stimularea creativitatii prin jocuri si activitati diverse.
SCENARIUL ZILEI
INTALNIREA DE DIMINEATA:
TEMA:,,Surprizele din palaria Zanei Toamna
SALUTUL :Ne salutam unii pe altii rostindu-ne numele.
PREZENTA COPIILOR
CALENDARUL NATURII
o Ce zi este azi?
o In ce luna ne aflam? In ce anotimp?
o Cum este vremea?
o Se poarta o scurta discutie despre anotimpul toamna si bogatiile lui.
MOMENTUL DE INVIORARE:
"Inviorare" - moment de miscare
NOUTATILE ZILEI:
Le voi prezenta copiilor palaria Zanei Toamna si o scrisoare de la Zana Toamna.
Vreti sa stiti ce scrie in ea?
Permiteti-mi sa ma prezint:
Zana Toamna, ma numesc
Copacii ii impodobesc
Intr-un strai galben,regesc.
Prin livezi daca te duci
Gasesti multe fructe dulci,
In gradina daca mergi
Multe legume culegi,
Rosii, varza, patrunjei
Sa faci o supa cu ei.
Palaria colorata
Mi-a luat-o vantul ,iata!
Si-a adus-o azi la voi
Cu surprize indesata
Ca sunt mandra si bogata.
Haideti, sa vedem ce surprize gasim in aceasta palarie!
Prin descoperirea surprizelor, se fac cunoscute copiilor jocurile si activitatile liber alese, pregatite pe patru centre.
Le voi spune copiilor ca mai avem ceva surprize, dar ca le vor descoperi putin mai tarziu.
Dupa ce au raspuns la intrebari, copiii si-au ales activitatile pe centrele deschise, care vor fi descrise in continuare:
ACTIVITATI LIBER ALESE:
ARTA:" Morcovelul vesel"- colorare
COMPORTAMENTE URMARITE
o sa recunoasca legumele de pe suportul de lucru;
o sa spuna ce culoare au partile componente ;
o sa coloreze cu atentie incadrandu-se in spatiul dat.
o sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului;
STIINTA:" Rezolva fisa! "
COMPORTAMENTE URMARITE
o Sa formeze grupe dupa criteriul formei prin incercuire;
o Sa numere elementele fiecarei grupe;
o Sa deseneze pentru fiecare grupa formata tot atatea stelute;
o Sa uneasca printr-o linie grupele formate cu diagrama corespunzatoare numarului de elemente.
BIBLIOTECA: Cand se intampla? "- citire de imagini
COMPORTAMENTE URMARITE:
o sa identifice imaginile care reprezinta aspecte din anotimpul toamna;
o sa descrie aspectele din imaginile selectate;
o sa recunoasca transformarile pe care le sufera natura in acest anotimp;
o sa se exprime in propozitii corecte si clar formulate;
o sa gaseasca intrusii si sa denumeasca anotimpul in care se intampla.
JOC DE ROL:,, De-a gospodinele" - joc de creatie cu subiecte si roluri din viata cotidiana.
COMPORTAMENTE URMARITE:
o sa spuna ce sarcini are o gospodina;
o sa denumeasca materialul pus la dispozitie;
o sa se identifice cu diferite roluri in joc;
o sa interactioneze cu partenerii de joc;
o sa aseze obiectele la locul lor;
Dupa desfasurarea activitatilor de la centrele de interes, se analizeaza produsele obtinute, copiii intelegand eficienta muncii lor pe centre.
ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA:
Rutina:Singurel ma spal pe maini - deprinderi de a se spala pe maini;
Micul dejun - deprinderi de a manca frumos ;
Tranzitia: "Piticii si uriasii"- joc distractiv
Cu pasi mici de pitici
Ca am ales legume mici/pentru Legumici
Cu pasi mari de uriasi
Ca am ales legume mari/Pentru Legumari
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
Activitate integrata :(DS,DOS):" Legume mari, legume mici" -joc didactic; "Jucarii din legume"- confectionare
ACTIVITATI LIBER ALESE - program distractiv
Jocuri cu text si cant:,, Piticii "
,, Sufla vantul frunzele "
,, Daca vesel se traieste ''
COMPORTAMENTE URMARITE:
Sa interpreteze jocurile propuse de educatoare;
Sa execute corect miscarile sugerate de continutul jocurilor interpretate.
Dupa terminarea activitatilor, se realizeaza finalitatea zilei prin organizarea unei expozitii pe diferite suporturi si locuri din grupa.
PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE: activitate integrata
TIPUL: consolidare, formare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: joc didactic, confectionare jucarii din legume
SCOPUL: Consolidarea cunostintelor matematice cu privire la dimensiunea obiectelor care alcatuiesc grupele respective (rosii mici/mari,morcovi grosi/subtiri, patrunjei lungi /scurti),alcatuirea grupelor dupa forma si aprecierea globala a cantitatii prin ,,mai multe", ,, mai putine"; ordonarea in sir crescator de la cel mai mic la cel mai mare obiect (nivel II).
Valorificarea deprinderilor practice insusite; stimularea creativitatii copiilor.
SARCINA DIDACTICA: clasificarea si denumirea corecta a obiectelor si a dimensiunilor lor (mare-mic, lung-scurt, gros-subtire).
REGULA JOCULUI:Copilul ales de educatoare alege leguma indicata si o va aseza in ladita corespunzatoare,verbalizand actiunea,specificand dimensiunea acesteia- legume mici,subtiri,scurte pentru Piticul Legumici si legume mari,groase si lungi pentru Piticul Legumari - ceilalti copii ii urmaresc si aplauda raspunsurile corecte iar greselile vor fi corectate de catre copii.
ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului conform cerintelor educatoarei, aplauze, gruparea copiilor in functie de forma legumei primite.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:Surpriza,conversatia,explicatia,demonstratia, exercitiul, jocul,problematizarea, turul galeriilor.
Materiale didactice
a) Piticul Legumici,Piticul Legumari, material marunt, rosii mari si mici, morcovi grosi si subtiri,patrunjei lungi si scurti,serii de rosii si ardei de marimi diferite,cosulete.
b) Legume, scobitori, pioneze,plastilina,ochisori, nas si gurita, lipici.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici.
BIBLIOGRAFIE:
-Preda V.,Pletea M.,Grama F.,Cocos A.,Oprea D:,Calin M.-"ghid pentru proiecte tematice",ed.Humanitas Educational,Bucuresti,2005;
-Curriculum pentru invatamantul prescolar (2008) M.E.C.T., Bucuresti;
Ezechil, Liliana; Paisi-Lazarescu, Mihaela (2002) Laborator prescolar-ghid metodic, Editura V&Integral, Bucuresti.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
1.Captarea atentiei |
Se realizeaza prin prezentarea Piticilor Legumici si Legumari care au venit sa ceara ajutorul copiilor, pentru ca, Zana Toamna le-a dat sa culeaga legume si sa le sorteze, dar ei nu stiu cum trebuie sa faca. |
-surpriza -conversatia |
-observarea comportamentu-lui copiilor |
2.Anuntarea temei |
Ii anunt pe copii ca ne vom juca un joc impreuna cu Piticii Legumici si Legumari.Jocul nostru de astazi se numeste"Legume mici,legume mari!" |
-explicatia -conversatia |
-observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor |
3.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Explicarea jocului -Se va realiza la panou cu materialul educatoarei.Se va face intuirea materialului. Fiecare pitic are cate un cosulet.:Legumici pentru legume mici,subtiri,scurte si Legumari pentru legume mari,groase si lungi. Copilul chemat de mine va scoate leguma indicata si o va da unuia dintre pitici.Trebuie sa fiti atenti, sa vedeti daca copilul chemat aseaza unde trebuie leguma. Raspunsurile corecte se aplauda iar greselile trebuie corectate. Se va realiza jocul de proba. Varianta I: Copiii vor scoate din ladita legume indicata, verbalizand actiunea. Eu am luat o rosie mica/mare,morcov gros-subtire,patrunjel lung-scurt si-o voi darui la Piticul Legumici/Legumari,dupa caz. Vom repeta jocul de mai multe ori, pana la epuizarea materialului. Voi intreba copiii, ce legume a primit Piticul Legumici si ce legume a primit Legumari. Varianta II Voi imparti copiilor diferite legume, pentru a forma cate doua grupe de obiecte dupa forma indiferent de dimensiune, iar copiii de pe scaunele trebuie sa aprecieze in care grupa sunt mai multe/mai putine Varianta III:(nivel II) Le voi imparti copiilor rosii si ardei de marimi diferite iar ei vor trebui sa se aseze in asa fel incat sa le ordoneze de la cel mai mic la cel mai mare. Ii voi intreba pe copii daca le-a placut acest joc si cum se numeste. |
-explicatia -explicatia -conversatia -jocul de proba -jocul -explicatia -jocul -explicatia -jocul -explicatia |
-observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor -gasirea raspunsurilor corecte -observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor |
4.Tranzitie |
Pentru ca,ati fost harnici,piticii sunt foarte multumiti si mi-au spus ca le-a placut cum v-ati jucat. Daca tot ne-am jucat cu legume mari si mici haideti sa ne jucam un joc distractiv ,,Piticii si uriasii" |
-explicatia -jocul |
-observarea comportamentu- lui verbal si nonverbal al copiilor |
5.Asigurarea retentiei si a transferului |
Se realizeaza prin activitate practica. Le voi explica copiilor ca vor trebui sa realizeze jucarii din legume . Pentru aceasta, Legumici si Legumari le-a pregatit materialele de care au nevoie .Le cer copiilor sa priveasca materialele si sa le denumeasca. Pentru a putea trece la treaba,trebuie sa ne pregatim de lucru,sa ne incalzim mainile. Se vor executa exercitii pentru incalzirea muschilor mici. Copiii vor fi impartiti in doua grupe: -Copiii mai mici vor lipi pe legume ochisori, nas si gurita. Copiii mai mari,vor realiza arici din cartofi si scobitori,pioneze si plastilina. Pentru a crea o atmosfera placuta,voi asigura un fond muzical,cu melodii linistitoare. |
-conversatia -explicatia -munca independenta |
-observarea modului de lucru al copiilor,de participare si de indeplinire a sarcinii |
6. Evaluarea performantei |
Aprecierea lucrarilor se va face prin metoda TURUL GALERIEI. Copiii, vor trece pe rand, pe la fiecare grupa de lucru,sa vada si sa aprecieze cum au fost realizate jucariile cu care vom realiza o mini- expozitie. |
- evaluarea -conversatia -observatia |
-aprecieri individuale |
7.Incheierea activitatii |
Se fixeaza tema si retrospectiva intregii activitatii pe domenii experentiale. Pentru ca toti copiii au fost cuminti si harnici, Piticii Legumici si Legumari ii recompenseaza cu bombonele. |
-conversatia |
-aprecieri verbale -acordare de recompense |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7637
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved