CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
CONTINUTUL SI NIVELUL PROIECTARII DIDACTICE IN INVATAMANTUL SPECIAL
Abordarea unor strategii de succes in activitatile didactice destinate elevilor cu dizabilitati, cu dificultati de invatare sau de adaptare scolara presupune parcurgerca urmatoarelor etape:
a) cunoasterea si evidentierea evolutiei in procesul de invatare a fiecarui elev folosind un sistem longitudinal de inregistrare a randamentului scolar
b) identificarea elevilor care intampina dificultati sau care nu reusesc sa faca fata exigentelor programului educativ din scoala
c) diagnosticarea elevilor cu dizabilitati sau cu dificultati de invatare
d) depistarea complexului cauzal care a determinat aparitia dificultatilor de invatare
e) proiectarea unui curriculum diferentiat si personalizat in functie de situatiile si problemele identificate
f) desfasurarea unui proces didactic activ, formativ, cu accent pe situatii motivationale favorabile invatarii si pe evaluarea formativa
g) colaborarea cu specialisti din cadrul serviciilor de sprijin, consiliere scolara si antrenarea familiei
Organizarea activitatilor didactice, inclusiv cele din domeniul terapiei educationale, se bazeaza pe un proces de proiectare didactica (actiune de anticipare si prefigurare a unui demers educational care sa poata fi operationalizat in practica) se realizeaza in mai multe etape si cuprinde mai multe niveluri de proiectare.
Un proiect de lectie eficient se caracterizeaza prin:
adecvare la situatii didactice concrete ;
operationalitate - posibilitatea de a fi descompus in secvente actionale si operatiuni distincte
flexibilitate/adaptabilitate - posibilitatea integrarii din mers a unor strategii/idei aparute chiar in cursul desfasurarii procesului didactic
economicitate - posibilitatea ca intr-un cadru strategic simplu sa se realizeze cat mai multe din punct de vedere practic.
Fiecare lectie se desfasoara in baza unui proiect didactic care cuprinde in structura sa urmatoarele elemente:
a) disciplina/obiectul, data, clasa, subiectul lectiei, tipul de lectie, obiectivul fundamental;
b) obiective operationale: informativ-formative si compensator-recuperatorii (elaborate pentru cele trei domenii fundamentale cognitiv, afectiv si psihomotor)
c) strategii didactice: metode, materiale si mijloace de invatamant
d) desfasurarea lectiei - cuprinde
secventele lectiei
momentul organizatoric si captarea atentiei
informarea cu privire la obiectivele de atins
verificarea cunostintelor insusite anterior
prezentarea elementelor de continut
obtinerea performantei
asigurarea feedbackului
evaluarea performantelor obtinute
consolidarea retentiei si a capacitatilor de transfer
obiectivele propuse
continutul si timpul corespunzator
activitatea educatorului;
activitatea elevilor
metode si mijloace de invatamant utilizate ;
observatii.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2134
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved