CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
INVATATOR : STELA COROBEA
OBIECTUL :EDUCATIE FIZICA
CLASA I C
SCOALA GENERALA "AVRAM STANCA" PETROSANI
TEMELE LECTIEI:
1.Consolidarea alinierilor in rand,sir cu interval de unul si doua lungimi de brate
2.Dezvoltarea vitezei prin jocul :"Acul si ata"
3.Consolidarea elementelor statice din gimnastica acrobatica:cumpana pe un genunchi,semisfoara cu accent pe mentinerea echilibrului
4.Dezvoltarea fortei prin jocul "Din cerc in cerc"
OBIECTIVE CADRU:
-influentarea evolutiei corecte si armonioase a organismului si dezvoltarea calitatilor motrice de baza;
-dezvoltarea deprinderilor motrice de baza,aplicativ-utilitare si sportiv-elementare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa execute cu rapiditate crescuta actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale,auditive,tactile;
sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza in vederea aplicarii in activitati motrice;
-sa adopte un comportament adecvat care sa reflecte respectarea regulilor de evitare a accidentelor;
-sa adopte pozitia corecta a segmentelor corpului in situatii statice si dinamice;
-sa cunoasca si sa execute principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor corpului;
-sa-si insuseasca mecanismul de baza al deprinderilor de mers ,alergare si sa il aplice in activitatile motrice;
-sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor fizice;
-sa manifeste interes si perseverenta in realizarea activitatilor independente
-sa manifeste corectitudine ,spirit de colaborare in desfasurarea intrecerilor,in relatiile cu partenerii si cu adversarii;
METODE SI PROCEDEE:explicatia ,exersarea,exercitiul,jocul;
RESURSE: -umane: efectiv : 17 baieti si 12 fete
-materiale:saltele, puf,creta
-timp: 50 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Ghid pentru predarea educatiei fizice la clasele I-IV -
DESFASURAREA LECTIEI
VERIGILE |
CONTINUT |
FORMATII |
Do-zare |
OBS. INDICATII METODICE METODE |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1.Organiza- rea colectivului de elevi 3.min 2. Captarea atentiei 3 min. |
-alinierea clasei pe un rand; -controlul tinutei; -salutul; -prezenta -comunicarea temelor -captarea atentiei :joc de atentie si mobilizare. "Pitita".Invatatorul numara pana la trei ,in timp ce elevii alearga si se aseaza in spatele invatatorului (la semnal sonor) in pozitia ghemuit,apoi in timpul cel mai scurt refac formatia pe un rand ,si continua jocul cu pozitiile:ghemuit cu mainile pe sold,apoi ghemuit cu mainile pe cap. |
in linie pe un rand |
2 min. 2 min. |
explicatia jocul |
3.Pregatirea organismului pentru efort 3 min. |
-alinierea in rand,sir cu interval de unul si doua lungimi de brate -mers pe loc cu corectarea tinutei si cu intoarceri la stanga,la dreapta la semnal -mers in jurul salii ,cate unul :mersul piticului,mers pe varfuri cu bratele sus,pe calcaie cu bratele la spate -alergare usoara -alergare cu genunchii la piept -alergare cu bataie din palme patru pasi,apoi fara bataie din palme patru pasi -exercitii de respiratie: "Balonasul" -alcatuirea coloanei de gimnastica cate |
In coloana cate unu cate 4 |
O lungi-me O Lungi-me O lungi-me |
Alternarea mersului obisnuit cu variante de mers La fel si la alergare explicatia exercitiul |
4.Influentarea selectiva a aparatului locomotor 10 min. |
I.Exercitii pentru brate si picioare: 1.stand: 1-ridicarea bratelor lateral. 2-revenire. 2.stand: 1-2indoirea genunchilor cu ridicarea bratelor. 2 -revenire. II.Exercitii pentru trunchi: 3.Asezat departat cu mainile pe sold: 1-indoirea trunchiului inainte cu intinderea bratelor ,mainile la varful picioarelor. 2-revenire cu indreptarea spatelui. 4.stand departat: 1-indoirea laterala a trunchiului spre stanga cu indoirea bratelor,mainile la umar. 2-revenire . 3-4 aceeasi miscare spre dreapta. III.Exercitiu pentru centura scapulo-umerala: 5.stand departat cu mainile la piept : 1-intinderea bratului stang lateral,privirea dupa brat. 2-revenire. 3-4 aceeasi miscare cu bratul drept. IV.Exercitiu pentru trunchi: 6.stand departat cu mainile la ceafa : 1- rasucirea trunchiului spre stanga cu intinderea bratelor lateral. 2-revenire. 3-4-aceeasi miscare spre dreapta. V.Exercitiu pentru abdomen: 7.culcat dorsal: 1-indoirea piciorului stang la piept. 2-revenire. 3-4-aceeasi miscare cu piciorul drept. VI.Exercitiu pentru spate: 8.culcat facial cu mainile in dreptul pieptului: 1-2intinderea bratelor si ridicarea trunchiului sus. 3-4 revenire. VII.Saritura ca mingea: 9.stand cu mainile pe sold: 1-4 sarituri ca mingea pe loc cu picioarele apropiate. 5-8 sarituri pe loc cu departarea si apropierea picioarelor. VIII.Exercitiu pentru respiratie: 10.stand: 1-ridicarea bratelor lateral si inspiratie. 2- revenire cu respiratie. |
2x2t 6x2t 6x2t 6x4t 6x4t 6x4t 6x4t 6x4t 4x8t 2x2t |
explicatia demonstratia exercitiul Atentionarea permanenta asupra pozitiei corecte in timpul exercitiilor |
|
5.Viteza-viteza de reactie si executie in actiuni motrice complexe 5 min. |
Dezvoltarea vitezei prin jocul -anuntarea jocului -explicarea si demonstrarea jocului -stabilirea regulilor -desfasurarea jocului Elevii in formatie de cerc se tin de maini.In mijloc este adus un elev care este "acul"si in spatele lui in sir inca 5 elevi,care reprezinta "ata".La semnal sonor acul urmat de ata iese si intra prin cerc .Daca in acest timp unul din ei gaseste locul de iesire sau intrare in cerc a acului ,grupa este inlocuita de alt "ac" si "ata".Castiga grupa care a reusit sa coasa cel mai mult timp fara nici o greseala. |
In cerc |
4x |
jocul explicatia Atentionare asupra disciplinei in timpul jocului |
6.Consolidarea elementelor statice din gimnastica acrobatica:(cumpana pe un genunchi, semisfoara cu accent pe mentinerea echilibrului. 15 min. |
-se reaminteste modul de executie a acestor elemente -se demonstreaza,insistan-du-se pe pozitia corecta a corpului in timpul executiei. Elevii impartiti in 4 grupe efectueaza pe rand cumpana pe un genunchi ,apoi semisfoara.Miscarile se vor executa alternativ cu ambele picioare. Se vor lega cele doua elemente acrobatice, apreciindu-se elevii care au realizat cele mai bune executii. |
4grupe |
4x |
explicatia demonstratia exercitiul atentionarea asupra pozitiei corpului in timpul executiei concurs |
7.Dezvoltarea fortei 5 min. |
Dezvoltarea fortei prin jocul:""Cursa din cerc in cerc". Elevii impartiti in 7 echipe sunt aliniati in sir in spatele unei linii de plecare.In fata fiecarui sir se inscriu 3 cerculete ,cu o distanta de 50 cm intre ele.La semnal,primul din fiecare sir porneste sarind pe ambele picioare din cerc in cerc,dus si intors. Nu este permisa calcarea cercului.Cand jucatorul care a fost in cursa trece linia de plecare ,va porni urmatorul elev din sir.Sirul care termina mai repede respectand regulile jocului (nu a plecat mai inainte ,nu a calcat linia cercului) castiga cursa. |
7 grupe cate 4 elevi intr-o grupa |
4x |
jocul explicatia Atentionare asupra respectarii regulilor jocului |
8.Revenirea organismului dupa efort 3min. |
Jocul "Fluturasul"va constitui exercitiul de incheiere a lectiei. Elevii sunt risipiti liber pe spatial de joc .Fiecarui jucator i se da in mana un fulg care reprezinta fluturasul.La semnalul de incepere se arunca fulgul in sus si fiecare elev sufland cauta sa-l tina in zbor cat mai mult timp. |
Risipiti pe spatiul de joc |
jocul explicatia |
|
9.Aprecieri ,recomandari 3 min. |
-alinierea -analiza sumara a lectiei: aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru -recomandari pentru viitor -salutul |
In linie pe un rand |
Conversatia |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1789
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved