CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
Jocurile copiilor iarna
Data : 8 - 12.01.2007
Grupa: Mare - pregatitoare
Educatoare:
Domeniul de cunoastere: Natura - Iarna
Tema activitatii: "Jocurile copiilor iarna"
Categoria de activitate: Jocuri si activitati alese, libere si creative
Forma de realizare: individual, in grup si pe echipe
Tipul de joc: mixt
Durata: 70 min
Scopul activitatii: Cultivarea capacitatii copiilor de a desfasura, un timp din ce in ce mai indelungat,
activitatea aleasa de ei si a stabilitatii intereselor proprii;
Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere gramatical, a relatiilor de prietenie si colaborare intre membrii grupului precum si a sentimentelor si calitatilor volitiv-morale; respectarea regulilor stabilite de comun acord cu grupul, a initiativei, perseverentei si curajului in desfasurarea si finalizarea actiunilor de joc.
Stimularea imaginatiei creatoare.
I. Sectorul "STIINTA"
Teme: "Ce este gerul?" - convorbire bazata pe imagini
Rece - cald" - pipairea turturilor si a bulgarilor de zapada ( joc senzorial)
"Inghetul si dezghetul" - experiente simple
Obiective operationale:
O1. - sa cunoasca / inteleaga unele fenomene caracteristice anotimpului iarna;
O2. - sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvintele: "streasina", "turtur", "omat";
O3. - sa poarte dialoguri punand intrebari, sa raspunda la intrebari in termeni stiintifici adecvati;
O4. - sa faca experiente simple cu turturi, bulgari de zapada, sa observe ce se intampla daca apa sta in congelator - la frig - (la inghetat )
Strategii didactice:
Metode si procedee: - conversatia
explicatia
povestirea
problematizarea
observatia
Material: Boluri cu apa , frigiderul, fierbatorul, ibricul, turturi, bulgari de zapada, farfurii din plastic.
II. Sectorul "ARTA"
Teme: "Oameni de zapada" - colaj;
"Oameni de zapada mari si mici" - modelaj;
"Manusi pentru schiori" - festonare, snuruire;
"Peisaj de iarna", "Jocurile copiilor iarna" - pictura, desen.
Obiective operationale:
O1. - sa realizeze o lucrare prin tehnica ruperii si lipirii fara sa depaseasca conturul;
O2. - sa modeleze utilizand tehnicile invatate;
O3. - sa prepare culorile si tonurile de culoare pe care le vor utiliza;
O4. - sa manuiasca corect instrumentele de lucru specifice (acul, pensula );
O5. - sa traiasca emotii pozitive ca urmare a finalizarii lucrului;
O6. - sa gaseasca utilitate lucrarii efectuate (decor, expozitie )
Strategii didactice
Metode si procedee: - explicatia
conversatia
demonstratia
instructajul verbal
jocul - exercitiu
Material utilizabil: - fise de munca independenta conturate cu imaginea unor elemente specifice: oameni de zapada, manusi;
plastilina, plansete
instrumente de lucru: acuarela, pensule de diferite marimi, borcane cu apa, servetele
ace cu urechi mari, ata colorata, cartoane pe fond bleau, hartie glasse alba, rosie, neagra si lipici.
III. Sectorul "JOC DE MASA"
Teme: "Alegem si grupam imbracamintea de iarna"
Din jumatati - intregul" - reconstituiri de imagini cu omul de zapada, sania, bobul, schiul, etc.
Obiective operationale:
O1. - sa identifice/ clasifice elemente de imbracaminte specifica iernii ;
O2. - sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup comunicand cu partenerii;
O3. - sa reconstituie din jumatati intregul;
O4. - sa manipuleze cu grija jetoanele puse la dispozitie;
O5. - sa dialogheze cu partenerii de joc.
Strategii didactice
Metode si procedee: - explicatia
conversatia
instructajul verbal
jocul
Material didactic: - Jetoane din trusele "Raspunde repede si bine" si "Alege si grupeaza"
- Diferite imagini reprezentand elemente din jocurile copiilor iarna, sectionate in jumatati sau in diferite parti (pentru puzzle).
IV. Sectorul "JOC DE ROL"
Tema : "De-a iarna"
Obiective operationale:
O1. - sa realizeze mini-dramatizari sau jocuri de rol pornind de la continuturi literare despre iarna , cunoscute;
O2. - sa utilizeze vorbirea dialogata, intonatia, nuantarea vocii, mimica si gestica, cu sprijinul educatoarei;
O3. - sa redea un text (in proza sau in versuri), dovedind ca a inteles mesajul transmis de autor, respectand succesiunea logica a ideilor principale.
Strategii didactice
Metode si procedee: - explicatia
conversatia
exercitiul verbal
jocul
Material didactic: Costum pentru Zana Iarna, o bagheta fermecata, rochite pentru fulgii de zapada, decor specific iernii, caseta "Anotimpurile" de Vivaldi, casetofonul.
V. Sectorul "BIBLIOTECA"
Teme: "Bucuriile iernii" - citire si descrieri de imagini
"Intamplari hazlii de la derdelus" - povestiri create de copii
"Sa recitam frumos" - repetarea poeziilor invatate despre iarna
Obiective operationale:
O1. - sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei;
O2. - sa relationeze cu partenerii de grup;
O3. - sa se exprime intr-o inlantuire logica, corecta avand ca suport imaginile date;
O4. - sa utilizeze calitatile expresive ale limbajului oral in transmiterea unor idei si sentimente in recitarea pe roluri - poeziile "Iarna pe ulita" de G. Cosbuc, "Baba iarna" de Ana Ardelean.
Strategii didactice
Metode si procedee: - explicatia
conversatia
exercitiul oral
povestirea
Material didactic: carti ilustrate, reviste, pliante cu imagini de iarna, imagini sugestive din poeziile mentionate.
VI. Sectorul "CONSTRUCTII
Teme: "Oraselul copiilor", "Cabana sportivilor" (cu trusele ARCO, LEGO, Combiplast)
"Oameni de zapada" (cu trusele de tip MOZAIC)
"Trambulina schiorilor" ( cu trusa mecanoplast)
Obiective operationale:
O1. - Sa redea cu ajutorul constructiei modele apropiate de realitatea inconjuratoare in plan tridimensional;
O2. - sa construiasca modele originale;
O3. - sa interactioneze cu partenerii de joc;
O4. - sa descrie verbal modelele create;
O5. - sa-si consolideze deprinderile de conduita civilizata in timpul jocului.
Strategii didactice
Metode si procedee: - explicatia, conversatia, exercitiul practic
jocul
Material didactic: diferite truse existente : LEGO, ARCO, MOZAIC - PIONEZE si MOZAIC - FIGURI GEOMETRICE, LOGI II, COMBIPLAST si MECANO PLAST
Material bibliografic: 1. Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii, MEC., Bucuresti, 2005, Editia a II - a revizuita si adaugita
2. Viorica Preda, Gradinita altfel", Ed. INTEGRAL, Bucuresti, 2003
3. "Povestea anotimpurilor" de Ortansa Tancu, povestea "Baba iarna face pozne" de I. Bogdanov
in culegerea de te Povesti, povestiri, basme si legende
4. Revista "Invatamantul prescolar", nr. 3 - 4 / 2005
Scenariul didactic
Evenimentul didactic |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
Momentul organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor Desfasurarea jocului Asigurarea feed-back-ului Incheierea |
Se va pregati sala de grupa si materialele necesare pentru fiecare centru de interes Se va atrage copiii intr-un dialog referitor la domeniul tematic si la etapa anotimpului - potrivit calendarului naturii - dirijand discutiile catre tema proiectata care se urmareste: "Jocurile copiilor iarna" - fenomene caracteristice anotimpului. Introducerea in activitate se va realiza printr-o ghicitoare: "A venit baba din munti, Peste rauri facand punti. Si a prins, spunand povesti, Flori de gheata pe feresti. Va intreb, ca sunt grabit: - Cine-i anotimpul sosit? Ia sa vad, ati ghicit? Voi anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a fi desfasurate in fiecare centru de interes, invitand grupa de copii sa le viziteze si sa-si aleaga tema dorita. Pentru fiecare centru (sector) voi purta discutii referitoare le ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispozitie , modul de utilizare al ustensilelor. Copiii se organizeaza in centrul dorit, intuiesc si se familiarizeaza cu materialele pregatite, isi asuma rolurile, coloreaza, sorteaza imaginile - asociindu-le dupa criteriul cerut. Pe tot parcursul activitatii se vor asigura conditiile optime, se va urmari modul de relationare, de comunicare intre parteneri dar si cu materialele puse in joc. Se cere copiilor sa faca aprecieri si autoaprecieri exprimand opinii referitoare la modul cum s-au jucat, cum au comunicat, cum au colaborat si la rezultatele pe care le-au obtinut. Voi face aprecieri stimulative referindu-ma la fiecare grup in parte si voi nominaliza copiii care s-au remarcat in joc. Lucrarile realizate an sectorul "Arta" vor fi expuse la expozitie. |
Expunerea narativa Observatia, conversatia, explicatia povestirea, instructajul verbal exercitiul jocul Conversatia de incheiere |
Ghicirea Participare activa, tablouri (fise), jetoane individual pe echipe in grup Aplauze evaluarea prin expozitie |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 12888
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved