CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
PROPUNATOR:
CLASA a III- a
OBIECTUL: EDUCATIE ARTISTICO-PLASTICA
TEMA PLASTICA:Forma, element de limbaj plastic; rolul decorativ al formei
SUBIECTUL: Friza
TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi
SCOPUL:
Insusirea si folosirea elementelor de limbaj plastic;
Consolidarea cunostintelor despre compozitia decorativa, motive decorative si principiile artei decorative;
Dezvoltarea imaginatiei creatoare, a sensibilitatii si a gustului pentru frumos.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: Sa recunoasca formele, motivele si principiile artei decorative, pe baza planselor demonstrative si a reproducerilor dupa operele de arta;
O2: Sa foloseasca tehnica sablonului in realizarea compozitiei decorative;
O3: Sa realizeze frize folosind diferite forme plastice;
O4: Sa respecte principiile artei decorative in realizarea frizei (repetitia si alternanta);
O5: Sa foloseasca culori semnificative acestui subiect, pe baza explicatiilor primite, pentru a realiza armonia cromatica a lucrarii;
O6: Sa evalueze si sa autoevalueze lucrarile pe baza criteriilor de evaluare propuse.
METODE DIDACTICE: conversatia, dialogul dirijat, metoda sinectica, explicatia, munca independenta, exercitiul, descoperirea.
MATERIAL DIDACTIC: obiecte de artizanat cu frize decorative, sabloane cu flori, fructe, frunze stilizate, album de arta, planse ale elevilor, material specific de lucru.
BIBLIOGRAFIE:
- Metodica predarii desenului la clasele I-IV, Maria Ilioaia;
- Album de arta scolar, Maria Cristea, Ioan Cristea
Obiective operationale |
Secvente didactice Continut esentializat |
Activitatea de predare-invatare (metode didactice, continuturi, evaluare) |
O1 O1 O2 O3 O4 Obiective operationale |
I.Moment organizatoric II.Reactualizarea cunostintelor elevilor III. Anuntarea temei plastice, a subiectului si transmiterea noului continut IV.Stimularea imaginatiei creatoare Secvente didactice Continut esentializat |
Pregatirea pentru desfasurarea lectiei (salut, absente, material specific) Metode: conversatia, dialogul Se verifica cunostintele referitoare la arta decorativa, compozitia decorativa, principiile artei decorative, formele compozitionale folosite in arta decorativa (friza, chenarul, jocul de fond), motivul decorativ. Se observa diferite obiecte de artizanat, imagini, reproduceri de arta. Metode: conversatia, explicatia, dialogul dirijat, metoda sinectica, munca independenta, exercitiul, descoperirea. Evaluare frontala Tema plastica: Forma, elementul de limbaj plastic; rolul decorativ al formei Subiectul: Friza Metode: explicatia, conversatia, descoperirea Se va realiza friza decorativa cu ajutorul sablonului confectionat in ora de abilitati practice. Se prezinta planse realizate de elevi, reproduceri de arta reprezentand compozitii decorative, vase de ceramica, oua incondeiate, tapiserii, covorase, stergare taranesti. Se observa ca unele obiecte au fost decorate cu forme geometrice; fiecare forma a fost construita din linii. Se recunoaste de catre elevi pasajele decorative din lucrarile prezentate si modul in care au fost folosite liniile: ca elemente decorative sau pentru constructii de semne decorative. Evaluare: frontala Exercitiu joc: "Continua in asa fel" Elevii realizeaza pe grupe, frize simple Activitatea de predare-invatare (metode didactice, continuturi, evaluare) |
O5 O2 O3 O4 O5 O6 |
V.Obtinerea performantei VI.Evaluarea lucrarilor VII.Incheierea activitatii |
folosind figuri geometrice din hartie glasata, care vor fi lipite pe benzi de carton, respectand principiul repetitiei sau alternantei (formei sau culorilor). Se analizeaza lucrarile si se decide grupa castigatoare. Metode: problematizarea, descoperirea, exercitiul. Evaluare: frontala Metode: exercitiul In timp ce elevii lucreaza, sunt indrumati individual sau frontal. Se lucreaza frize cu flori, frunze, fructe. Elevii isi aleg semnul decorativ si principiul pe care il vor folosi in realizarea frizei. In functie de motivul ales isi aleg si o grupa de culori corespunzatoare. Se pot realiza frize folosind mai multe motive decorative si combinand principiile decorative. Evaluare: individuala Metode: dialogul dirijat, conversatia Se realizeaza o expozitie cu lucrarile elevilor care indeplinesc urmatoarele criterii: - respectarea temei plastice si a subiectului; - expresivitatea formelor decorative a elementelor de limbaj; - bogatia si expresivitatea culorilor; - armonia cromatica; - originalitate, creativitate; - finalizarea lucrarii. Evaluare: frontala si individuala Metode: conversatia Se fac aprecieri privind desfasurarea lectiei in ansamblu, se dau indicatii privind strangerea materialelor de lucru, efectuarea curateniei la masa de lucru. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3761
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved