| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
PROIECT DE LECTIE
Activitatea de productie si relatiile dintre membrii familiei
SAM   
Disciplina: Educatie tehnologica
Clasa:a VI-a Modulul: Economia familiei
Data
Mediul de instruire: sala de clasa
A. Necesitatea studierii temei
Dezvoltarea capacitatii de proiectare, executare si valorificare a produselor din lemn, textile si ceramica.
B. Structurarea continutului
 
   
 
  
   
  
C. Contextul in care se realizeaza lectia:
| Experienta anterioara de invatare a elevilor | Cuvinte cheie | Resurse | ||
| In limba romana | In limba franceza | In limba engleza | ||
| 
 Produse textile Produse din lemn Produse din ceramica 
 Sa execute diferite tipuri de cusaturi Procesele tehnologice de realizare a diferitelor tipuri de produse | lemn tesatura fire furnir ceramica piele | emballage tiquette validit ingrdient prix bois papier bouteille plastic | packaging; wrapping label, etiquette validity price wood wrapping paper bottle mase plastice | Tesaturi Fire Piele Placa de lemn Cana Placa ceramica Furnir Foarfece Lipici Marker Culori | 
D. Obiective operationale
| Nr. obiectiv | Capacitatea care se urmareste a se dezvolta prin invatare la elev | Comportamentul prin care elevul doreste formarea capacitatii respective | Conditii de probare a comportamentului | Criterii de reusita | 
| O1 | Sa descrie procesele tehnologice pentru obtinerea produselor textile, de lemn, si ceramica. | Prin alegerea corecta a materialelor necesare realizarii unor produse decorative. | Crearea unui produs decorativ, raspunsuri pe parcursul lectiei | |
| O2 | Sa identifice etapele in completarea unei fise tehnologice pentru un produs | Prin completarea corecta a unei fise tehnologice. | Materiale textile, lemnoase, ceramice, materiale auxiliare | |
| O3 | Sa realizeze practic produse din materiale textile, din lemn si ceramice. | Executarea de produse . | Materiale textile, lemnoase, ceramice, materiale auxiliare | |
| O4 | Sa analizeze si sa selecteze produsele in functie de calitate si estetica. | Prin analiza fiecarui produs realizat de fiecare grupa, si prin notarea produsului. | Produse textile, lemnoase si ceramice executate de elevi | 
E. Proba de evaluare
Clasa se imparte in grupe care vor realiza cate un produs decorativ ce va fi notat.
F. Strategii didactice
| Nr. crt. | Etapele lectiei | Etapele de instruire | Metode si procedee didactice | Mijloace didactice | Forme de organizare a activitatii | |
| Activitatea profesorului | Activitatea elevului | |||||
| Secventa introductiva | -verifica prezenta, pregateste materialele necesare, organizeaza elevii | se pregatesc pentru ora | Conversatia | |||
| Reactualizarea unor cunostinte necesare pentru lectia noua | -adreseaza intrebari scurte: 1. Care este procesul tehnologic pentru obtinerea unui produs textil? 2. Care sunt etapele necesare pentru obtinerea unei tesaturi? 3. Prezentati procesul de obtinere a produselor din lut? - Corecteaza unele confuzii. | - asculta intrebarile, participa la dialog | Conversatia Problematizarea | Evaluare orala | ||
| Captarea atentiei si trecerea la lectia noua | - prezinta elevilor materialele pe care le au pe masute si cateva exemple de produse din cele pe care vor sa le realizeze si ei | - privesc imaginile cu produse, isi aleg imaginea respectiva si isi pregatesc materialele din care vor sa realizeze produsul respectiv | Conversatia Problematizarea | Planse Materiale textile, lemn, furnir, ceramica Lipici Culori Foarfece | Evaluare orala | |
| Antrenarea elevilor in realizarea lucrarilor practice | -organizeaza colectivul de elevi in cinci grupe; -Numeste expertul in fiecare grupa; -Indruma elevii pentru realizarea produselor dorite; -Pune elevilor intrebari despre cum s-au gandit sa realizeze produsul ales; -Explica si verifica modul de executie in scopul obtinerii unor produse de calitate; | - asculta explicatiile; - identifica materialele si instrumentele puse la dispozitie; - participa la dialog; - stabilesc sarcinile de lucru in cadrul grupei; - executa diferite operatii; - respecta regulile de protectia muncii; | Conversatia. Problematizarea Observatia Explicatia Studiu de caz Metoda ,, Turul galeriei" | Planse Materiale textile, lemn, furnir, ceramica Lipici Culori Foarfece carioca, creioane colorate, | Evaluare orala | |
| Fixarea cunostintelor si a deprinderilor noi | -solicita expertilor sa prezinte produsele executate citind fisa tehnologica; - cere elevilor sa priveasca fiecare produl al celorlate grupe si sa le noteze si sa ceara explicatii de la expertii celorlate grupe acolo unde este cazul; | -privesc produsele fiecarei grupe si le dau note; | Metoda ,, Turul galeriei" | Evaluare. orala Aprecierea act. practice | ||
| Aprecierea activitatii, evaluarea, autoevaluarea si notarea | explica modul de lucru, organizarea grupului de evaluatori; -face aprecieri asupra modului in care au fost indeplinite obiectivele, cum au participat elevii la ora, anunta notele si la inscrie in catalog; | Conversatia. | Evaluare. sumativa: se apreciaza participarea la ora si activitatea practica | |||
| Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
 
              
                Vizualizari: 4472				
                Importanta: 
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved