CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
SCOALA G.S.I. "I.L.CARAGIALE" MORENI
CLASA: a IX-a B
DISCIPLINA: GEOGRAFIE FIZICA GENERALA
SUBIECTUL Pedosfera
TIPUL LECTIEI: Predare-invatare-evaluare
OBIECTIVE DE REFERINTA
O1- Sa utilizeze corect termeni si concepte din sfera Geografiei fizice.
O2 -Sa descrie corect si coerent fapte specifice
O3- Sa identifice corect localizarea unor fenomene.
O4- Sa utilizeze corect harti ale unor spatii diverse.
O5- Sa identifice succesiuni vizibile ale unor evenimente
OBIECTIVE OPERATIONALE - La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:
O1- Sa defineasca solul si componentele lui
O2- Sa identifice factorii pedogenetici si sa explice rolul lor
O3- Sa explice proprietatile si clasificarea solurilor
O4- Sa identifice si sa localizeze solurile zonale si azonale de pe Glob
STRATEGIA dirijata , cognitiva , euristica .
ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontala si independent - individuala.
METODE DIDACTICE: conversatia , explicatia , problematizarea , exercitiul , lucrul cu harta.
MATERIALE DIDACTICE: Harta fizica a lumii , atlase , plansa cu solurile Romaniei , date statistice , imagini , manualul , trusa de soluri.
MATERIALE BIBLIOGRAFICE
Geografie - manual pentru clasa a IX-a -S. Negut , G. Apostol , M. Ielenicz , D. Balteanu
Ed. Humanitas Educational , Bucuresti 2001
Oceanografie-curriculum optional - P.Gastescu , R. Alexe , Ed. Sfinx2000 Targoviste
2000
***** Terra Magazin
***** National Geographic Romania
DESFASURAREA LECTIEI :
1. Organizarea clasei -se verifica prezenta si se pregatesc materialele necesare lectiei (manuale,
caiete, atlase,etc.) -1 min
2. Reactualizarea cunostintelor din lectiile anterioare - Se adreseaza intrebari si situatii -
problema :
*Mentionati trei factori care au determinat raspandirea organismelor pe Terra.
*Definiti notiunea de biocenoza; *Ce reprezinta fitoplanctonul ?
*Localizati pe harta zona padurii ecuatoriale; * Ce reprezinta biochorele ?
* Cum influenteaza relieful vegetatia ? *Ce sunt factorii edafici si ce rol au ? - 10 min.
3. Anuntarea scopului si obiectivelor lectiei noi : - pe baza raspunsurilor elevilor se evidentiaza
rolul solului pentru biosfera, se noteaza titlul lectiei pe tabla si in caiete- Pedosfera - si se enunta scopul ei - intelegerea complexitatii solurilor si a repartitiei lor pe Glob - ,apoi se enumera obiectivele lectiei. - 4 min.
4. Dirijarea activitatii :
O1 - Se marcheaza interactiunea celor 4 geosfere in geneza solurilor si se defineste Pedosfera= invelisul de soluri al planetei ( pedon = pamant, sol ) . Solul reprezinta stratul afanat ,complex , de la suprafata scoartei , avand grosimi de la 20cm la 2m si ca proprietate esentiala- fertilitatea .
Alcatuirea solului: * faza solida : - particule minerale ( pietre, bolovani-scheletul solului , nisip, praf,
argila )
- particule organice ( resturi de plante si animale aflate in descom-
punere,stadiul final repezentandu-l humusul )
* faza lichida - apa din sol cu diverse saruri dizolvate = solutia solului
* faza gazoasa - aerul din sol cu o compozitie diferita ( mai mult CO2 si NH3)
Sectiunea prin stratul de sol pe toata grosimea lui se numeste profil de sol. La solurile evoluate se pot diferentia pe profil portiuni cu grosimi si aspecte diferite numite orizonturi de sol :
- oriz. A ( la suprafata, culori inchise datorita humusului )
- oriz. E ( culori deschise datorita spalarii / eluvierii )
- oriz. B ( de acumulare a argilei )
- oriz. C ( de acumulare a carbonatilor )
- oriz. D ( roca-mama)
In functie de succesiunea orizonturilor solurile se diferentiaza pe clase si tipuri de sol . Aceste aspecte se vor ilustra cu ajutorul schemelor, imaginilor si al trusei de soluri.
O2 - Solurile se formeaza sub influenta factorilor externi ( naturali sau antropici ) denumiti factori pedogenetici , iar actiunile acestora de formare a solurilor se numesc procese pedogenetice. Factorii pedogenetici se pot clasifica :
a. factori activi : - climatici ( temperatura, umiditatea ) care influenteaza direct procesele din sol si
impun zonalitatea solurilor )
biotici -materia organica acumulata in sol depinde de tipul de vegetatie, fauna,
iar descompunerea resturilor organice de bacterii si microorganisme.
antropici - activitatile omului care pot influenta pozitiv sau negativ.
timpul ( solul se formeaza lent in mod natural 1 cm / cca. 100 ani ).
b. factori pasivi : - relieful ( influenteaza prin altitudine, pante si procese geomorfologice)
- tipul de roca ( genereaza tipuri de sol distincte ex. nisip psamosoluri,
calcar rendzina )
O3 - Proprietatile solului :
fertilitatea = capacitatea de a furniza plantelor substante nutritive, apa, aer si astfel de a le sustine viata.
culoarea - este datorata compozitiei si proceselor pedogenetice.
textura - este ponderea particulelor de nisip, praf, argila in compozitia solului
structura - este gruparea particulelor in agregate structurale.
pH-ul - este aciditatea solutiei solului ( solurile pot fi acide, neutre sau bazice).
Se vor observa si analiza imaginile si profilele din trusa de soluri.
O4 - Solurile pe Glob sunt raspandite in functie de clima, relief (soluri zonale ) sau alte conditii locale ( soluri azonale ). Solurile zonale sunt :
in zona calda ( ecuatoriala si de savana) - soluri feralitice ( cu oxizi de Fe)
in zona tropicala arida ( desertica ) - calcisoluri, halosoluri ( cu saruri)
in zona temperat-oceanica - luvisoluri , argiluvisoluri , podzoluri
in zona temperat-continentala - cernoziomuri , soluri castanii
in zona rece ( subpolara ) - soluri de tundra ( turboase, cu schelet mult)
in zona muntilor inalti - soluri etajate ( dupa altitudine )
- 30 min.
5. Obtinerea feed-back-ului : - elevii vor rezolva urmatoarele situatii-problema:
-5 min.
prof. IONEL CIRNARU
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6918
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved