CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PLAN DE LECTIE
Data:
Unitatea de invatare: TU, EU,NOI
Clasa: a III-a E "FREINET"
Obiectul: LIMBA SI LITERATURA ROMANA
Propunator: inv.
Subiectul: Pronumele
Ora: 1h
Tipul lectiei: Predare/invatare
Scopul:
-familiarizarea cu partea de vorbire: pronume;
-formarea deprinderilor de recunoastere a pronumelui din propozitii si texte;
-aplicarea cunostintelor in diverse situatii in vederea formarii flexibilitatii si gandirii;
Obiective operationale:
OC1: sa identifice pronumele .
Nivelul minim: identificarea pronumelor in propozitie;
Nivelul mediu: identificarea pronumelor si inlocuirea lor cu substantive;
Nivelul maxim:identificarea pronumelor, inlocuirea cu substantive si alcatuire de
propozitii.
OC2: sa cunoasca definitia pronumelui.
OC3: sa transforme substantivele in pronume, si invers;
Nivelul minim: pronuntarea si scrierea corecta a pronumelui;
Nivelul mediu:pronuntarea si scrierea corecta in mod spontan;
Nivelul maxim: pronuntarea si scrierea corecta facand legatura cu notiunile deja
Invatate.
OC4: sa alcatuiasca propozitii in care sa foloseasca pronume;
Nivelul minim: sa alcatuiasca doua propozitii corecte cu pronume;
Nivelul mediu: sa alcatuiasca trei-patru propozitii corecte cu pronume;
Nivelul maxim: sa alcatuiasca sase propozitii corecte cu pronume;
OC5: sa foloseasca constient in exprimare scrisa si orala pronume.
Nivelul minim: sa completeze fisele cu pronume lacunar;
Nivelul mediu: sa completeze fisele cu pronume ;
Nivelul maxim: sa completeze fisele cu pronume corect;
OM1:
sa pastreze pozitia corecta in banca si la tabla;
OM2: sa-si coordoneze miscarile pentru a manevra cu operativitate instrumentele de lucru;
OA1: vor participa cu interes la lectie;
OA2: vor manifesta un comportament adecvat.
Metode si procedee: conversatia, exercitiul, jocul de rol, demonstratia, munca
Independenta, ciorchinele.
Mijloace de invatamant: Manuale, culegeri de exercitii gramaticale, fise de evaluare,
plansa cu schema pronumelui si exercitii.
Forme de organizare: Frontal/ individual/ pe grupe.
Bibliografie: 1. Manual pentru clasa a III-a "Limba si literatura romana",
editura Radical, 2005
2. Ioan Surdu, Adina Albu, "Gramatica in imagini" clasa a III-a,
editura Sam, Bacau, 2005
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. crt. |
Evenimentul didactic (durata) |
Obiec-tive ope-ra- tio- nale |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Evaluare si strategii |
Momentul organizatoric |
OC1 |
Pregatesc materialele pentru inceperea orei. |
Elevii isi pregatesc materialele: manual, caiet, creion, culegeri. |
Conversatie |
|
Captarea atentiei |
OC1 OM1 OA1 |
Prezint elevilor o fisa pe care e scris un text sugestiv: Eu am de toate, pe ales, Tu ai doar ce ai cules. El si ea au tot ce vor, Noi avem ce-am strans cu spor. Voi aveti tot ce-ati avut. Ei si ele nici atat! Ca sa ai ceva al tau, Trebuie sa muncesti din greu. Sarcina: identificati substantivele din text. |
Elevii vor citi textul in gand, apoi vor observa ca nu sunt folosite substantive proprii ( nume de persoane) sau substantive comune. |
Munca individuala, apoi pe echipe. |
|
Anuntarea temei si obiectivelor |
OA1 OA2 OC1 OM1 |
Dragi copii, astazi vom observa ca substantivul se poate inlocui cu o parte de vorbire numita pronume. Vom identifica forme ale pronumelui la numarul singular si la numarul plural din exprimarea libera/ scrisa. Vom inlocui substantivele cu pronume folosind imagini sau propozitii. Vom alatura actiunilor pronume. |
Elevii vor asculta cu atentie si vor nota titlul lectiei: PRONUMELE pe caiete. |
Conversatie, exemplu |
|
Acualizarea cunostintelor |
OC1 OC2 OC3 OA1 OA2 |
Se cere elevilor sa citeasca textul de la pagina 63 pe roluri. Se va evidentia fragmentul: " -Copii, cine ii duce dadacei prajitura? -Eu, spuse Vladimir. -Eu, eu, eu, eu! spuse Tania. [. Iar tu, Tania, lasa-l pe el." Identificati: persoanele care vorbesc ( Eu/ noi); persoane cu care se vorbeste ( Tu/voi); si persoane despre care se vorbeste ( Ea, el /ei, ele) |
Elevii numesc personajele si fiecare grupa va citi pe roluri textul. Elevii participa la discutii cu argumente/ exemple. |
Joc de rol Conversatia euristica. |
|
Prezentarea optima a continutului |
OC1 OC2 OC3 OC4 OC5 OA1 OA2 |
Voi indica elevilor sa citeasca in gand exercitiul 1 de la pagina 64. Se va stabili definitia pronumelui observandu-se fisa primita . Indic elevilor sa scrie definitia pronumelui. Concluzie Cuvintele subliniate tin locul unor substantive. Ele alcatuiesc clasa pronumelui. Definitie Partea de vorbire care tine locul unui substantiv se numeste pronume. |
Elevii vor deschide manualele la pagina 64 si vor citi exercitiul 1, isi vor nota comunicarile semnificative |
Munca in echipa |
|
Dirijarea invatarii |
OC1 OC2 OC3 OC4 OC5 OA1 OA2 OM1 OM2 |
Din "Gramatica in imagini" vor efectua exercitiile si vor completa pe caiet pagina 27-28. |
Elevii scriu si completeaza pe caiet la pagina 28. |
Munca in echipa. |
|
Obtinerea performantei |
OC4 OC5 |
Voi solicita elevilor sa alcatuiasca propozitii cu pronumele invatate. |
Elevii raspund corect solicitarii. |
Conversatia |
|
Feedback |
OC4 OC5 OC3 |
Apreciez activitatea anterioara, voi mobiliza elevii evidentiind scrierea corecta a pronumelor si in textul pe care l-au primit in fisa de la inceputul orei. |
Elevii vor citi observand pronumele folosite si le vor sublinia. |
Conversatia |
|
Evaluarea performantei |
OC2 OC3 OC4 OC5 |
Prin folosirea pronumelui personal: -eu, tu, el, ea, pentru numarul singular; -noi, voi, ei, ele pentru numarul plural. Prin folosirea lor evitam repetitiile suparatoare. Voi nota in caietul de evaluare al clasei performantele elevilor. |
Elevii participa la discutie si isi vor nota schema sugerata. |
Metoda "ciorchinelui" |
|
Retentie |
OC5 OA1 |
Fiecare elev sa scrie o propozitie folosind un substantiv apoi sa-l inlocuiasca cu un pronume. Apreciez pozitiv. |
Elevii vor raspunde prompt. |
Conversatia |
|
Tema pentru acasa Transferul cunostintelor |
OC4 OC5 OA1 OA2 |
Voi cere elevilor sa deschida manualele la pagina 64 la tema "Lucreaza" si sa observe pronumele personale folosite. Voi explica exercitiile pe care le vor avea ca tema pentru acasa. |
Elevii isi vor nota tema. |
Conversatia |
.......
ANEXA 1
Eu am de toate, pe ales, ...........
Tu ai doar ce ai cules. ............
El si ea au tot ce vor, ............
Noi avem ce-am strans cu spor. .............
Voi aveti tot ce-ati avut. ............
Ei si ele nici atat! ..............
Ca sa ai ceva al tau,
Trebuie sa muncesti din greu.
Sarcina
3. Alcatuiti cu pronume invatate propozitii.
..................
...................
Exemplu
Elevul citeste o carte cu povesti.
El citeste o carte cu povesti.
Elena si Vasile canta la pian.
Ei canta la pian.
Fetele scriu temele.
Ele scriu temele.
Eu desenez.. ...............................
Noi desenam. ..............................
Tu povestesti frumos. ............................
Voi povestiti frumos. ............................
Concluzie
Cuvintele subliniate tin locul unor substantive. Ele alcatuiesc clasa pronumelui.
In spatiul punctat alaturat alcatuiti propozitii cu substantive proprii.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7549
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved