CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Scoala
Cls a II-a
Institutor:
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: a II-a
Tema: Toamna
Subiectul: Culorile toamnei
Tipul lectiei: sistematizare si consolidare de cunostinte
Motivatia:
Obiective:
O1: sa selecteze expresiile carcateristice anotimpului toamna in functie de reprezentarea in timp;
O2: sa citeasca corect, constient, in ritm propriu propozitiile si textul dat
O3: sa enumere reguli de protectia mediului
O4: sa reconstituie poezioara
O5: sa rezolve corect exercitiile propuse
O6: sa structureze ciorchinele respectand cerintele
O7: sa construiasca un cvintet,
O8: sa lipeasca pe posterul grupei elementele necesare realizarii acestuia;
Conditii prealabile:
- clasa de nivel mediu
- elevii au cunostintele necesare si capacitatea de a folosi procesele de gandire si invatare propuse
- din perspectiva interdisciplinara tema face apel la cunostinte din aria curriculara limba romana, matematica si stiinte, arte si tehnologii, consiliere si orientare
Evaluare:
pe parcursul lectiei elevii vor fi indrumati sa fie autoreflexivi, sa se autoevalueze; cvintetul si munca independenta ajutand in evaluare.
Metode si procedee:
conversatia -munca independenta -brainstormingul
explicatia -observatia -ciorchine
exercitiul -probematizarea -cvintet
joc
Resurse materiale:
- plansa cu copacul
- imagini despre toamna
- ghicitori
- fructe, legume
- fise
- lipici, foarfeca
Resurse umane:
23 de elevi, institutor
Forme de activitate - frontal
- individual
- grupal
Resurse temporale:
50 minunte
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Ob |
Continutul instruirii |
Resurse |
Evaluare |
|||
Procedurale |
Materiale |
Umane |
Temp |
|||||
Evocare Realizarea sensului Reflectia |
-Elevii se impart in 4 grupe a 6 elevi fiecare in functie de jetoane (frunze ruginii, fructe, crizanteme, pasari calatoare) -Joc pt "spargerea ghetii" "Ce se vede, ce se aude, cum ma face sa ma simt" (ce simt) Se citesc fisele -La calculator se prezinta cateva imagini despre toamna si se anunta subiectul lectiei "Culorile toamnei" Un elev recita poezia "Toamna" O. Goga iar altul canta la vioara -Li se prezinta sarcinile de lucru in functie de cuvintele cheie: G1: Eu iti dau oxigenul G2: Fructe => sanatate G3: Si eu pot G4: Vreau sa stiu I. Selectati expresiile caracteristice anotimpului toamna; lipiti aceste frunze in copacul toamnei II. Realizarea cosului cu fructe si reconstituirea poeziei III. Florile toamnei -rezolvati exercitiile de pe petale IV. Pe baza textului suport copiii vor alcatui un ciorchine in functie de cerintele date: Natura, Activitatea oamenilor, Animale/Pasari, Fenomene ale naturii Fiecare grupa isi prezinta posterul realizat. Se enumera reguli de protectia mediului, se completeaza chestionarul:"Prietenul naturii" Moment de relaxare "Ghicitori la calculator" Dupa prezentarea grupei a III-a se va completa un calendar al naturii Grupele vor realiza o poezie fara rima (cvintet) dupa model Toamna- un cuvant substantiv . -2 cuvinte adjective . -3 cuvinte verbe . -4 cuvinte- o propozitie . -1 cuvant esenta, concluzia Se citeste poezia, se fac aprecieri Fiecare elev va primi o frunza pe care o va colora in functie de starea de spirit. |
Conversatia Explicatia Joc didactic Munca independenta brainstorming Conversatia Explicatia Munca independenta Citirea in gand Ciorchine Conversatia Explicatia Exercitiul Problematiza rea Explicatia Cvintet Forme de organizare: Activ. frontala, grupala, individuala |
Jetoane pt. Impartirea pe grupe Fise pt. Joc Calculator Frunze Lipici Fructe/jetoa ne Fisa poezie Crizanteme Text suport Posterele realizate |
Elevi institutor |
Evaluare frontala Observatia sistematica Analiza produselor Autoevaluare |
Anexe
Toamna aurie
S-au aurit a toamna padurile. A sosit cea mai darnica fiica a
batranului an inconjurata de bogatie. Acum, frunzele ruginii picteaza copacii. Padurea ca o flacara caramizie se vede in departare. Iazurile se racesc, florile mladioase se culca la pamant.
Toamna cu alaiul ei de frunze aurii a deschis portile scolilor. A adus bucurie in sufletele scolarilor si belsug in casele oamenilor.Gospodarii bat nucile, porumbul tremura pe camp,viile sunt culese, iar mustul strugurilor indulceste pamantul care si-a dat rodul. Peste tot e multa veselie, oamenii aduna recoltele, iar cosurile sunt pline cu fructe.
Dupa o zi de munca, seara oamenii merg la plimbare prin parcuri.
In inaltul cerului se vad stoluri de cocori ca niste sageti. Cu parere de rau privesc la cuiburlle lor. Sagetand vazduhul randunelele pornesc la drum. Crangurile si dumbravile sunt triste.Unele animalele se pregatesc pentru iarna, iar altele au intrat intr-un somn adanc.
Soarele palid se plimba pe cerul posomorat. Frunzele uscate plutesc ca niste barcute leganate de vant. In diminetile racoroase isi face aparitia bruma argintie si ceata groasa. Ploua mai des. Zilele scad, noptile cresc, vantul devine tot mai aspru si in curand va veni si prima ninsoare.
Zilele uscate si calduroase urmate de nopti reci si uscate au pictat
cele mai stralucitoare culori ale toamnei.
Valul auriu al toamnei a acoperit pamantul. Toamna isi incheie acum concertul coloristic.
Cata frumusete peste tot locul!
CALENDARUL NATURII
Þ
LEGENDA:
SOARE
PARTIAL INNORAT
PLOAIE CU SOARE
INNORAT
PLOAIE
FULGERE
Þ VANT
Þ
MODALITATI DE REALIZARE:
Pe o coala cartonata mare se realizeaza desenul anterior;
Se decupeaza o sageata care se fixeaza asemenea unui ac al ceasului.
MODALITATI DE UTILIZARE:
se completeaza zilnic de catre elevi, prin deplasarea sagetii spre fenomenul corespunzator
O zi de toamna
Ce se vede? |
Ce se aude? |
Cum ma face sa ma simt? |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 12286
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved