CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
CLASA: a IX-a
DATA: 6 martie 2008
OBIECTUL: limba si literatura romana
SUBIECTUL: Producerea mesajelor orale si scrise: Anunturile publicitare
TIPUL LECTIEI: mixta
COMPETENTE GENERALE: Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si in producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare
COMPETENTE SPECIFICE 1.1 utilizarea adecvata a achizitiilor lingvistice in
receptarea diverselor texte;
redactarea unor texte diverse.
OBIECTIVE OPERATIONALE
cognitive
sa defineasca corect stilul publicistic, precizand si trasaturile acestuia;
sa prezinte trasaturile textului publicitar ;
sa explice rolul functiilor limbii in publicitate;
sa demonstreze, prin exemple, prezenta functiilor limbii in afisele publicitare;
sa identifice cat mai multe figuri de stil in discursul publicitar;
sa asocieze conceptului de "intertextualitate" cat mai multe exemple din imaginea si discursul publicitar;
sa recunoasca functiile discursului publicitar, dar si tipurile de argumente folosite in persuasiune;
sa alcatuiasca un text publicitar pentru un produs ales;
afective
sa se angajeze activ in solutionarea sarcinilor didactice;
sa aleaga un supranume reprezentativ pentru sintalitatea grupului din care fac parte;
psihomotorii
sa utilizeze corect mijloacele de invatamant propuse.
STRATEGIA DIDACTICA: euristica
n metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, "spargerea ghetii"
n forme de organizare a colectivului de elevi: pe grupe, frontal;
n mijloace de invatamant: afise publicitare
RESURSE
n bibliografice - oficiale: Curriculum national
-- didactice: Limba si literatura romana, manual pt. cls. a IX-a, ed. Corint, 2004;
--metodice: Alina Pamfil, Structuri didactice deschise, ed. POLIROM
--stiintifice:
o Vasile Sebastian Dancu, Comunicarea simbolica. Arhitectura discursului publicitar, Cluj-Napoca, Ed. DACIA, 2003
o Angela Goddard, Limbajul publicitatii, Iasi, Ed. POLIROM, 2002
n psiho-pedagogice: clasa este relativ omogena din punctul de vedere al capacitatile receptive si de invatare; interesul pentru studiu este, in general, mediu, dar creste atunci cand sunt folosite metode activ-participative.
n spatiale: sala 8-9 a Colegiului Economic Bacau
n temporale: 50 minute ora de curs
o singura ora la subiectul propus
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentele lectiei / timp |
Obiective operationale |
Continut si sarcini de invatare |
Strategia didactica |
Evaluare |
CAPTAREA ATENTIEI (timp de lucru - 3 minute) |
Exercitiu de spargere a ghetii: Profesorul si elevii se prezinta spunandu-si prenumele si caracterizandu-se cu un adjectiv care incepe cu aceeasi litera cu care incepe prenumele. Ex. Ionela - idealista, importanta, isteata, inteligenta, imatura, iconoclasta, etc. |
"spargerea ghetii" frontal |
OBSERVAREA CURENTA |
|
ENUNTAREA SCOPULUI SI A OBIECTIVELOR URMARITE (timp de lucru -3 minute) |
Se prezinta obiectivele lectiei in termeni accesibili, asa incat elevii sa inteleaga nu atat finalitatea acesteia in ceea ce priveste cunostintele insusite, cat mai ales la nivelul comportamentelorasteptate. |
expunerea frontal |
OBSERVAREA CURENTA |
|
REACTUALIZAREA STRUCTURILOR INVATATE ANTERIOR (timp de lucru -10 minute) |
Elevii sunt determinati prin intermediul conversatiei catehetice sa-si aminteasca cunostintele legate de Descriere: definitie, trasaturi, functii. Va fi verificata tema lectiei constand in construirea unor descrieri de natura stiintifica, respectiv, de natura literar-artistica ale aceluiasi element (obiect, fiinta, etc) Elevii sunt provocati sa-si aminteasca definitia stilului publicistic si a trasaturilor acestuia. Alte cunostinte- ancora de care elevii se vor folosi in asimilarea noilor cunostinte sunt legate de factorii si de functiile comunicarii in viziunea lui Roman Jakobson. |
conversatia explicatia expunerea frontal |
CHESTIONAREA ORALA |
|
PREZENTAREA OPTIMA A CONTINUTULUI (timp de lucru - 7 minute) |
Va fi anuntat titlul lectiei: Textul publicitar Va fi realizata cu ajutorul elevilor o "harta" a temei care va cuprinde atat elementele -ancora, cat si elementele ce urmeza a fi discutate pe parcursul lectiei. (anexa 1) |
conversatia explicatia expunerea frontal |
OBSERVAREA CURENTA CHESTIONAREA ORALA |
|
DIRIJAREA INVATARII si OBTINEREA PERFORMANTEI (timp de lucru - 15 minute) |
Pe baza corpusului de afise publicitare pe care l-au pregatit si pe baza exemplelor oferite de catre profesor, elevii vor comenta care sunt functiile comunicarii care primeaza in acest tip de discurs. Opiniile vor fi sustinute prin exemple provenind din portofoliile proprii. Un alt aspect asupra caruia elevii vor reflecta este legat de functiile discursului publicitar. Ei vor identifica si vor exemplifica strategiile persuasive utilizate de catre creatorii de publicitate. Cel mai important aspect al realizarii sensului va fi legat de identificarea si de exemplificarea modalitatilor de realizare a functiei poetice, in discursul publicitar. Elevii vor face dovada cunoasterii conceptelor de intertextualitate, metafora, personificare, tautologie, repetitie, chiasm etc, aducand in sprijinul afirmatiilor lor diverse constructii discursive publicitare. |
demonstratia explicatia conversatia |
CHESTIONAREA ORALA OBSERVAREA CURENTA |
|
ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE (timp de lucru - 10 minute) |
Se vor organiza grupe de elevi care vor efectua urmatoarele exercitii: (anexa 2) 1.Elevii sunt provocati sa recunoasca tipul discursului care sta la baza catorva discursuri publicitare. 2.Intr-un numar de 5 sloganuri publicitare, elevii trebuie sa identifice procedeele lingvistice folosite. 3. Trebuie sa alcatuiasca un text publicitar pentru un produs ales de ei. |
exercitiul pe grupe de lucru fise de lucru |
MUNCA IN ECHIPE |
|
EVALUAREA PERFORMANTEI (timp de lucru - 5 minute) |
Profesorul va face aprecieri legate de buna desfasurare a activitatii, de gradul in care au fost atinse obiectivele propuse, de participarea efectiva a elevilor la derularea activitatilor. Se vor acorda note. |
expunerea frontal |
OBSERVAREA CURENTA |
|
TEMA PENTRU ACASA (timp de lucru - 2 minute) |
Se anunta tema pentru acasa: alcatuirea unui top al textelor publicitare intalnite in media audio-vizuala, cu motivarea selectiilor facute. |
frontal expunerea |
ANEXA 1:
STILUL
PUBLICISTIC
ANEXA 2
FISA DE LUCRU:
I. Alege tipul argumentului care sta la baza urmatoarelor discursuri publicitare:
o "Aspirin - 500 de comprimate clasice impotriva durerilor de cap, cu o experienta de peste 100 de ani";
o "Silva - cea mai buna. Apa, ritm, grija, talent si inca ceva: suflet! Pentru ca, respectand traditia, sa obtinem cea mai buna bere romaneasca!"
o "British Airways - linia aeriana favorita a lumii."
o "Noul Denim Cool - pentru barbati irezistibili."
o "Noul Perlan Bonux - alegerea cumparatorului istet."
o "Plenitude Futur E. Pentru ca merit!"
o "Univers - editura publicului cultivat."
II. Identifica procedeele lingvistice folosite in discursurile publicitare care urmeaza:
o Very Vectra;
o Fructe, nu vorbe!;
o Exista autoturisme si exista FORD;
o Paxeladin: se da la tuse;
o Multumim pentru creditul acordat (slogan publicitar pt. o banca)
o Solenza: O masina mare pentru un buzunar mai mic.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3503
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved