CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA: SCOALA DE ARTE SI MESERII "ION CREANGA" PIPIRIG
PROFESOR:
DATA : 04. 04.2007
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
TEMA : BALADA POPULARA MIORITA
TIPUL LECTIEI: de recapitulare si sistematizare ;
Ø OBIECTIV FUNDAMENTAL :
sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre balada populara;
Ø OBIECTIVE OPERATIONALE:
(cognitive, formative, atitudinale)
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa dea definitia baladei;
O2: sa precizeze trasaturile unei opere literare populare;
O3: sa identifice caracteristicile baladei populare;
O4: sa indice tema si semnificatia titlului acestei balade;
O5: sa descopere structura baladei si interferenta genurilor literare;
O6: sa identifice motivele fundamentale care apar in "Miorita";
O7: sa comenteze semnificatiile a cel putin doua motive fundamentale;
O8: sa prezinte un personaj al baladei, subliniind semnificatia comportamentului acestuia;
O9: sa explice rolul unor metafore ( in crearea cadrului natural, in realizarea portretului ciobanasului etc.)
O10: sa observe structura baladei in ceea ce priveste versificatia;
O11: sa sesizeze valoarea artistica a operei;
RESURSE educationale:
- Limba si literatura romana, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, Bucuresti, 2004;
-capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a VIII-a;
-Timp la dispozitie:50'
-sala de clasa
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE (active si alternative): problematizarea, investigatia continua si reteaua de discutii, exercitiul complex (recunoastere, exemplificare, completare, creator si cu caracter ludic etc.), invatarea prin descoperire, argumentarea prin analogie, conversatia euristica si catihetica, joc didactic.
MIJLOACE DE INVATAMANT: portofoliul elevilor, fise de lucru, scheme;
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta individuala / in grup / perechi.
FORME DE EVALUARE: orala si scrisa (intarirea raspunsurilor, observatia sistematica, testul formativ).
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
*** Limba romana. Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2004;
PAMFIL, Alina, Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 42, 2003;
BRANZEI, GH., PASCU, EL., APETROAIE, E. s.a Limba si literatura romana, repere metodice pentru invatamantul primar, gimnazial si liceal, Ed. Alfa, Piatra- Neamt, 2005
PARFENE, C. Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Ed. Polirom, Iasi, 1999
Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane, editia a II-a, Ed. Univers Enciclopedic, Buc., 2005
SCENARIU DIDACTIC
Secvente didactice Obiective operationale |
T I M P |
Continuturi vizate |
Strategii didactice |
Itemi de evaluare |
||
Forme de organizare |
Metode |
Resurse materiale |
||||
I. EVOCAREA Moment organizatoric Verificarea temei Captarea atentiei si anuntarea titlului si a competentelor asteptate |
2' |
Consemnarea prezentei elevilor. Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. |
Frontal Individual |
conversatia | |||||||||
Verificarea temei |
Activitate frontala, alternativ cu activitate pe grupe. |
Exercitiul conversatia |
Portofoliul elevilor Caietul de teme |
. |
|||||||||
2' |
Crearea unei atmosfere care sa trezeasca interesul pentru tema lectiei . Pe tabla este desenata o stea ( dupa ex.1 pag. 244 din caietul elevului) si li se cere elevilor sa privesca desenul si sa discute despre trairile lor cu un coleg. Ce legatura puteti face intre intrebarile anterioare si o opera literara studiata recent? Se anunta titlul lectiei si obiectivele operationale O , O , O O |
Frontal |
Expunerea Conversatia Jocul didactic |
Precizati alte asteptari, daca este cazul. |
|||||||||
II. REALIZAREA SENSULUI Dirijarea invatarii si asigurarea feed-back-ului O1 O2 O3 O4 O5 O6 O7 O8 O9 O10 O11 |
25 |
Cu grupuri mici sau cu intreaga clasa se trece in revista ceea ce elevii stiu deja despre balada populara "Miorita" si se formuleaza intrebari la care se asteapta gasirea raspunsului in lectie. Se cere elevilor sa formeze perechi si sa faca o lista cu tot ce stiu despre tema ce urmeaza a fi discutata in cadrul orei. Intre timp li se da si un tabel cadru cu trei coloane:
Li se cere catorva perechi sa spuna celorlati ce au scris pe listele lor, iar in tabelul de pe tabla se vor nota lucrurile cu care toti sunt de acord. Dupa completarea primei coloane a tabelului li se va cere elevilor sa formuleze intrebari despre lucrurile despre care nu sunt siguri. Aceste intrebari pot aparea in urma dezacordului privind unele detalii sau pot fi produsul curiozitatii elevilor. Ele vor fi trecute in coloana din mijloc. In continuare li se va cere elevilor sa citeasca textul suport. Dupa lectura textului, se va reveni la intrebarile pe care le-au formulat inainte de a citi textul si pe care le-au trecut in coloana "Vreau sa stiu". Se va verifica la care intrebari s-au gasit raspunsuri si se vor trece aceste raspunsuri in coloana "Am invatat". In continuare elevii vor verifica ce alte informatii au gasit in text si care nu au legatura cu nici una din intrebarile puse la inceput si le vor trece si pe acestea in coloana "Am invatat". |
Activitate frontala, alternativ cu activitate pe grupe-atelier. |
Conversatia Stiu / Vreau sa stiu / Am invatat Invatarea prin descoperire Invatarea prin descoperire Investigatia continua. Stiu / Vreau sa stiu / Am invatat Explicatia Conversatia |
Tabla Caietele elevilor Fisa de lucru Tabla Caietele elevilor Fisa de lucru Tabla |
Are loc pe tot parcursul conducerii invatarii, facandu-se treptat, prin aprecieri verbale ( E bine! Da! Exact! etc.) |
|||||||
III. REFLECTIA Obtinerea performantei O - O Evaluarea rezultatelor O - O Asigurarea retentiei si a transferului O - O |
12' |
In final se vor trece in revista cu elevii intrebarile care au ramas fara raspuns si se va discuta posibilitatea gasirii unor surse care sa furnizeze raspunsuri la aceste intrebari. |
Individual Frontal Pe grupe |
Reflectie personala |
Fisa de lucru din portofoliu | ||||||||
7' |
Monitorizarea invatarii si intelegerea continuturilor de catre elevi. |
Individual |
Auto- aprecierea |
Fisa de autoevaluare 1. Ce am invatat din aceasta activitate? 2. Ce dificultati am intampinat in aceasta activitate? 3. Ce as face pentru a-mi imbunatati activitatea? 4. Cum imi apreciez activitatea? |
|||||||||
2' |
Indicarea sarcinilor de invatare pentru acasa : Alcatuiti o compunere de 1-2 pagini, in care sa motivati faptul ca opera literara "Miorita" este balada populara. In redactarea compunerii, veti avea in vedere: - precizarea a patru caracteristici ale baladei populare, ca specie literara; - ilustrarea acestor caracteristici, cu ajutorul exemplelor extrase din textul ales; - evidentierea secventelor narative ale operei epice alese; - prezentarea unui personaj al baladei, subliniind semnificatia comportamentului acestuia; |
Individual Frontal |
Explicatia | ||||||||||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8708
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved