Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

didactic Grupa:"Voiniceii"(gr. Mixta) Program distractiv

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect didactic

Data



Unitatea de invatamant:Gradinita Ungureni nr.2-Corbii Mari

Grupa:"Voiniceii"(gr. Mixta)

Educatoare:

Denumirea activitatii: Program distractiv

Tema activitatii: 1. "Alergati la stegulet!"

2. "Broscutele"

Mijloc de realizare: 1. Joc distractiv

2. Joc cu text si cant

Forma de organizare: Frontal si pe grupuri

Scopul:

vValorificarea cunostintelor si deprinderilor insusite anterior;

vSatisfacerea nevoii de joc si miscare;

vCrearea unei stari de buna dispozitie, voiosie, destindere.

Obiective operationale:

vsa asculte cu atentie explicatiile;

vsa se joace respectand regulile jocului;

vsa coopereze, sa fie fair-play;

vsa interpreteze textul respectand linia melodica.

Obiective educative:

vdezvoltarea spiritului de echipa, de colaborare si fair-play

Sarcina didactica:

1.sa respecte indicatiile de mers si regruparea sa se realizeze cat mai rapid;

2.sa execute saritura de pe loc din ghemuit cat mai corect respectand semnalul.

Regulile jocului:

"Alergati la stegulet!" - copiii alearga in coloana in jurul salii. La semnalul "Imprastiati-va!" ei vor alerga in directii diferite. La indicatia "Alergati la stegulet!" fiecare copil va alerga catre steguletul care il are pictat pe mana.

"Broscutele" - copiii asezati ghemuit pe marginea unui cerc, imita broscutele cantand. La semnalul educatoarei care anunta un pericol, broscutele sar in lac.

Elemente de joc:

v        miscarea,

v        cantecul,

v        pictarea mainilor

Strategii didactice:

conversatia,

explicatia,

demonstratia,

exercitiul,

jocul

Mijloace de invatamant:

stegulete,

acuarele speciale pentru pictura pe maini,

baloane pentru broscute

Durata:      30-35minute

Material bibliografic:

"Jocuri si exercitii pentru dezvoltarea fizica a prescolarilor"- ed. Bucuresti, 1974

"Metodica educatiei muzicale", E.D.P., Bucuresti, 1966

Evenimen

tul didactic

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluarea

1 Momentul organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei

4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

5.Evaluarea

6.Incheierea activitatii

Copiii vor iesi in curtea gradinitei si vor sta in jurul educatoarei.

Le voi spune copiilor ca impreuna ne vom juca 2 jocuri. De aceea, vreau ca ei sa vina pe rand ca sa-i pictez pe mana.

Cele doua jocuri pe care le vom juca sunt "Alearga la stegulet!" si "Broscutele".

Le explic regulile jocului: in primul rand cele patru echipe vor forma patru siruri, copiii vor alerga in cerc pana vor auzi comanda "Imprastiati-va!"; vor alerga in directii diferite pana vor auzi comanda"Alerga la stegulet!" unde se vor alinia in coloana

Propun un joc de proba .

Jocul se repeta de 3-4 ori apoi trecem la urmatorul joc.

Copiii stau pe conturul unui cerc in pozitia ghemuit sivor canta versurile

"Noi suntem broscutele,oac, oac, oac,

Toata ziua stam pe lac ,oac, oac, oac,

La soare ne incalzim,oac, oac, oac,

Ce bine noi ne simtim, oac, oac, oac."

La semnalul educatoarei ca se apropie un pericol, acestia sar in cerc cu capul in jos, ca si cand s-ar scufunda. Apoi ridica pe rand capul sar inapoi "pe mal" si se reia jocul.

La primul joc se desemneaza echipa care a respectat cel mai bine regulamentul

Se fac apreciri asupra modului de participare la cele doua jocuri. Copiii vor intra in clasa sub forma de prenulet

Conversatia

Conversatia

Explicatia

Demonstra

tia

Jocul

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Orala

Orala

Orala

Orala

Orala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 3218
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved