| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DE ACTIVITATE
INSTITUTOR: RUSU AFRONIA GABRIELA /TG-JIU/GORJ
GRUPA: mijlocie(N1) - pregatitoare(N2)
CATEGORIA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TEMA ACTIVITATII: ,, Cand se intampla?'' ( iarna, primavara)
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si sistematizare de cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII:
Fixarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul primavara si iarna ; dezvoltarea operatiilor gandirii si activizarea vocabularului ;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
COGNITIVE:
sa aseze jetoanele reprezentand activitati ale omului si/sau animalelor langa imaginea anotimpului potrivit;
sa formuleze propozitii despre cele 2 anotimpuri ( primavara, iarna ) corespunzatoare jetonului;
sa sesizeze elemente care nu apartin anotimpului respectiv;
AFECTIVE
sa iubeasca natura;
PSIHO- MOTORII:
-sa manuiasca materialul pus la dispozitie.
SARCINA DIDACTICA:
Descrierea jetoanelor ce reprezinta aspecte semnificative ale celor doua anotimpuri ( iarna, primavara) ; stabilirea legaturii dintre continutul jetonului si anotimp ; completarea tablourilor reprezentand anotimpurile cu jetoanele corespunzatoare ; descoperirea elementelor ce nu apartin anotimpului respectiv.
REGULA JOCULUI:
Copiii aleg pe rand cate un jeton si il aseaza in dreptul anotimpului potrivit , motivand alegerea facuta.
ELEMENTE DE JOC :
-surpriza, intrecerea, inchiderea si deschiderea ochilor ;
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Modul de abordare al invatarii: mixt ;
b) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, descoperirea;
c) Resurse
Umane :potentialul intelectual al educatoarei si al copiilor;
Materiale: jetoane, imagini mari ( Iarna, Primavara) ; panouri;
d) Forma de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
LOCUL DE DESFASURARE : sala de grupa
DURATA: 30-35 MIN
EVALUARE : continua si finala
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
,, Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii '', MEN, 2000
,, Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului'', Anca Vodita, Editura Aramis, Bucuresti , 2003 .
,, Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar '' , Editura Nova , Craiova , 2005.
DESFASURAREA ACTIVITATII
| 
   EVENIMENTUL DIDACTIC  |  
   CONTINUTUL DIDACTIC  |  
   STRATEGIILE DIDACTICE  |  
   EVALUAREA INSTRUMENTE SI INDICATORI  | 
 
| 
   Momentul organizatoric  |  
   - asigurarea unui climat adecvat desfasurarii activitatii - aranjarea mobilierului si a materialului didactic  |  
   -observatia - conversatia - frontal  |  
   Observarea comportamentului  | 
 
| 
   Captarea atentiei  |  
   - folosirea elementului surpriza : aparitia Iernii si a Primaverii ( fete costumate ) care aduc doua plicuri cadou pentru copii.  |  
   -element surpriza - conversatia - frontal - individual  |  
   Stimularea verbala  | 
 
| 
   Reactualizarea cunostintelor  |  
   - se face reactualizarea cunostintelor prin intrebari - se intuiesc imaginile din plicul mare;  |  
   - conversatia - observatia problematizarea  |  
   Analiza raspunsurilor  | 
 
| 
   Anuntarea temei  |  
   - prezentarea temei jocului - precizarea obiectivelor  |  
   - conversatia -explicatia - exercitiul - frontal  |  
   Observarea comportamentelor copiilor  | 
 
| 
   Dirijarea invatarii  |  
   - prezentarea sarcinii didactice si a regulilor jocului; - impartirea copiilor in doua echipe ; - jocul se va desfasura dupa urmatorul plan: * intrebare : ,, Cand se intampla?'' * raspuns : ,, Am ales un jeton pe care este desenat.. Acest lucru se intampla in anotimpul .'' - primirea unei recompense pentru fiecare raspuns corect ; - desfasurarea propriu-zisa a jocului  |  
   - conversatia - explicatia -demonstratia - exercitiul problematizarea - frontal - individual - pe grupe  |  
   Analiza actiunilor Aprecieri verbale Chestionar oral Observarea comportamentelor si analiza raspunsurilor Corectarea greselilor Aplauze Intrecerea.  | 
 
| 
   Obtinerea performantei  |  
   - introducerea unor jetoane cu imagini din alte anotimpuri.  |  
   - conversatia - explicatia Problematizarea -pe grupe  |  
   Analiza raspunsurilor.  | 
 
| 
   Evaluarea invatarii  |  
   - numararea recompenselor si aflarea echipei castigatoare.  |  
   - conversatia - exercitiul - frontal - pe grupe  |  
   Observarea comportamentelor si analiza muncii.  | 
 
| 
   Incheierea activitatii  |  
   - aprecieri legate de participarea copiilor la activitate , de comportamentul adoptat. - amintirea temei activitatii  |  
   - conversatia - explicatia - frontal  |  
   Analiza comportamentului.  | 
 
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 9412				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved