CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
DISCIPLINA: Limba romana
SUBIECTUL: "La scaldat", de ION CREANGA
GRUPUL TINTA: elevii clasei a-IV-a A
DATA:
PROPUNATOR:
OBIECTIVE:
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Dezvoltarea capacitatii de explorare/investigare si rezolvare a unei probleme ivite
Dezvoltarea capacitatii de comunicare
Dezvoltarea capacitatii de cooperare in scopul realizarii unui produs de activitate practica sau intelectuala
Obiective de referinta :
Sa inteleaga semnificatia globala a mesajului ascultat
Sa manifeste atentie si toleranta fata de partenerul de dialog
Sa manifeste cooperare in diferite situatii de comunicare
Sa-si adapteze comunicarea la situatia de comunicare si la statutul ascultatorului
Sa-ti sustina punctul de vedere argumentand
Sa manifeste curiozitate fata de mesajele emise de diferitii interlocutori in situatii de comunicare corecta
Sa-si dezvolte abilitatile de comunicare ,,personale''
RESURSE SI MATERIALE:
v Resurse materiale: fise, coli pentru scris, markere.
Resurse umane: 21 elevi
Resurse procedurale:, Linia valorilor, Ganditi- lucrati in perechi- comunicati
activitate pe grupe: Ce se vede-ce se aude-ce se simte minieseul
Activitati |
Metode, grupuri, planificarea timpului |
Captarea atentiei - ice breaking "Buna dimineata, curajosilor! Azi la scoala ne-ntalnim, Un text nou o sa citim ! Situatia o comentam Unele opinii avem. Unii zic ,,Da'', altii ,,Ba'' Spune si parerea ta ! Impreuna sa gandim Puncte comune sa gasim Parerea ne-o impartasim !" |
Toata clasa timp de 2 minute. |
NEGOCIEREA Stabilirea regulilor ce trebuie respectate in timpul activitatii |
Toata clasa timp de 3 minute. |
EVOCAREA Cer elevilor sa-si aminteasca de ION CREANGA, de alte texte studiat ce ii apartin. Sunt prezentate imagini, portrete. |
Toata clasa timp de 5 minute. |
PREZENTAREA SUBIECTULUI Elevii vor fi impartiti in 3 echipe si vor completa cele trei fise diferite observand imaginea atasata textului. Datele sunt apoi centralizate si completate pe tabla. Se citeste textul de catre elevi si se precizeaza daca imaginea si textul sunt in concordanta. |
Ce se vede-ce se aude-ce se simte 3 grupuri, toata clasa. 10 minute |
REALIZAREA SENSULUI 1.Explicarea cuvintelor, a expresiilor neintelese. Formularea unor enunturi noi. 2. Cer elevilor sa-si noteze argumente prin care sa-si exprime parerea in cazul platii pagubei facute matusii Marioara. Este sau nu vinovat Nica pentru stricarea plantatiei de canepa? 3. Se analizeaza si se evalueaza activitatea. |
Tot grupul, prelegere, exercitiul, 5 minute Linia valorilor, individual, in perechi, tot grupul, 10 minute. |
REFLECTIA Elevilor li se va cere sa descrie in maxim cinci randuri cum ar trebui sa se comporte un copil care a facut o gresala. Sunt discutate minieseurile. |
Gandim-lucram-comunicam. 10 minute |
EVALUAREA Se realizeaza cu ajutorul intrebarilor: Ce invatatura se desprinde din text? |
Observarea comportamentului, conversatia 5 minute |
EXTENSIA: Tema pentu acasa: Cum ar fi procedat daca ar fi fost pariintii lui Nica. |
ANEXE
ECHIPA
IMAGINEA ATASATA TEXTULUI "LA CIRESE" de ION CREANGA
MANUAL CLASA a-IV-a
AUTORI: TEODORA PITILA si CLEOPATRA MIHAILESCU, EDITURA ARAMIS
31 MAI 2007
CE SE AUDE?
ECHIPA
IMAGINEA ATASATA TEXTULUI "LA CIRESE" de ION CREANGA
MANUAL CLASA a-IV-a
AUTORI: TEODORA PITILA si CLEOPATRA MIHAILESCU, EDITURA ARAMIS
31 MAI 2007
CE SE VEDE?
ECHIPA
IMAGINEA ATASATA TEXTULUI "LA CIRESE" de ION CREANGA
MANUAL CLASA a-IV-a
AUTORI: TEODORA PITILA si CLEOPATRA MIHAILESCU, EDITURA ARAMIS
31 MAI 2007
CE SE SIMTE?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6001
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved