CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
Unitatea de invatamant: Scoala nr. 22 "Dimitrie Cantemir"
Propunator: prof.
Clasa: aVI-a
Data:
STRUCTURA PROIECTULUI DE ACTIVITATE
Modulul: Managementul informatiei si al invatarii
Submodulul: Tehnici de selectare a informatiilor.Avantaje si limite
Tema: Eticheta si produs
Obiective:
v De referinta
Sa exerseze deprinderi de selectare a informatiilor relevante
v Operationale
Sa cunoasca drepturile prevazute de legislatia privind protectia consumatorului
Sa utilizeze corect informatiile referitoare la produsele si serviciile de care beneficiaza
Sa cunoasca si sa adopte criterii de selectie adecvate in consumul de bunuri si servicii
Strategii de realizare:
v Metode: brainstorming, discutia, exercitiul, conversatia.
v Mijloace: cartonase colorate, etichete, ambalaje de diverse produse, coli albe, markere, fise informative
Desfasurare(scenariu):
a. Organizarea clasei
Elevilor li se va cere sa traga cate un cartonas purtand culori diferite(ex.alb, galben,rosu, verde, albastru)
5 dintre cele 24-30 de cartonase au lipit un semn distinctiv(o eticheta/reclama a unui produs cunoscut), astfel: 1. produse lactate
2. dulciuri
3. bauturi
4. produse de panificatie
Elevii se vor grupa in functie de culoarea cartonaselor, liderul grupului fiind elevul pe al carui cartonas apare un produs.
Elevii isi vor alege ca nume al grupului un brand cunoscut din respectiva categorie de produse, ex.: Hochland, Kandia, Coca-Cola, 7 Days etc.
b. Anuntarea temei si a obiectivelor
Dirigintele anunta tema zilei si obiectivele stabilite si noteaza pe tabla.
c. Captarea atentiei: Daca ar trebui sa va reprezentati printr-un produs de larg consum, care ar fi acesta?
Dirigintele cere elevilor sa se reprezinte printr-un desen executat pe un post-it pe care elevii si-l vor lipi ca ecuson.
Elevii se vor aseza apoi in cerc si vor argumenta preferinta lor.
d. Sarcinile de lucru
In grupurile stabilite, se va face brainstorming pentru a furniza definitia etichetei.
Rezultatul va fi comunicat de catre liderul grupului.
Dirigintele noteaza pe tabla definitia:
ETICHETA= orice material scris, imprimat, litografiat sau ilustrat care contine elemente de identificare a produsului sau care este aderent la acesta.
Discutie: Care este scopul etichetarii produselor?
Posibile raspunsuri:
Pentru a furniza toate informatiile necesare, verificabile si usor de comparat , astfel incat sa se poata efectua o alegere corecta in functie de nevoi/exigente/posibilitati financiare/interesul de moment
Pentru a informa consumatorii asupra riscurilor la care pot fi expusi
3.Exercitiu:
Dirigintele imparte fiecarei grupe formate cateva ambalaje/etichete de produse, conform gruparii initiale.
Elevii vor identifica datele notate pe fiecare ambalaj si raporteaza rezultatele obtinute dupa ce in prealabil au fost notate pe o coala alba.
Dupa prezentarea tuturor rezultatelor, li se cere elevilor sa sintetizeze informatiile care trebuie sa fie incluse pe etichete:
Denumirea produsului
Numele si adresa producatorului/importatorului/distribuitorului
Data de expirare
Cantitatea neta
Conditiile de depozitare si de folosire
Locul de origine
Lista ingredientelor folosite(in ordinea descrescatoare a cantitatii lor),aditivi alimentari, vitamine, minerale, etc.
Acestea vor fi notate pe tabla/coala alba de catre diriginte.
4. Discutie:
Ati constata vreodata incalcarea dreprurilor consumatorului?
In ce situatie?
Elevii prezinta situatii cunoscute.
Cine reglementeaza incalcarile acestor drepturi?
Care sunt drepturile pe care le avem in calitate de consumatori?
Cum ne aparam in cazul in care constatam incalcari ale acestor drepturi?
Dirigintele noteaza pe tabla :
OPC(Oficiul pentru Protectia Consumatorului)
Se distribuie elevilor fise informative cu drepturile consumatorului(vezi anexa1) si OPC(anexa2).
e. Evaluarea
Pe baza informatiilor pe care le detin, elevii vor analiza etichetele si ambalajele pe care le au pentru a vedea daca produsele respective incalca vreunul dintre drepturile consumatorului.
Elevii raporteaza rezultatele studierii acestora.
f. Tema pentru acasa
Anuntarea activitatii urmatoare
Elevilor li se cere sa analizeze un produs pe care il au acasa din aceleasi puncte de vedere(informatiile scrise pe etichete, incalcari ale drepturilor consumatorului)
Elevii vor fi anuntati in legatura cu tema activitatii urmatoare: "Publicitatea nostra cea de toate zilele"
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2027
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved