CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de lectie
Student:
Facultatea: Biologie
Anul de studii: II
Specialitatea: Ecologie
Anul de studiu ( clasa ): VI
Specialitatea elevilor: Biologie
Disciplina de invatamant la care se sustine lectia: Biologie
Profesor indrumator:
Data tinerii lectiei:
Tipul lectiei: Lectie de transmitere de noi cunostinte
Titlul lectiei: Iepurele - un organism animal
Durata lectiei: 50 min.
Scopul lectiei: Intelegerea si cunoasterea de catre elevi a tipurilor de organe
si sisteme care intra in componenta unui animal, si a alcatuirii
externe a acestuia
Tip de lectie: Mixta - verificare
- predare de noi cunostinte
Obiective: La finalul lectiei elevii sa fie capabili sa :
obl: enumere organele cavitatilor toracice si abdominale
ob2 : precizeze sistemele de organe si functiile pe care le indeplinesc
acestea
ob3 : recunoasca partile componente ale corpului iepurelui
ob4: descrie caracterele de mamifer ale iepurelui
Bibliografie : Manualul de clasa a - VI- a de Biologie
Autori: Aglaia Ionel, Zoe Partin, Maria Brandusoiu, Constanta Androne
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode de invatamant |
Observatii |
Timp (min.) |
Captarea atentiei si organizarea colectivului de elevi |
- Face prezenta elevilor - Pregatirea elevilor pentru activitatile ce vor urma - Pregateste materialele de la mesele de lucru |
Preiau sarcinile propuse de profesor |
Conversatie |
Frontal | |
Verificarea cunostintelor din lectiile anterioare |
In lectiile anterioare am invatat despre celula si tesutul animal si va spuneam ca atat plantele cat si animalele au corpul alcatuit din mici camarute, numite celule, care formeaza tesuturi atunci cand au aceeasi forma, structura si indeplinesc aceeasi functie |
Sunt atenti. |
Conversatie |
Frontal | |
Reactualizarea ideilor ancora pe care se sprijina noua lectie |
Readucere aminte ale ideilor generle de biologieprivind lectia |
Sunt atenti. |
Conversatie |
Frontal | |
Anuntarea temei si comunicarea obiectivelor |
Astazi vom invata despre iepure ' Iepurele - un organism animal' scriu la tabla titlul lectiei si comunic elevilor obiectivele operationale |
Noteaza in caiet titlul lectiei si retin obiectivele urmarite |
Expunere |
Frontal | |
Dirijarea invatarii . |
Ce formeaza mai multe tesuturi? Diferite tesuturi intra in alcatuirea unui organ. Ce organe observati in cavitatea toracica? Dar in cavitatea abdominala? Ob.1 In cavitatea toracica se gasesc inima si plamanii, iar in cavitatea abdominala: ficatul, vezica biliara, stomacul, intestinul subtire, cecumul, intestinul gros, pancreasul, rinichii, vezica urinara. Ob.2 Organele indeplinesc functii diferite in viata unui animal. De exemplu: inima impinge sangele in vase, plamanii au rol in respiratie, in rinichi se formeaza urina. Ce formeaza mai multe organe? Ob.3 Intre organele unui animal, exista o stransa corelatie, ele alcatuind un intreg organizat, numit sistem de organe. Sistemele de organe din corpul iepurelui sunt: osos, muscular, nervos, digestiv, respirator, circulator, excretor si reproducator. Ele indeplinesc functii de relatie, de nutritie si de reproducere. Desi sunt diferite ca structura si functii, sistemele de organe sunt strans legate intre ele, formand un tot - organismul animal. Iepurele este intalnit de la campie pana in zona alpina, are corpul acoperit cu blana. Culoarea blanii se schimba in functie de anotimp: vara inchisa, iarna deschisa - adaptare. Adaptarea reprezinta modificarea unor insusiri ale organismului animal in functie de conditiile de viata. Privind imaginile puteti sa-mi spuneti care sunt partile componente ale corpului la iepure? Ob.3 Corpul iepurelui este alcatiut din trei parti. Capul prezinta urechi lungi, bot scurt cu buza superioara despartita pana la nas, mustati lungi, tepoase cu care pipaie, 2 ochi cu ploape scurte. Trunchiul este turtit lateral, se termina cu coada |
Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea, raspund la intrebariile puse pe parcursul lectiei. |
Explicare, expunere de imagini, conversatie |
Frontal | |
Sinteza lectiei |
Fac o mica recapitulare a ideilor de baza |
Sunt atenti. |
Conversatie, explicatie |
Frontal | |
Aplicarea |
Ma folosesc de materialele didactice din dotare pentru a le creea o imagine vizuala a iepurelui si pentru a face conexiune cu lectia pe care am predat-o. |
Sunt atenti. |
Conversatie, explicatie, expunere de imagini. |
Frontal | |
Evaluarea |
Se face pe baza unor fise de autoevaluarea |
Rezolvarea fisei. |
Individual | ||
Feed-back |
Pe intreg parcursul lectiei, voi aprecia raspunsurile elevilor, stimuland participarea la activitate, iar la sfarsitul orei, voi nota elevii in functie de activitatea lor | ||||
Tema pentru studiul individual |
Intocmirea unor desene sau scheme privind organismul iepurelui. |
Individual sau pe grupe |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4045
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved