CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA: Gradinita cu P.P. nr. 1 Motru
EDUCATOARE:
GRUPA: Mare
TEMA: "Eu spun una, tu spui multe!"
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare
SCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea deprinderilor de a folosi corect singularul si pluralul
substantivelor, precum si a deprinderii de a le include corect in
propozitii scurte sau dezvoltate, respectand acordul dintre subiect
si predicat; dezvoltarea atentiei voluntare, a memoriei vizuale si
stimularea rapiditatii in gandire.
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii copiii vor putea:
O1 - sa asculte si sa inteleaga cerintele formulate de educatoare;
O2 - sa denumeasca in mod corect imaginea de pe jeton;
O3 - sa formulize propozitii in care sa folosesca in mod corect singularul si pluralul
substantivelor;
O4 - sa precizeze si sa corecteze greselile de exprimare ale colegilor;
O5 - sa participe cu interes la activitate.
SARCINA DIDACTICA: Alegerea unui jeton cu una sau mai multe imagini si exprimarea
corecta a substantivului la forma de singular si plural
REGULA JOCULUI Copiii sunt impartiti in doua grupe. Copilul numit de educatoare ridica
un jeton si denumeste obiectul (obiectele) de pe el. Un copil din echipa
adversa, cauta, ridica si denumeste forma de plural (singular) a
substantivului, iar colegii sai formuleaza propozitii folosind acest
substantive.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea,
diagrama Venn.
MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu diferite imagini ce reprezinta unul sau mai multe obiecte,
planse cu diagram Venn, imagini de toamna si iarna si jetoane cu
elemente specifice fiecarui anotimp.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: "Metodica predarii educarii limbajului"
"Jocuri didactice pentru dezvoltarea vorbirii"- editura Maiastra
Tg.-Jiu, 2006
"Metode interactive de grup" - Silvia Breben, Elena Goncea,
G. Renin, Mihaela Fulga
DURATA: 25-30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUARE-INSTRUMENTE SI INDICATORI |
MOMENT ORGANIZATORIC |
Se aranjaza scaunelele sub forma de semicerc, se pregateste materialul necesar si se introduc copiii in sala de grupa. | ||
CAPTAREA ATENTIEI |
Se capteaza atentia copiilor sub forma de surpriza prin sosirea unei papusi care a venit sa se joace cu ei. |
-frontal -prezentare-receptare -papusa |
-observarea comporta- mentului copiilor |
REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR |
Se poarta o discutie cu copiii referitoare la notiunile invatate in ultima saptamana |
-frontal si individual -conversatia |
-aprecierea raspunsurilor |
ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR |
Se anunta titlul jocului "Eu spun una, tu spui multe", modul de desfasurare si obiectivele intr-un mod accesibil copiilor |
-frontal -prezentare-receptare |
- observarea comporta- mentului |
DIRIJAREA INVATARII |
Se explica regulile jocului si modul de desfasurare al acestuia. Astfel, voi spune copiilor ca pe masutele din fata lor sunt asezate mai multe imagini care denumesc unul sau mai multe obiecte. La semnalul meu, un copil vine, ridica un jeton si-l denumeste. Un copil din echipa adversa cauta jetonul care indica forma de plural, iar colegii sai de echipa vor formula propozitii folosind aceasta forma. Se desfasoara jocul de proba, apoi se imparte colectivul de prescolari prin numarare in doua echipe, in vederea inceperii jocului. |
-frontal -explicatia, demonstratia, exercitiul -jetoane |
-aprecieri privind intelegera regulilor jocului |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
Se trece la desfasurarea propriu-zisa a jocului, in timpul caruia voi urmarii daca prescolarii folosesc corect formele de plural si singular, daca se exprima corect si daca participa cu interes la joc. |
-pe grupuri si frontal -jetoane |
-aprecieri privind realizarea corecta a sarcinii |
ASIGURAREA RETENTIEI |
In complicarea jocului se foloseste diagrama Venn si alte jetoane . Se distibuie fiecarui grup cate un plic. In unul din plicuri se gaseste o imagine din anotimpul toamna si jetoane cu un element sau mai multe elemente specifice acestui anotimp, iar in celalalt plic jetoane cu un element sau mai multe elemente specifice anotimpului iarna si o imagine de iarna. Se explica noile reguli si se cere copiilor sa aseze in cercul rosu jetoanele cu forma de singular, iar in cel verde pe cele cu forma de plural. In intersectie se asaza elementul comun. Fiecare grup isi va rezolva sarcina, iar apoi se verifica, se corecteaza si se apreciaza rezolvarea sarcinii. |
-pe grupuri si frontal -diagrama Venn - 2 planse cu diagram Venn, 2 plicuri cu jetoane cu unul sau mai multe elemente si imagini de toamna si iarna. |
-apreciari privind corectitudinea rezolvarii sarcinii si a modului in care au colaborat copiii |
EVALUARE |
Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la indeplinirea obiectivelor propuse |
-frontal si individual -prezentare |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7022
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved