CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Proiect didactic
Grupa:Mare-pregatitoare
Categoria activitatii:educarea limbajului
Tema:Oglinda fermecata
Mijloc de realizare:joc didactic
Obiectiv cadru
Consolidare a cunostintelor
Intelegerea de catre copii a sensului unor cuvinte mai greu sesizat :antonime ;omonimele ;sinonimele
-imbogatirea vocabularului activ al copiilor
-consolidarea priceperilor si deprinderilor de exprimare orala corecta in propozitii
Obiective de referinta
O1-Sa diferentieze cuvintele prin contrast,sa foloseasca cuvintele noi invatate in vorbirea curenta.
O2-Sa dezvolte capacitatea copiiilor de a realiza legatura dintre imagini si realitatea inconjuratoare
O3-Sa imbogateasca vocabularul cu cuvinte noi (sinonimele verbelor a alunga ; a destepta ;adjectivul lacom ).
Strategii operationale :
a)Metode si procedee :observarea,conversatia,exercitiul,problematizarea,invatarea prin descoperire;
b)Mijloace de invatamand:suport pentru planse,oglinda,imaginilcasetofon,obiecte,jetoane(pentru educatoare).
Etape |
Activitatea Educatoarei |
Activitatea Copiilor |
Organizarea activitatii |
-aranjarea mobilierului in forma de careu -intrarea ordonata in sala a copiilor | |
Captarea atentiei |
a)Intuirea materialului Li se arata o oglinda,apoi sunt intrebati: -Copii ce este aceasta ? -Aceasta este o oglinda,asemanatoare celei din povestea Alba ca Zapada si cei sapte pitici ,deci este o oglinda fermecata ;cu ajutorul ei noi,astazi,vom desfasura jocul : Oglinda fermecata |
-Aceasta este o oglinda. Doi copii vor repeta tema |
Dirijarea invatarii |
-Copii,in spatele acestei oglinzi se ascund mai multe imagini.Vor ruga oglinda din poveste sa spuna despre ce imagini este vorba. -Oginda fermecata,sa vedem,in sptatele tau ce se mai ascund ? -Formati cate o propozitie in care folositi si cuvantul curat. |
Copilul numit va raspunde : -Eu vad imaginea unui copil murdar. -Copiii trebuie sa fie curati. Doi copii vor fi numiti sa formuleze alte propozitii cu cuvantul curati-curat. |
Aplicarea conostintelor |
-Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai ascunde ? -Cum ati vrea sa fie copilul ? -Oglinda fermecata,arata ce se mai ascunde in spatele tau. -Cum trebuie sa desenam noi ? |
-Oglinda ne arata un copil suparat. -Noi am vrea sa fie vesel,copilul.Se va numi un copil care sa formuleze o propozitie cu cuvantul vesel.Un alt copil formuleaza o propozitie. Oglinda arata un desen urat -Noi trebuie sa realizam un desen frumios. |
Evaluarea partiala |
-Formati propzitii cu cuvantul frumos.Pe caseta va fi inregistrat un fragment din povestea Stejarul din Borzesti si apoi ma voi adresa copiilor : -Din ce poveste este acest fragment ? -Despre ce personaj este vorba ? -Cum era Stefan cel mare ? -Dar daca Stefan cel mare nu s-ar fi avantat in lupta si ar fi fugit acum ar fi fost ? -Din ce poveste sunt aceste imagini ? -Cum este Ionel in prima imagine ? -De ce? -Cum este Ionel in a doua imagine? -In ce poveste eset vorba despre doua fete,una a mamii si una a tatalui ? -Cum era faat mosneagului ? -De unde ne dam seama de lucrul acesta ? -Dar fata babei cum era ? -De unde ne dam seama? |
Un copil va spune o propozitie cu cuvantul urat,un altul formuleaza o propozitie cu cuvantul frumos.Copii audiaza fragmetul. -Acest fragment este din povestirea Stejarul din Borzesti -Se vorbeste despre Stefan cel Mare. -Stefam cel Mare era viteaz,curajos. -In acest caz Stefan cel Mare ar fo fost fricos,las. -Aceste imagini sunt din povestirea "Visul lui Ionel" -Dezordonat. -Pentru ca nu-si pune jucariile la loc. -Ordonat,pentru ca a vazut cum au plecat toate jucariile de la el. -In povestea Fata babei si fata mosneagului . -Harnica,ascultatoare,buna. -Pentru ca ea muncea,era supusa,asculta sfaturile ce i se dadeau,i s-a facut mila de tot ceea ce a intalnit in cale. -Fata babei era lenesa,neascultatoare si rea. Copiii vor arata de unde reies aceste trasaturi. |
Aplicarea cunostintelor II |
-Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai arata ? -Caror obiecte le mai spunem,noi broasca ? -Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai arata ? -Ce obiecte cu aceasta denumire mai cunoasteti voi ? -Oglinda fermecata,in spatele tau ce se mai arata ? -Ce alte obiecte cu aceasta denumire mai cunoasteti ? |
-Oglinda ne mai arata o broasca de usa. -Broasca de lac,jucarii-broscute. -Oglinda ne arata un animal care ne numeste capra. -Capra de taiat lemne,jocul capra -Oglinda ne arata un toc de scris. -Noi mai cunoastem tocul de la usa,tocul de la papuci,toc de pastrat ochelari, toc de bataie . |
Evaluare partiala |
Cer copiilor sa intoarca jetoanele de pe masuta,sa le priveasca,si apoi,in functie de ceea ce voi cere,sa le aduca la masa mea, grupandu-le dupa denumire. Ce aveti desenat pe jetoane ?(un copil) -Aduceti toate jetoanele care au desenat pe ele obiecte cu denumirea de. |
-Vor aduce :jeton cu : -cocos -broasca -toc -capra -ochi -leu -catel -corn -piulita |
Aplicarea cunostintelor III |
-Ce am asezat eu pe aceasta masuta ? -Cum se numesc aceste seminte ? -Cum mai spunem noi florii-soarelui ?De ce ? -Ce mai am eu ? -Cum sunt denumiti cartofii de catre buncii vostri ? |
-Vor descoperi pe rand -Dumneavoastra ati asezat o farfurie cu seminte de floare-soarelui. -Noi ii mai spunem soranca sau rasarita pentru ca ea se indreapta mereu spre soare. -O farfurie cu cartofi. -Buncii nostri le spun barabule ,la tara |
Evaluare partiala |
Voi prezenta trei imagini reprezentand : 1)Un iepure mancand varza. 2)Un lup in apropierea unui staul cu oi. 3)Un copil care doarme si mama vrea sa-l trezeasca Voi incercati sa aflu de la copii sinonimele vorbelor : -a fugari -a trezi -lacom asezandu-le intrebari de genul : -Ce face iepurasul in imagine ? -Ce trebuie sa facem noi cand il prindem in straturile cu varza ? -Cum mai putem spune noi in loc de il fugarim -Cum este lupul ? -Cum mai putem spune in loc de lacom ? -Ce face copilul ? -Ce face mama ? -Cum mai putem spune in loc de a scula din somn ? |
-a alunga,a indeparta,a goni -a destepta,a sula -mancacios,hapsan -Iepurasul mananca varza. -Il fugarim -( Il indepartam,il gonim,il alungam) -Lupul este lacom (mancacios,hapsan) -Copilul doarme. -Mama vrea sa-l scoale -Noi mai putem spune a trezi,a destepta |
Aprecieri |
Voi aprecia modul cum s-au comportat si cum au raspuns copiii la activitatea si voi mentiona ca oglinda fermecata-in spatele careia au stat atatea imagini-va spune si altor copii cat de frumos au stiut ei sa raspunda si cat de cuminti au stat | |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3058
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved