CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect de activitate
Tema:Natura
Subtema:Flori de primavera
Data :
Gradinita nr.32
Grupa :Mare-pregatitoare
Educatoare:
Categoria activitatii:Educarea limbajului
Mijloc de realizare:Joc didactic
Tipul activitatii:Formare de priceperi si deprinderi
Obiective cadru :-dezvoltarea exprimarii orale,intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale ;
-educarea unei exprimari verbale,orale corecte din punct de vedere fonetic,lexical si sintactic ;
Obiective de referinta :-sa participe la activitatile de grup,inclusiv la activitatile de jucat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor ;
-sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei activitatilor personale si/sau a relatiilor cu ceilalati si sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical ;
Obiective operationale :
a)Cognitiv-informationale :
-sa identifice locul sunetelor in cuvantul dat ;
-sa alcatuiasca cuvinte cu sunetul final al cuvantului dat ;
-sa recunoasca semne ale limbajului scris si sa le citeasca ;
b)Afeciv-atitudinale :
-sa se angajeze activ in rezolvarea sarcinilor alese ;
-sa aprecieze raspunsurile colegilor si pe cele personale ;
c)Psihomotorii :
-sa-si coordoneze miscarile si gesturile in conformitate cu cerintele jocului ;
-sa utilizeze cu indemanare materialul pus la dispozitie ;
Continut informativ
Sarcina didactica :gasirea unor posibilitati corecte de continuare a lantului sunetelor.
Regulile jocului :copiii denumesc imaginea data,despart cuvantul in silabe,precizeaza sunetul initial si final al fiecarui cuvant si gasesc alte cuvinte care incep cu sunetul final al cuvantului dat ;aplauda raspunsurile corecte.
Elemente de joc :intrecerea,aplauzele,inchiderea si deschiderea ochilor .
Nivelul initial :majoritatea copiilor au frecventat zilnic gradinita si si-au insusit notiunea de a forma cuvinte astfel incat sunetul final al cuvantului dat sa fie sunetul initial al cuvantului urmator .
Strategia didactica :
* Resurse procedurale : explicatia , conversatia,observatia,demonstratia,exercitiul,jocul,problematizarea ;
*Resurse materiale : imagini,jetoane cu un singur obiect,jetoane si cuburi cu litere ;
*Forme de organizare :-frontal ;
-individual ;
-pe grupe ;
*Modalitati de evaluare :-continua,prin observarea comportamentului,analiza raspunsurilor si corectarea lor imediata ;
-finala,prin fise de evaluare si aprecieri asupra modului de participare la activitate ;
Locul de desfasurare :sala de grupa ;
Durata :25'
Bibliografie :
- Metodica activitatilor instructiv-educative din invatamantul prescolar ,Craiova 2004,Editura-Didactica Nova ;
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii ,Bucuresti 2005,Editura-V&I Integral ;
-Elena Joita- Didactica aplicata ;
Desfasurarea activitatii
Etapele activitatii |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
1.Momentul organizatoric 2.Captarea atentiei 3.Reactualizarea cunostiintelor 4.Anuntarea temei si a obiectivelor 5.Dirijarea activitatii 6.Evaluare 7.Incheierea activitatii |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura aerisirea salii de grupa,aranjarea mobilerului in forma de semicerc,pregatirea materialului didactic. Voi dirija o conversatie de intoducere a personajului surpriza in cadrul activitatii : - In drmul meu spre gradinita m-am intalnit cu Zana Primaverii,iar aceasta mi-a dat o bagheta fermecata care observa numai copiii cuminti si atenti la aceasta activitate. Apoi prezint copiilor diferite imagini astfel alese si asezate incat sunetul final al cuvantului dat sa fie sunetul initial al cuvantului urmator. -Cum se numesc obiectele si animalele vazute in aceaste imagini si care este sunetul initial si final al acestora ? - Copii,astazi o sa jucam un joc numit Lantul sunetelor ,pentru a-i demonstra Zanei ca stiti sa despartiti cuvinte,sa denumiti imagini,si sa precizati sunetul initial si final al cuvintelor. Explic copiilor regulile jocului precum si notiunea de lant si modul in care se formeaza un lant de cuvinte. Le prezint imagini cu diferite animale si obiecte,iar bagheta magica a zanei va alege un copil care sa denumeasca prima imagine :CAL,dupa care va desparti cuvantul in silabe si va stabili primul si ultimul sunet. Daca va raspunde corect acesta va fi aplaudat,daca nu il va corecta alt copil. Cer copiilor sa observe ca urmatoarea imagine incepe cu sunetul cu crae s-a terminat primul cuvant : 'L' de la CAL si de la LUP,formand o verig aa lantului. La fel se va proceda pentru continuarea lantului. Bagheta magica va alege un alt copil care sa denumeasca imaginea urmatoare,sa precizeze sunetul initial si final al cuvantului,sa desparta cuvantul. Apoi impart grupa in doua echipe :echipa zambilutelor si echipa panselutelor. Pe masuta sunt doua cutii in care se afla jetoane cu imagini si jetoane cu litere. Fiecare copil din cele doua echpie va trebui sa asocieze imaginea cu cuvantul corespunzator. Evaluarea se va face prin rezolvarea sarcinii din fisa de lucru individuala de catre intreaga grupa precum si prin adrsarea unor intrebari : -Ce joc am invatat noi astazi ? -Ce imagini v-au placut cel mai mult ? Fac aprecieri asupra modului de interpretare a jocului,cat si pe parcursul activitatii. Le apreciez pozitiv prestatia spunandu-le ca au raspuns corect |
Copiii se pregatesc pentru activitate. Copiii sunt atenti. Copiii raspund la intrebari. Copiii sunt atenti . Copiii sunt atenti la explicatii. Copiii indeplinesc regulile jocului. Copiii sunt atenti la explicatii si indeplinesc sarcinile. Copiii raspund la intrebari. Copiii asculta. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2854
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved