CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Data: semestrul I, perioada abecedara
Scoala:
Clasa: a I-a A
PROIECT DE LECTIE
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Limba romana
Unitatea de invatare: Literele mici si mari ale alfabetului
Subiectul: Sunetul si litera C
Tipul lectiei: predare - invatare
Scopul:
Insusirea scrierii litere C mare de mana si a cuvintelor ce contin aceasta litera;
Formarea deprinderii de scriere corecta din punct de vedere grafic, ortografic si de punctuatie.
Obiective operationale:
Pe parcursul activitatii, elevii vor fi capabili:
O.O.1. - sa identifice sunetul C si sa indice pozitia acestuia in cuvinte. Obiectivul se considera realizat daca 20 de elevi recunosc sunetul si reusesc prin metoda fonetico-analitico-sintetica sa-i stabileasca locul in cadrul cuvantului, iar ceilalti 5 reusesc numai cu sprijin acordat;
F.B. - Identifica sunetul C, desparte cuvantul in silabe si stabileste pozitia acestuia in cuvant;
B. - Identifica sunetul C si stabileste pozitia sunetului in cuvant cu sprijin acordat;
S. - Recunoaste sunetul C si stabileste pozitia acestuia in cuvant cu sprijinul invatatorului;
*O.O.2. - sa scrie litera C separat si in cuvinte. Obiectivul se considera realizat daca 15 de elevi reusesc sa scrie corect litera si sa copie corect cuvinte care contin aceasta litera, 5 elevi realizeaza aceasta sarcina cu omisiuni si reveniri si 5 elevi au nevoie de sprijinul invatatorului pentru realizarea acestei sarcini;
F.B. - identifica elementele componente ale literei si scrie corect si caligrafic litera, precum si cuvinte care contin aceasta litera ;
B. - identifica elementele componente ale literei noi si scrie litera precum si cuvinte cu care contin aceasta litera;
S. - identifica elementele componente ale literei noi si scrie litera precum si cuvinte cu care contin aceasta litera numai sub indrumarea invatatorului.
O.O.3. - sa compuna cuvinte cu literele unui cuvant dat. Obiectivul se considera realizat daca 20 de elevi gasesc cate un cuvant, iar 5 elevi reusesc sa gaseasca un cuvant monosilabic cu sprijin acordat din partea invatatorului;
F.B. - compune cuvinte cu litere din cuvantul dat;
B. - compune 2-3 cuvinte cu litere din cuvantul dat;
S. - compune un cuvant monosilabic cu litere din cuvantul dat;
O.O.4. - sa scrie cuvinte care contin literele C sau c conform cerintelor date.O.O.4. se considera realizat daca 20 de elevi scriu corect cuvinte care sa completeze propozitiile date.
F.B. - scrie cuvinte care contin literele C sau c conform cerintei;
B. - scrie cuvinte care contin literele C sau c, cu reveniri autocorectate;
S. - scrie cuvinte care contin literele C sau c, cu sprijinul invatatorului.
O.O.5 - sa puna in ordine literele pentru a obtine cuvinte. O.O.5 se considera realizat daca 20 de elevi reusesc sa scrie cuvinte din literele date.
F.B. - scrie cuvinte prin ordonarea literelor date;
B. - scrie cuvinte prin reveniri si autocorectari;
S. - scrie 1 cuvant cu sprijin acordat.
Obiective cadru / Obiective referinta:
O.C.3: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris (citirea / lectura)
O.R.3.1. - sa identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte si enunturi in textul tiparit si in textul scris de mana
O.C.4 Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala
O.R.2.1. - sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;
O.R.2.2. - sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte.
Elemente ale activitatii didactice:
Tipul de invatare: reproductiv - operationala, prin descoperire, inteligibila;
Tipul de interactiune: dialogata, bazata pe activitatea elevilor;
Tipul de strategii: algoritmice, mixte;
Metode si procedee: exercitiul, conversatia, problematizarea, jocul didactic, metoda analitico-sintetico-fontica;
Mijloace de invatamant: fise de exercitii, fise de autoevaluare, fise de evaluare;
Material bibliografic:
Curriculum National, Bucuresti, 1998;
Elisabeta Avram, Abecedar, E.D,P., 2005;
Ion Serban, Metodica predarii limbii romane la clasele I- IV, 1993.
Precizarea criteriilor de optimalitate
O1 - obiectiv standard minimal pentru toti elevii. Au realizat obiectivul . elevi.
O2 - obiectiv standard minimal pentru 18 elevi . Au realizat obiectivul elevi.
O3 - obiectiv standard minimal pentru 25 de elevi . Au realizat obiectivul elevi.
O4 - obiectiv standard minimal pentru 20 de elevi . Au realizat obiectivul elevi.
O5 - obiectiv standard minimal pentru 25 de elevi . Au realizat obiectivul elevi.
Descriptori de performanta
(pentru fisa de evaluare)
I1:
FB - completeaza corect cele 3 propozitii cu cuvinte care contin literele c / C;
B - completeaza corect doua propozitii cu doua cuvinte care contin literele c / C;
S - completeaza corect o propozitie cu un cuvant care contine litera c /C.
Nume si prenume: ____________________ Data: ____________
Fisa de evaluare
Crina e cu _____ _______ ______ ______ .
Ion ia un _____ _______ ______ ______ .
Camera era ___________________ .
Fisa de lucru
Crina, Carmen
Cine are un canar mic?
Cristi are un canar mic.
Carmen: .........................
"Ordoneaza literele pentru a obtine cuvinte!"
acm-
uci-
ian-
ucc-
ni-
Secventele lectiei |
Obiective Evaluare |
Continutul invatarii |
Descrierea situatiei de invatare |
Moment organizatoric |
- exersarea deprinderilor de ordine |
Exersarea deprinderilor de comportament scolar |
- interactiune expozitiva; - metode: instructajul. |
Verificarea temei pentru acasa |
- frontala; - formativa; |
Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasa. |
Invatare prin receptare si exersare interactiune dialogata. |
Captarea atentiei |
- frontala; - formativa; |
Prezentarea literei C si compararea ei cu alte litere invatate. |
Tipul de invatare: creativa, asociativa, prin descoperire. |
Anuntarea subiectului si a obiectivelor noii lectii |
Receptarea titlului lectiei si enuntarea obiectivelor intr-un limbaj accesibil |
Interactiune: dialogata, operationala, prin receptare. |
|
Dirijarea activitatii de predare / invatare |
O.O.1; - frontala; - formativa; |
- citirea integrala a lectiei c / C; - discutarea ilustratiei; - citirea selectiva; - citire in lant; - analiza pozitiei c /C in cadrul unor cuvinte din lectie; - insistarea asupra cuvintelor care se scriu cu C. |
Interactiune dialogata bazata pe activitatea independenta a elevilor. - metoda analitico-sintetico-fonetica |
O.O.2 - frontala; - formativa; |
Activitate frontala: - stabilirea elementelor grafice ale literei C; - verbalizarea elementelor grafice ale literei; - scrierea literei model la tabla, iar elevii o scriu in aer, pe banca si pe caietul cu foaie velina; - exercitii de incalzire a muschilor mainii; - repetarea pozitiei la scris; - scrierea a 2-3 litere; - scrierea a doua randuri cu litera C. - se compun la stelaj cuvintele Crina, Carmen, care apoi se scriu pe caiet si respectiv pe tabla. |
Tipul de invatare: creativa, asociativa, prin descoperire. - metoda analitico-fonetico-sintetica |
|
O.O.3 - formativa; - frontala. |
- Joc: "Cuvinte dintr-un cuvant"; - scrierea cuvintelor care se pot forma cu litere ale cuvantului Carmen; |
Metode: conversatia, explicatia. Tip de invatare: creativa, asociativa, prin descoperire. |
|
O.O.2 - frontala; - formativa; - scrisa. |
Munca independenta: se compun la stelaj propozitiile iar elevii fac transcriere: - Cine are un canar mic? - Cristi are un canar mic. |
Tip de invatare: creativa, asociativa, prin descoperire. - metoda analitico-fonetico-sintetica |
|
O.O.5 - frontala; - observare Sistematica; - pe grupe. |
Activitate pe grupe: - "Scrie cuvinte cu ajutorul literelor date pentru a obtine cuvinte."; |
Tip de invatare: operationala. Interactiune: bazata pe activitatea elevilor. |
|
- "Spune cat mai multe cuvinte care sa contina sunetul c la inceputul, in interiorul si la sfarsitul cuvantului". |
Tipul de invatare: creativa, asociativa, prin descoperire. Interactiune: dialogata |
||
Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-ului |
O.O.6 Individuala scrisa |
Fisa de evaluare (care va fi explicata) - anexa la proiect. | |
Incheierea activitatii |
Frontala |
Observatii individuale, colective. Recomandari Tema pentru acasa Indicatii |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 10311
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved