CATEGORII DOCUMENTE |
Proiect didactic
TEMA: Ce ne aduce toamna?
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare a cunostintelor si deprinderilor
FORMA DE REALIZARE: joc didactic activitate integrala
SCOPUL ACTIVITATII
fixarea si evaluarea cunostintelor copiilor referitoare la anotimpul toamna;
stimularea imaginatiei reproductive si creative;
exersarea abilitatilor practice.
OBIECTIVE OPERATIONALE
1. cognitiv-informative
sa recunoasca si sa denumeasca fruct6ele de toamna;
sa recunoasca si sa denumeasca legumele de toamna;
sa recunoasca si sa denumeasca flori de toamna;
sa clasifice roadele toamnei: fructe, legume, cereale, flori;
sa transpuna in joc actiuni reale (a face cumparaturi, a pregati mancare);
sa pregateasca impreuna o salata de fructe;
sa insire respectand un model dat.
2. psiho motorii
sa manuiasca materialele puse la dispozitie;
sa execute miscari sugerate de textele cantecelor si poeziilor;
sa exprime cu ajutorul mimicii si a expresiei corporale fenomene specifice toamnei;
sa construiasca cu piese din diferite truse.
3. afective:
sa se implice in activitate;
sa-si asume roluri si sa le reproduca in jocul ales;
sa coopereze in cadrul jocurilor.
METODE SI PROCEDEE
conversatia;
explicatia;
problematizarea;
exercitiul;
jocul cu rol;
jocul de constructie;
demonstratia;
algoritmizarea;
povestirea.
MIJLOACE DIDACTICE
CD player, CD;
materiale din natura: frunze, legume, fructe, flori;
imagini reprezentand munci specifice anotimpului toamna;
vesela;
truse de constructie;
carton colorat, sarme.
FORME DE ORGANIZARE: frontala, pe grupuri;
DURATA: 25 30 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii, Bucuresti, 2000;
Laborator prescolar , Liliana Ezechil, Mihaela paisi Lazarescu;
Didactica activitatilor instructiv educative pentru invatamantul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova 2005;
proiecte tematice orientative, Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica;
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategiile didactice |
evaluarea |
Organizarea activitatii. Captarea atentiei Enuntarea scopului si a obiectivelor. Reactualizarea cunostintelor. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii. Obtinerea performantei Asigurarea retentiei si transferului Evaluarea |
Se organizeaza sala de grupa, se asigura un fond muzical adecvat. Se prezinta copiilor o surpriza: toamna personificata de educatoare costumata adecvat. Se poarta o discutie cu copiii pentru identificarea personajului. Se anunta tema si obiectivele urmarite. Se vor executa exercitii euritmice in care copiii vor mima fenomene specifice toamnei. Se va recita poezia TOAMNA. Se vor explica regulile jocului si modul de desfasurare: din cosul Toamnei copiii vor alege un produs (fruct, leguma, floare), il vor numi si il vor aseza in ladita potrivita. Vor descrie munca infatisata in imagine. Se executa jocul demonstrativ de catre educatoare. Se executa jocul de proba de catre un copil. Se fac precizari suplimentare, daca e cazul. Se executa jocul de catre copii. Se spun ghicitori referitoare la roadele toamnei. Toamna va pacali copiii, introducand in ladita legumelor un fruct, sau invers. Se evidentiaza necesitatea si importanta muncii pe ogoare, gradini, livezi, vii. Activitate matematica Se va intona cantecul A sosit toamna Se vor aranja legumele si fructele in ladita, respectand un model. Se vor crea structuri dupa culoare, marime, forma: -mar rosu, verde, galben -rosie mare, mijlocie, mica ardei lung, rotund la sectorul Arta, copiii vor realiza siraguri de fructe, legume, dupa un model dat. la sectorul Joc de creatie se va desfasura jocul L piata de Ziua Recoltei. Se explica copiilor cum se sarbatoreste Ziua Recoltei si cum amenajam standul de toamna cu laditele cu legume si fructe. Se cere copiilor sa valorifice produsele cumparate, preparand sandviciuri cu legume si salata de fructe impreuna cu mamica unei fetite. La sectorul Constructie, copiii vor construi ladite si hambar pentru roadele toamnei. La sectorul Biblioteca vom citi imagini despre toamna. Se apreciaza modul de desfasurare a jocurilor, implicarea copiilor. Se analizeaza produsele muncii copiilor la fiecare sector de activitate. Se acorda stimulente. |
Conversatia Jocul Explicatia Demonstratia Conversatia Exercitiul Conversatia Problematizarea Intonarea Algoritmizarea Exercitiul Exercitiul Jocul cu rol Jocul de constructie Povestirea Conversatia Dramatizarea Conversatia |
Spiritul de observatie si analiza; interesul manifestat Capacitatea de a simula Interpretarea Observarea comportamentului Intelegerea regulilor Capacitatea de a lucra in echipa Analiza raspunsurilor Exprimarea corecta Capacitatea de a realiza o structura Manuirea materialului Deprinderea de a insira Deprinderi practice Capacitatea dea lucra in echipa Creativitatea Abilitati manuale Creativitate Interesul pentru creatii literare Exprimarea nuantata si expresiva Aprecierea Analiza produselor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1402
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved