CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMISOARA
DEPARTAMENTUL DE INVATAMANT LA DISTANTA
SPECIALIZAREA - PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI PREPRIMAR
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: mare
ACTIVITATEA: Educarea limbajului - Repovestire
TEMA: "Alba ca zapada si cei sapte pitici", de Fratii Grimm
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de pricepri si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Frontal
SCOP: formarea deprinderii de exprimare corecta, activizarea si imbogatirea vocabularului, imbunatatirea calitatilor memoriei
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa redea continutul povestii pe baza imaginilor prezentate respectand ordinea cronologica a intamplarilor;
sa raspunda la intrebari legate de continutul povestii;
sa alcatuiasca propozitii corecte despre personaje, precizand trasaturi ale acestora, desprinse din faptele lor;
sa retina expresii rimate (de exemplui: Glinda, oglinjoara/Cine-i cea mai frumoasa din tara?)
METODE SI PROCEDEE: conversatia, problematizarea, explicatia, povetirea, exercitiul, munca independenta
MATERIAL DIDACTIC: planse ce ilustreaza aspecte din poveste; fise de evaluare; panou impartit in doua: o parte alba si o parte colorata.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Fratii Grimm, Alba ca zapada si cei sapte pitici, Edit. Corint, Bucuresti, 2003
- Caseta audio: Fratii Grimm, Basme, Electrecord, 2001
- Liliana Azechil, Mihaela Poisi Lazarescu, Laborator Prescolar - ghid metodologic, V&I Integral, Bucuresti, 2002
DURATA: 30 minute
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE (instrumente si indicatori) |
|
METODE |
MIJLOACE DE INVATAMANT |
|||
1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei 3. Reactualizarea cunostintelor 4. Anuntarea temei si a obiectivelor 5. Dirijarea invatarii 6. Obtinerea performantei 7. Asigurarea retentiei si a transferului 8. Evaluare 9. Incheierea activitatii |
Se ceeaza conditiile psihopedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii. Se realizeaza prin prezentarea unor siluete de personaje din basme cunoscute, si prin auditia unui fragment dintr-o poveste care prezinta o asemanare cu basmul Alba ca zapada si cei sapte pitici de Fratii Grimm (casuta din padure). Se specifica titlul povestii ce urmeaza a fi repovestita si a altor povesti cunoscute Se prezinta obiectivele, intr-un limbaj accesibil copiilor, se vor stimula curiozitatea si dorinta copiilor de a povesti si de a arata altora cele invatate Cu ajutorul ilustratiilor li se va face cunoscut copiilor continutul basmului. Prima ilustratia reprezinta un peisaj (cadrul) de iarna: la fereastra unui castel sta imparateasa adancita in ganduri. Se realizeaza povestirea primei secvente a basmului pe baza imaginii si a urmatoarelor intrebari: In ce anotimp se petrece actiunea din ilustratie? Cine este personajul? Ce face? Ce iti doreste acest personaj? Ce se intampla? Se prezinta a doua plansa care infatiseaza pe imparateasa cea rea privindu-se in oglinda fermecata. Se continua povestirea pe baza intrebarilor: Cine este personajul din imagine? Ce s-a intamplat cu imparateasa? Ce trasaturi a personajului se desprinde din aceste intamplari Se prezinta a treia plansa care o reprezinta pe Alba ca zapada. Ce sentimente are impatrateasa, mama vitrega, pentru Alba ca zapada? Ce face imparateasa? A patra plansa o prezinta pe Alba ca zapada in casa piticilor. Se continua povestirea pe baza urmatoarelor intrebari: Cum a ajuns Alba ca zapada in casa piticilor? Ce au facut acestia cand au gasit-o in casa lor? A cincea plansa infataseaza o batranica cu o cingatoare, avand alaturi un pieptene si un mar, iar la fereastra casei piticilor se afla Alba ca zapada. Cine este batranica? Ce face batrana cu cingatoarea, pieptenele si marul? Ce fac piticii? Cum se incheie povestea? Copiii vor povesti continutul povestii in intregime cu ajutorul imaginilor, avandu-se in vedere exprimarea corecta in propozitii. Se fixeaza titlul povestii, se grupeaza personajele in doua categorii, intruchipari ale binelui si ale raului. Se prezinta fisele de evaluare care cuprind imaginea unor personaje din diferite povesti cunoscute. v Barati personajele care nu fac parte din basmul repovestit. (Personaje: Alba ca zapada, Vulpea, piticul, albina, catelusul, vanatorul). Li se cere copiilor sa aseze in partea alba a panoului personajele care fac fapte bune si in partea colorata a panoului personajele care fac fapte rele. v Alegeti personajul preferat. Motivati de ce l-ati ales. Se intoneaza cancetul "Piticii" Se fac aprecieri asupra calitatii raspunsurilor. |
instructajul verbal conversatia ghicire auditie conversatia explicatia conversatia povestirea exerctiul conversatia conversatia povestirea exerctiul conversatia exerctiul problematizarea conversatia exerctiul povestirea problematizarea munca independenta exercitiul |
siluete de personaje din basme cunoscute casetofon caseta ilustratii Ilustratii Ilustratii fise de evaluare panou siluete de personaje |
Copiii ghicesc personajele din basme Copiii asculta fragmentul Copiii raspund la intrebarile formulate Copiii reproduc versurile despre oglinjoara fermecata Copiii lucreaza pe fise Copiii lucreaza pe panou Copiii intoneaza cantecul |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8188
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved