CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Scoala cu clasele I -VIII Valcanesti
Clasa: a V-a
Disciplina: Educatie Tehnologica
Profesor: Ing.
Mediul de instruire: Cabinet de Educatie Tehnologica
Durata lectiei: 50 minute
Tipul lectiei: mixta
PROIECT DE LECTIE
Titlul lectiei: COMBATEREA POLUARII
I. Structura continutului lectiei:
1.1. Conservarea
mediului
-subtierea
stratului de ozon -incalzirea
globala -evenimente
meteorologice deosebite 3. Masuri de combatere a
poluarii 2.1. Factorii de poluare 1.2. Legea
protecției mediului 2. 1. Factorii de mediu 2.2. Efectele poluarii
3.2. apei |
II. Necesitatea studierii temei:
Poluarea este procesul prin care aerul, apa si solul devin nocive din cauza materialelor reziduale, a deseurilor industriale, a gazelor de esapament si a altor activitati umane.
Este foarte important sa se constientizeze in randul elevilor fenomenul de poluare si impactul pe care aceasta il are asupra vietii, asupra mediului in general. Creand totodata elevilor dorinta de a-si asuma unele responsabilitati cu privire la protectia mediului inconjurator.
III.
Experiente anterioare de invatare a elevilor |
Cuvinte cheie Romana/Engleza |
Resurse materiale |
-Elevii cunosc de la Stiinte care sunt factorii mediului inconjurator. -Elevii stiu sa enumere cativa factori poluanti ai mediului. -Elevii cunosc unele efecte ale fenomenului de poluare. |
In limba romana: -mediu inconjurator -poluare -combaterea poluarii -lege In limba engleza: -enviroment -polution -fight against polution -law |
-planse -pliante -reviste -tabla -imagini prezentate pe calculator |
I. Obiective operationale ale lectiei
Nr. obiective |
Capacitatea care se urmarest a se dezvolta prin invatare la elev |
Comportamentul prin care elevul dovedeste formarea capacitatii respective |
Conditii de probare a compotramentului |
Criterii de reusita |
O1 |
Cunoasterea notiunii de conservare a mediului. |
Prin definirea conservarii mediului inconjurator |
Caiet Fisa lucru | |
O2 |
Cunoasterea notiunii de poluare |
Prin definirea poluarii |
Fisa de lucru | |
O3 |
Sa cunoasca factorii de poluare si efectele poluarii |
Prin enumerarea factorilor de poluare si a efectelor poluarii |
Reviste Pliante Fisa de lucru | |
O4 |
Sa cunoasca masurile de combatere a poluarii aerului, apei si solului |
Prin enumerarea masurilor de combatere a poluarii aerului, apei si solului |
Reviste Fisa de lucru Imagini calculator |
V. Probe de evaluare
Cod obiectiv |
Continut itemi |
Timp orientativ |
Punctaj maxim |
Punctaj minim |
O1 |
Ce se intelege prin consrevarea mediului inconjurator? |
3 min | ||
O2 |
Ce se intelege prin poluare? |
3 min | ||
O3 |
Enumerati factorii de poluare si care sunt efectele poluarii? |
10 min | ||
O4 |
Enumerati masurile de combatere a poluarii aerului, apei si solului. |
15 min |
VI.Strategii didactice
Timp min |
Etape de instruire |
Arii de continut |
Metode de invatare |
Mijloace de invatare |
Forme de organizare a activitatii |
||
Profesor |
Elev |
Profesor |
Elev |
||||
Secventa introductiva Verifica prezenta. Verifica daca tabla este curata si calculatorul functioneaza. Cere elevilor sa aiba pe banca caietele si creioanele. |
Moment organizator. Pregateste caietul,creio-nul si asculta indicatiile profesorului. |
Conversatia euristica si explicatia |
Frontal |
Colectiv |
|||
Verificarea cunostinte-lor anterioare prin intrebari referitoare la lectia trecuta . |
Asculta si raspunde la in-trebarile adresate de catre profesor. |
Descoperire Conversatie |
Frontal Individual |
Colectiv Individual |
|||
Captarea atentiei si co-municarea titlului lecti-ei noi cu precizarea motivarii. Anunta cuvintele cheie. Scrie titlul lectiei precizand necesitatea studierii ei. |
Noteaza titlul lectiei si sunt atenti la expunerea profesorului |
Expunere |
Tabla |
Frontal |
Colectiv |
||
Precizeaza noile cunos- tinte. Elaboreaza sche-ma logica a continutu-lui lectiei. Prezinta no-tiunea de conservare a mediului inconjurator. Prezinta fenomenul de poluare.Expune planse, pliante si reviste, ima gini la calculator. Prezinta factorii de poluare si efectele poluarii, enumera masurile de combatere a poluarii aerului, apei si solului. |
Ajuta la elaborarea sche-mei logice a continutului. Observa materialul prezentat de profesor. Sunt atenti la explicatiile profesorului si noteaza in caiete expunerea profeso-rului. Pun eventuale intrebari. |
Expunere Conversatie Descoperire Problematizare |
Imagini calculator Planse Pliante Reviste Imagini calculator |
Frontal Individual |
Colectiv Individual |
||
Feed-back. Sistematizarea si fixarea cunostintelor. Cere elevilor sa defineasca notiunea de conservare a mediului si fenomenul de poluare. Cere elevilor sa enumere factorii de poluare si efectele poluarii. Cere elevilor sa precizeze masurile de combatere a poluarii:aerului, apei si solului. |
Raspund la intrebarile profesorului si sunt atenti la complectarile facute de profesor sau colegi. |
Conversatia euristica |
Fisa de lucru Planse Reviste Caiet |
Frontal Frontal |
Colectiv Colectiv Individual |
||
Secventa finala: Face aprecieri privind corectitudinea raspunsurilor date de elevi, noteaza elevii. Trece notele in catalog si in carnet |
Urmaresc aprecierile profesorului. Noteaza tema si sunt atenti la indicatiile date de profesor. |
Expunere |
Frontal |
Colectiv Individual |
FISA INDIVIDUALA DE LUCRU
Complecteaza aritmograful dupa ce citesti cu atentie definitiile.
Foloseste verticala data POLUARE.
1. Reprezinta baza existentei umane si a existentei ecologice terestre.
2. Stinta care se ocupa cu studiul interactiunii dintre organisme si mediul lor de viata.
3. Arbore conifer din padure ce produce 30 tone de oxigen la hectar pe an.
4. Disciplina al carui obiect il constituie sistematizarea asezarilor omenesti existente si proiectarea de asezari noi.
5. Are rol esential in purificarea aerului.
6. Proces de roadere si de spalare a scoartei terestre prin actiunea unor agenti externi.
7. Ramura a economiei care contribuie la poluarea mediului ambiant.
Se acorda 10 puncte din oficiu. Timp de lucru 10 minute.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8002
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved