Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE LECTIE Clasa: a VIII-a Pregatirea psihologica pentru examene

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1, Iaslovat



Profesor:

Disciplina: Consiliere si orientare

Data:26.XI.2007

Clasa: a VIII-a B

Subiectul lectiei: Pregatirea psihologica pentru examene

Modul tematic: 5. Calitatea stilului de viata

Tipul lectiei: mixta

Analiza continutului: Lectia este utila deoarece se desfasoara inainte perioadei tezelor unice. Are rolul de a-i determina pe elevi sa analizeze mecanismele eficiente de adaptare in situatii de stres.

Obiective operationale:

Pe parcursul activitatii didactice elevii trebuie:

O1- sa observe necesitatea proiectarii activitatilor de invatare;

O2- sa analizeze diferite metode de examinare;

O3- sa stabileasca un program eficient de munca si de folosire a timpului;

O4- sa identifice factorii externi care influenteaza participare la un examen.

Strategii didactice:

a)      metode de lucru:conversatia, problematizarea, studiu de caz

b)      mijloace de invatamant: chestionare

c)      loc de desfasurare: sala de clasa

d)      timp:

Moment organizatoric: (5)

Profesorul verifica efectivul clasei, discuta cu elevii problemele curente ale clasei.

Captarea atentiei: (5)

Discutie pe baza zicalei "Cine se straduieste, izbuteste" .

Desfasurarea activitatii: (30)

Elevii primesc cate un chestionar pe care il completeaza individual. Se atrage atentia elevilor asupra importantei sinceritatii in alegerea raspunsurilor in vederea evaluarii corecte a situatiei. Dupa ce rezolva chestionarele, elevii vor argumenta raspunsurile date. Se va analiza situatia elevilor care nu dau randament scolar si au deficiente in programul de pregatire, ei vor primi indicatii pentru modificarea programului de lucru.

Elevii se grupeaza pe grupe (4 grupe), fiecare grupa incercand sa identifice factorii, conditiile necesare unei bune desfasurari a examenului:

elevii sa se afle in conditii fizice, fiziologice si psihologice normale;

sa se fi bine odihnit in noaptea premergatoare examenului;

sa nu fie suferinzi, cu tulburari afective;

sa nu fie stresati de mediul familial.

sa fie familiarizati cu modul in care se desfasoara examenul si scopurile urmarite de acest examen.

sa fie familiarizati cu materia de examen, prin pregatire temeinica.

pregatirea continuturilor si pregatirea fizica si psihologica se realizeaza din timp.

o alimentatie variata si sanatoasa; alternarea judicioasa a intervalelor de timp pentru pregatire si odihna;

pregatirea din timp si parcurgerea integrala a materiilor de continut confera elevului un sentiment de siguranta si in acelasi timp un moral ridicat pentru a sustine cu succes aceste examene.

Se va purta o discutie despre diferite tipuri de verificare a cunostintelor intalnite la sustinerea unui examen (se va prezenta cate un model):

teste grila cu alegerea variantei de raspuns;

teste grila eliptice (completarea raspunsului);

teste analitice;

teste de sinteza;

Fiecare elev este familiarizat din clasa cu aceste metode de evaluare si are anumite preferinte pentru unele dintre ele.

Vor purta discutii despre avantajele si dezavantajele diferitelor tipuri de examinare. Doua grupe vor discuta despre avantajele diferitelor tipuri de examinare, celelalte doua despre dezavantajele acestora.

Asigurarea feed-back-ului:  (10)

In urma celor prezentate si a discutiilor purtate,  elevii vor preciza daca vor face modificari in programul lor de pregatire si in ce mod?

Se vor sublinia:

importanta sustinerii din partea familiei a unui climat placut, favorabil pregatirii pentru examen;

importanta motivatiei de a sustine cu succes aceste examene.

Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului vostru:

I. Cu ce incepeti pregatirea lectiilor:

a) scrierea temelor

b) citirea lectiei din manual

c) citirea lectiei din caiet

d) nu am nicio regula

e) alte situatii____________________

II. Ce faci daca nu poti rezolva singur o tema:

a) intreb parintii

b) intreb un coleg

c) merg la scoala cu tema nerezolvata

d) o rezolv la meditatia particulara

e) alte situatii____________________

III. Imi fac temele:

a) imediat cum ajung acasa

b) dupa o mica pauza

c) seara inainte de culcare

d)dimineata in clasa sau in pauze

e) alte situatii________________

IV. Cat timp rezervi temelor zilnice:

a) 30 de minute

b) 1 ora

c) 2 ore

d) 2,5 ore

e) alte situatii_____ _______ ______ _____________

V. Cat timp rezervi pentru pregatirea suplimentara la materiile la care aveti examen:

a) in medie 2 ore la fiecare obiect/saptamana

b) in total 1 ora zilnic

c) numai timpul de meditatie

d) doar timpul pentru efectuarea temelor obisnuite

e) alte situatii_____ _______ ______ ____________



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4129
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved