Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE ACTIVITATE DIDACTICA Istorie Clasa: a 10-a

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Unitatea de invatamant: GR.SC. ENERGETIC NR.1 - TARGU JIU



Data

Clasa: a 10-a

Disciplina: Istorie

Profesor

1.Obiectiv cadru:

1.1 dobandirea de noi cunostinte prin utilizarea corecta a unor concepte si notiuni istorice.

2.Obiective de referinta:

2.1 sa prezinte contextul intern si international;

2.2 sa analizeze cauzele intrarii Romaniei in razboi;

2.3 sa utilizeze corect concepte si notiunile istorice.

3.Modalitati de realizare:

3.1 transmiterea unor continuturi informationale care sa permita intelegerea contextului intern si international al realizarii Marii Uniri.

4.Obiective derivate:

4.1 Cognitive:

4.1.1 sa prezinte etapele formarii Romaniei Mari;

4.1.2 sa constientizeze rolul armatei romane in procesul Unirii;

4.1.3 sa-si insuseasca principalele personalitati care au contribuit la Marea Unire.

4.2 Afectiv-atitudinale:

4.2.1 sa participe activ la desfasurarea lectiei prin problematizare si exemplificare.

Unitate de continut: Marea Unire;

Timp necesar: 50 minute;

Activitati de invatare:

parcurgerea principalelor etape ale intregirii Romaniei prin exemplificari ce vor evidentia momentele esentiale;

stabilirea noilor concepte istorice prin analiza caracteristicilor documentelor de Unire.

Resurse:

Conversatia euristica;

activitate frontala si individuala;

analiza exemplelor si utilizarea manualului.

Bibliografie:

Manualul de istorie, clasa a X-a

Ioan SCURTU, Gh. BUZATU, Istoria romanilor in sec XX, Ed. Paideea, Bucuresti, 1999

SCENARIU DIDACTIC

A.   ORGANIZAREA CLASEI:

consemnarea absentelor

B.   Fixarea cunostintelor anterioare

prin intermediul evaluarii orale

C.   ANUNTAREA SUBIECTULUI NOU SI A OBIECTIVELOR LECTIEI:

scopul noii lectii vizeaza insusirea factorilor interni si externi care au favorizat constituirea statului national unitar roman.

D.   DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A ACTIVITATII DIDACTICE:

Context intern si international;

Etapele constituirii Romaniei Mari: etapa basarabeana, etapa bucovineana, etapa transilvaneana;

Semnificatia Unirii.

E.   ASIGURAREA TRANSFERULUI CUNOSTINTELOR;

F.    INCHEIEREA LECTIEI:

lectia se incheie cu reluarea notiunilor cuprinse in subiectul predat si prin stabilirea temei pentru acasa.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 2561
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved