CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Data: 27.V.2005
Institutia de invatamant: Grupul Scolar Industrial de Chimie
Clasa: a IX- a
Disciplina: Limba si literatura romana
Profesor
Componenta: Literatura romana
Subiectul lectiei Rezumatul
Tipul lectiei: mixta
Durata: 50 minute.
Obiective operationale:
a) Cognitive
La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:
O1: sa cunoasca caracteristicile rezumatului ca tip de redactare orala/scrisa
O2: sa inteleaga etapele elaborarii unui rezumat;
O3: sa distinga procedee/tehnici de exprimare a textului rezumat
O4: sa reuseasca mentinerea continutului format prin idei, fara a-l deforma;
b) Afective
O5: sa manifeste atentie concentrata si spirit de observatie (pe un text dat);
O6: sa-si imbogateasca spiritul creativ, sintetic si estetic;
O7: sa-si formeze deprinderi de investigare, de lucru pe un text nou, pe baza cunostintelor dobandite;
c) Psiho-motorii
O8: sa se integreze corect in ritmul cerut de desfasurarea activitatilor;
Continuturi:
C(O1) rezumatul - scop, dimensiune, mod de organizare, mod de exprimare;
C(O2) reguli de redactare a rezumatului:
precizarea temelor textului citit;
stabilirea partilor constitutive ale textului ca unitati de sens;
fixarea ideilor principale;
redactarea propriu-zisa a compunerii rezumative;
C(O3) dezvoltarea ideilor principale exclusiv la persoana a III-a, intr-un limbaj standard, informativ, impersonal;
C(O4) rezumarea corecta a textului=suport in intelegerea continutului operei literare anterioare;
Metode si procedee: conversatia, exercitiul, problematizarea, observatia independenta;
Material didactic: manualul, fise de lucru;
Organizarea clasei
Ø individual - rezolvarea fisei de lucru/munca cu manualul;
Ø frontal - pentru omogenizarea cunostintelor si realizarea feed-back-ului;
Evaluarea (itemi cu raspunsuri deschise)
Ø continua: prin canalizarea raspunsurilor, corectarea imediata si stimularea copiilor;
Ø finala: prin aprecieri orale asupra realizarii scopului si a obiectivelor propuse;
Locul desfasurarii activitatii: sala de clasa
Desfasurarea lectiei
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
DURATA |
1.Organizarea clasei pentru lectie |
Profesorul noteaza absentii si cere elevilor sa se pregateasca pentru lectie. |
Elevii se pregatesc pentru ora |
2 min |
2. Captarea atentiei |
Profesorul aminteste elevilor, rolul rezumatului ca metoda operationala de reproducere succinta a unui act de comunicare. |
Elevii asculta expunerea si completeaza cu informatii. |
6 min |
3. Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor urmarite |
Profesorul anunta titlul lectiei si a obiectivelor operationale urmarite in lectie. |
Elevii isi noteaza titlul lectiei si obiectivele in caiete. |
5 min. |
4. Reactualizarea cunostintelor |
Profesorul solicita elevilor sa-si reaminteasca etapele elaborarii unui rezumat, precum si tehnicile de exprimare a textului rezumat. |
Elevii raspund individual la intrebarile profesorului. |
6 min. |
5. Dirijarea invatarii |
Reactualizarea continutului euristic de care dispun elevii folosind conversatia euristica. Profesorul propune elevilor spre rezolvare cate o fisa de lucru individuala care contine un fragment din romanul "Morometii" de M. Preda. Profesorul precizeaza cerintele de lucru pe baza noului text: - stabilirea unitatilor de sens, a principalelor teme ale textului citit, a ideilor principale, precum si redactarea propriu-zisa a rezumatului. |
Elevii raspund solicitarii profesorului. Recepteaza informatii si cerintele. Urmaresc textul si analizeaza sub indrumarea profesorului respectand succesiunea etapelor realizarii unui rezumat. |
4 min. 3 min. 8 min. |
6. Asigurarea feed-back-ului |
In urma sintetizarii ideilor principale, cere elevilor sa formuleze rezumarea finala a textului si probarea intelegerii acestuia fara suportul lecturii fragmentului din opera literara. |
Completeaza fisa de lucru prin explicarea cerintelor si exemplificare. |
8 min. |
7. Evaluarea si autoevaluarea |
Solicita elevilor sa sustina cu argumente necesitatea rezumatului in procesul de invatare si sa sesizeze posibile corelatii interdisciplinare. Evalueaza activitatea. |
Dezbat ideile propuse. |
5 min |
8. Asigurarea transferului |
Fixeaza tema pentru acasa: Concepeti rezumatul scris al unei opere literare studiate." |
Elevii noteaza tema. |
3 min. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6799
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved