CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLS. I-VIII SAHATENI
Profesor: ISTRATOIU GEORGIANA CRISTINA
Obiectul: LIMBA ROMANA
Aria curriculara: LIMBA SI COMUNICARE
Clasa: a VII-a
Unitatea de invatare: BALADA CULTA
Subiectul lectiei: "Pasa Hassan" de George Cosbuc - caracterizarea personajelor
Tipul lectiei: mixta (de predare - invatare si de actualizare a unor cunostinte mai vechi)
Data: 25. 03. 2009
Durata: 50 de minute
OBIECTIVE CADRU:-dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
-dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;
-dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;
-dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.
OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.1 Sa inteleaga semnificatia generala a unui mesaj oral;
1.5 Sa acorde interlocutorilor sanse de a-si exprima opiniile;
2.1 Sa asigure coerenta ideilor exprimate intr-un mesaj oral;
2.5 Sa manifeste spirit de cooperare in interactiunile de grup;
3.2 Sa recunoasca modalitatile specifice de organizare a textului epic si procedeele de expresivitate in textul liric;
4.3 Sa organizeze secventele textuale in functie de o cerinta specifica;
4.5 Sa foloseasca modalitati variate pentru realizarea expresivitatii textului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
COGNITIVE: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
Sa identifice personajele din balada "Pasa Hassan" scrisa de George Cosbuc;
Sa clasifice personajele in functie de importanta lor in text (principale, secundare, episodice)
Sa precizeze modalitatile de caracterizare a personajelor din text;
Sa stabileasca trasaturile fizice si morale ale personajelor din balada;
Sa gaseasca, in text, mijloacele de expresivitate artistica prin care se realizeaza portretele celor doi conducatori (Mihai si Hassan) si imaginea celor doua armate;
Sa stie definitia antitezei si a hiperbolei.
AFECTIVE: - Sa manifeste interes pentru lectura.
CONTINUTURI
balada culta "Pasa Hassan" de G. Cosbuc
tipuri de caracterizare: directa si indirecta;
tipuri de personaje (principale, secundare, episodice / individuale, colective)
mijloacele de expresivitate;
definitia antitezei si a hiperbolei.
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: ciorchinele, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, mozaicul, metoda cadranelor
FORME DE ORGANIZARE: - activitate frontala;
- activitate pe grupe de elevi;
- activitate individuala.
o
MATERIALE SI MIJLOACE: manualul, textul literar "Pasa Hassan", fise de lucru, cartoane si markere, tabla,creta
RESURSE: -capacitatea de receptare a elevilor;
- capacitatea elevilor de a colabora;
- cunostintele insusite anterior;
- locul: sala de clasa
-timp de lucru: 50 de minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, "Limba romana - manual pentru clasa a VII-a", Ed Humanitas, Bucuresti, 2006;
Sandu, Elena- "Compunerile scolare - pentru gimnaziu", Ed Polirom, Iasi, 2008;
Parfene, C.- Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala. Ghid teoretico-aplicativ, Ed. Polirom, Iasi, 1999;
SCENARIUL DIDACTIC
A) MOMENT ORGANIZATORIC: Profesorul consemneaza absentii si ii mobilizeaza pe elevi in restabilirea ordinii; elevii isi pregatesc materialele necesare inceperii activitatii.
B) ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR: Profesorul verifica tema pe care elevii au avut-o pentru acasa (rezumatul baladei culte "Pasa Hassan"), corectand eventualele greseli si facand aprecieri pozitive asupra temelor bine efectuate. Pornindu-se de la tema, elevii isi vor aminti momentele subiectului operei epice.
C) CAPTAREA ATENTIEI: Prin conversatie euristica si prin metoda ciorchinelui, elevii vor completa, impreuna cu profesorul, o schema avand ca punct de plecare cuvantul CARACTERIZARE.
D) ANUNTAREA SUBIECTULUI: In momentul in care elevii au epuizat ideile legate de caracterizare - tipuri de caracterizare (directa, indirecta), tipuri de portret (fizic si moral) profesorul anunta subiectul lectiei, respectiv CARACTERIZAREA PERSONAJELOR din balada culta "Pasa Hassan", noteaza pe tabla titlul si anunta obiectivele operationale.
E) DIRIJAREA INVATARII: se va face prin aplicarea metodei mozaicului astfel: Elevii clasei vor fi impartiti in 5 grupuri a cate 4 elevi care se vor numi grupuri-casa. In fiecare grup de acest fel se vor imparti niste buline colorate, astfel incat in fiecare grup sa existe 4 culori distincte: rosu, albastru, galben, alb. La semnalul profesorului elevii se vor reorganiza in functie de culorile pe care le au, obtinandu-se astfel 4 grupuri a cate 5 elevi numite grupuri de experti. Profesorul imparte fiecarui grup de experti o fisa de lucru - fisa de caracterizare - astfel: ROSU - fisa de caracterizare a personajului Mihai; ALBASTRU - fisa de caracterizare a personajului Hassan; ALB - fisa de caracterizare a armatei romane; GALBEN - fisa de caracterizare a armatei turce. Fiecare grup de experti va completa fisele dupa ce toti membrii grupului au cazut de acord asupra continutului pe care il vor nota.
Dupa completarea fiselor de caracterizare, profesorul va ruga elevii sa se reorganizeze in grupurile initiale, astfel incat fiecare grup-casa va avea imaginea de ansamblu a celor doi conducatori si a armatelor. In aceste grupuri-casa fiecare membru va explica celorlalti toate detaliile legate de personajul pe care l-au studiat pentru ca fiecare din cei patru membri ai echipei sa stie cate ceva despre fiecare personaj in parte. In tot acest timp profesorul are rolul de a incuraja echipele care se descurca cel mai bine si de a verifica daca informatiile notate sunt sau nu valabile si corecte. Profesorul va imparti fiecarui grup-casa cate un carton si un marker. Fiecare plansa va fi impartita in 4, aplicandu-se metoda cadranelor. Cadranul I - MIHAI, cadranul II - HASSAN, cadranul III - OSTIREA ROMANA, cadranul IV - ARMATA TURCA, un reprezentant al fiecarui grup-casa notand in fiecare cadran insusirile fizice si morale ale fiecarui personaj in parte.
Avand rezultatul final de la fiecare grup-casa, profesorul va ruga elevii sa prezinte plansele pe care le-au facut si, prin intrebari euristice frontale, se vor descoperi toate trasaturile fiecarui personaj studiat. Tot prin conversatie euristica, profesorul va aminti elevilor ca procedeul prin care sunt caracterizate atat armatele cat si conducatorii lor se numeste antiteza, portretul lui Mihai fiind realizat prin folosirea hiperbolei. Profesorul deseneaza pe tabla cadranele si noteaza trasaturile personajelor asa cum reies ele din plansele realizate de grupurile-casa, notand si definitia antitezei, respectiv pe cea a hiperbolei.
F) ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI: se realizeaza pe tot parcursul orei prin aprecieri verbale, elevii care s-au remarcat prin raspunsuri bune fiind notati.
G) ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI: se va realiza prin efectuarea temei pentru acasa: Realizati o compunere de caracterizare a personajului Mihai Viteazul din balada culta "Pasa Hassan".
FISA DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI
MIHAI VITEAZUL / HASSAN -
OSTIREA ROMANA / ARMATA TURCA -
Trasatura |
Citatul |
Procedee de expresivitate |
Modalitatea de caracterizare |
CADRANUL I -MIHAI- |
CADRANUL II -HASSAN- |
CADRANUL III -OSTIREA ROMANA- |
CADRANUL IV -ARMATA TURCA- |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7250
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved