CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Manesti
CLASA: a II-a
PROPUNATOR: inv.
PROIECT DIDACTIC
DATA: 11 aprilie 2008
DISCIPLINA Limba romana
UNITATEA DE INVATARE Lumea necuvantatoarelor
SUBIECTUL Textul narativ: ,,Dumbrava minunata", dupa Mihail
Sadoveanu - familiarizare cu textul
TIPUL LECTIEI insusire de noi cunostinte
OBIECTIVE DE REFERINTA
3.2 sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit;
3.4 sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere;
4.3 sa utilizeze sensul cuvintelor noi in enunturi proprii.
OBIECTIVE OPERATIONALE
3.2.1 sa formuleze raspunsuri la intrebari legate de continutul textului;
3.2.2 sa asocieze personaje/necuvantatoare cu descrierea lor;
3.2.3 sa ordoneze propozitii date conform desfasurarii actiunii;
3.4.1 sa citeasca in ritm propriu, corect un nou text;
4.3.1 sa integreze in enunturi proprii cuvintele nou invatate
OBIECTIVE EDUCATIVE:
Ø dezvoltarea atentiei voluntare;
Ø dezvoltarea gandirii critice;
Ø dezvoltarea sentimentelor de dragoste fata de necuvantatoare
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee:
-conversatia, conversatia euristica, expunerea, lectura explicativa, explicatia, exercitiul, cadranele
b) Mijloace de invatamant:
-videoproiector, laptop, filmul ,,Dumbrava minunata", portretul lui Mihai Sadoveanu, volume din opera lui M. Sadoveanu, fise de lucru, imagini
c) Forme de organizare a colectivului:
- frontal, in perechi, in grup, individual
Momentele lectiei |
Continutul invatarii |
Ob. op. |
Strategii |
||
Metode si procedee |
Resurse |
Org. colect. |
|||
Moment organizatoric |
Pregatirea clasei de elevi si a resurselor materiale necesare desfasurarii lectiei. | ||||
Captarea atentiei |
Ii introduc pe elevi in noua unitate de invatare ,,Lumea necuvantatoarelor" printr-un fragment din filmul ,,Dumbrava minunata". |
conversatia expunerea |
laptop video-proiector filmul ,,Dumbrava minunata" |
frontal |
|
Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Anunt subiectul si obiectivele lectiei. |
conversatia |
frontal |
||
Dirijarea invatarii |
Prezint portretul lui Mihail Sadoveanu si cateva dintre volumele scrise de autor recomandandu-le elevilor lectura lor. Solicit citirea lectiei in gand si identificarea (sublinierea) cuvintelor necunoscute. Propun citirea lectiei pe fragmente, explicarea cuvintelor subliniate si introducerea lor in enunturi proprii (scorbura, rachita, bursuc, dispret). Adresez elevilor intrebari legate de continutul lectiei. Solicit citirea in lant a fragmentului. Propun elevilor asocierea personajului/obiectului cu actiunea sau descrierea lui (Anexa 1). Cer elevilor sa citeasca propozitii date, sa le ordoneze conform desfasurarii actiunii, apoi sa inlocuiasca cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles (Anexa 2). Propun citirea selectiva a textului: Ø Propozitia care arata locul unde se afla Lizuca si Patrocle; Ø Propozitia prin care Lizuca isi exprima increderea fata de Patrocle; Ø Fragmentele ilustrate prin secventele de film vizionate.(fragmentele 1 si 2) |
conversatia exercitiul lectura explicativa conversatia euristica explicatia exercitiul exercitiul exercitiul |
portretul autorului volume de lectura imagini pt ilustrarea cuv. nec. fisa de lucru flipchart fise cu propozitii laptop video-proiector filmul ,,Dumbrava minunata" |
frontal individual frontal frontal in perechi frontal frontal |
|
Obtinerea performantei |
Solicit citirea integrala a textului. Propun elevilor sa discute in perechi si sa completeze pe o fisa cadranele notand: Ø Ce ai vazut citind fragmentul? Ø Ce ai auzit citind fragmentul? Ø Ce ai simtit citind fragmentul? Ø Ce alt titlu s-ar potrivi fragmentului? Se discuta pe baza ideilor formulate. |
cadranele |
fisa de lucru |
in perechi |
|
Evaluarea |
Prezint elevilor fisa de evaluare, iar acestia rezolva sarcinile. |
explicatia exercitiul |
fise de evaluare |
individual |
|
Aprecieri si recomandari |
Apreciez global si individual aportul elevilor la lectie. |
ANEXA 1
Despre cine este vorba?
ANEXA 2
Ce ai vazut citind fragmentul? |
Ce ai auzit citind fragmentul? |
Ce ai simtit citind fragmentul? |
Ce alt titlu s-ar potrivi fragmentului? |
Proba de evaluare
Dictare:
Alcatuieste propozitii cu ajutorul cuvintelor: Patrocle, scorbura, rachita.
Asociaza cuvintelor din coloana A pe cele potrivite din coloana B.
A B
Lizuca Patrocle bursucul rachita |
rau fricoasa dezordonat batrana curajos |
Textul pentru dictare:
Lizuca a plecat la bunici impreuna cu Patrocle.
Au ajuns intr-o padure, langa o scorbura de rachita batrana. Patrocle intra in scorbura si se ghemui langa copila.
CRITERII DE ACORDARE A CALIFICATIVELOR:
FOARTE BINE |
BINE |
SUFICIENT |
|
Scrie corect textul, dupa dictare, respectand ortografia cuvintelor si punctuatia. |
Scrie textul, dupa dictare, cu 1-2 greseli de ortografie si punctuatie. |
Scrie textul, dupa dictare, cu 3-4 greseli de ortografie si punctuatie. |
|
Formuleaza corect 3 propozitii. |
Formuleaza corect 2 propozitii. |
Formuleaza corect o propozitie. |
|
Stabileste descrierea potrivita pentru 4 dintre cuvintele date. |
Stabileste descrierea potrivita pentru 3 dintre cuvintele date. |
Stabileste descrierea potrivita pentru 2 dintre cuvintele date. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 11913
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved