CATEGORII DOCUMENTE |
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA: a VI-a
PROFESOR:
OBIECTUL: ALGEBRA
TEMA LECTIEI Marimi invers proportionale
TIPUL LECTIEI Lectie pentru dobandirea unor cunostinte noi
OBIECTIVE DE REFERINTǍ: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili :
- sǎ recunoasca o situatie de proportionalitate inversa intre doua multimi de numere
- sa stabileasca proprietatea pentru marimi invers proportionale;
- sa aplice in probleme proportionalitatea inversa
- sa reprezinte grafic marimi invers proportionale.
MIJLOACE DE INVATAMANT: manualul, culegerea mate2000+, fise de lucru.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Obiective de referinta |
Continutul lectiei |
Metode si procedee |
Procedee de evaluare |
||||||
1. Moment organizatoric |
- Asigurarea conditiilor optime pentru desfasurarea lectiei. - Verificarea prezentei elevilor | |||||||||
2. Captarea atentiei |
- Elevii vor avea pe banci caietele de teme si maculatoarele. Se va verifica, prin sondaj, tema. - Exercitiile din tema, care nu au fost efectuate de mai multi elevi, vor fi facute la tabla. |
-conversatia |
-observarea sistematica a atentiei -aprecierea |
|||||||
3. Anuntarea temei |
- Ne propunem sa discutam despre: Marimi invers proportionale |
-conversatia |
-observarea sistematica a atentiei |
|||||||
4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
|
- Voi propune elevilor spre rezolvare urmatoarea problema: Daca impartim 30 banane la 5 copii, cate primeste fiecare? Dar daca impartim la 10 copii? REZOLVARE: Ce observati in ambele cazuri? 1) Sa completam datele problemei pe un grafic: nr. de copii
10 5 3 6 nr. de banane Daca numarul de copii se mareste de 2 ori, atunci numarul de banane pentru fiecare copil se micsoreaza de 2 ori. 2) Sa introducem datele problemei intr-un tabel.
Daca numarul bananelor creste de 2 ori, atunci numarul copiilor scade de 2 ori. OBSERVATIE: Numarul de copii ramane acelasi, doar nr. de copii car primesc 3, respectiv 6 banane se modifica, adica:
Definitie: Doua marimi sunt invers proportionale (i.p.) daca depind una de alta, asfel: daca una creste de n ori, atunci cealalta se micsoreaza de acelasi numar de ori. * Sa vedem cum scriem relatia de proportionalitate inversa intre elementele a doua multimi. Definitie: Spunem ca intre doua multimi care au acelasi numar de elemente exista o proportionalitate inversa daca intre elementele lor se poate forma un sir de rapoarte egale astfel incat la numaratori sa fie elementele primei multimi, iar la numitori inversele elementelor celei de-a doua (in ordinea data). (i.p) daca
sau
Exemplu: Suma a trei numere este 120. Aflati numerele stiind ca sunt invers proportionale cu . Rezolvare: (i.p.) . Inlocuind in prima relatie obtinem: , V: 30+50+40=120 (A.) |
-conversatia -exercitiul -problemati- zarea -explicatia -explicatia -explicatia -conversatia -exercitiu comentat |
-evaluarea frontala -aprecieri verbale -observarea sistematica a atentiei -observarea sistematica a atentiei -aprecieri verbale -aprecieri verbale |
||||||
5. Fixarea cunostintelor dobandite |
|
- Se vor efectua la tabla aplicatii folosind fisa de lucru. |
-activitate frontala |
-evaluarea activitatii frontale |
||||||
6. Tema pentru acasa |
- din mate 2000+ pag.67 -ex.18, 19, 20, 21, 22, 23. |
-conversatia | ||||||||
7. Aprecieri, note |
v notarea elevilor care s-au evidentiat in timpul orei in caietul profesorului. |
-conversatia |
-aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4080
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved