CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Liceul Pedagogic "Carmen Sylva"
Clasa II D
Inv:
PRACTICANTA:
PROIECT DE LECTIE
OBIECTUL: Educatie muzicala
UNITATEA DE INVATARE: Elemente ritmice
TEMA: Sunete lungi, scurte, potrivite
SUBIECTUL: Cantecul "Ursuletul Martinica" de A. M. Ionescu
TIPUL LECTIEI: predare-invatare
SCOPUL LECTIEI :
- Formarea deprinderii de a canta in colectiv, de a intona corect sunetele (urmarind pozitia corecta a corpului in timpul cantatului, preluarea corecta a tonului), de a sesiza mersul melodic in cantare;
- Formarea deprinderii de a sesiza durata sunetelor;
- Dezvoltarea atentiei voluntare a memoriei.
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul si pe parcursul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 -sa execute corect exercitii ritmice si melodice formate din valori de note combinate: patrimi, optimi, doimi folosind tactarea si silabele ritmice corespunzatoare ;
O2 -sa interpreteze cantecul "Ursuletul Martinica"corect, expresiv;
O3 - sa sesizeze durata sunetelor in cantecul "Ursuletul Martinica";
O4 - sa execute cantecul in diferite forme de organizare;
METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, exemplificarea, exercitiul, problematizarea
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Metodica predarii muzicii - ed Didactica si pedagogica Bucuresti, 1992,
- Abecedar muzical -partea a doua - Al. C. Stanciu , Emilia Stanciu - ed. Corint -
Momentele lectiei |
Ob. op |
Desfasurarea lectiei |
Timp |
Metode si procedee |
Evaluare |
|
Activitatea invatatoarei |
Manifestarile elevilor |
|||||
Moment organizatoric Exercitii de respiratie Exercitii melodice pentru incalzirea vocilor Recunoasterea si intonarea cantecului precedent Realizarea temei Pregatirea aperceptiva pentru lectia noua Familiarizarea cu continutul cantecului Prezentarea model a cantecului Invatarea cantecului "Ursuletul Martinica" Fixarea Incheierea activitatii |
O1 O3 O2 O4 |
Pregateste cele necesare pentru lectie Stabileste ordinea si disciplina. Cere elevilor sa respire adanc dupa care cu aerul acumulat in plamani sa mimeze umflarea unui balon. Alte exercitii de respiratie: - Stingem flacara unui chibrit - Incalzirea mainilor inghetate sufland aer cald spre ele 1) Claxonul masinii Ti ti ti ti ti 2) Cantecul gainii Cot - co - dac Cot - co - dac 3) Cantecul ratei Mac mac mac mac mac Va intona pe note un fragment din cantecul invatat in lectia trecuta si le cere elevilor sa-l recunoasca si sa-l intoneze. In continuare cantecul va fi interpretat de toata clasa si individual de cativa elevi. Se face o scurta analiza a duratei sunetelor. Anunta subiectul lectiei si-l scrie pe tabla: "Sunete lungi, scurte, potrivite". Exercitii ritmice. Intoneaza cu silaba Ta un exercitiu ritmic, tactand masura corespunzatoare si cere elevilor sa-l reia folosind silabele ritmice invatate ___ __ _ _ __ _ Ta ta ta ta ta Pas pas iu - te pas _ _ __ __ ____ ____ Ta ta ta ta ta ta iu - te iu - te pas pas ______ ______ ___ ___ Ta - a ta - a ta ta Ra - ar ra - ar pas pas Cer elevilor sa realizeze si ei un exercitiu ritmic la tabla. - Copii, ce animale am invatat la cunoasterea mediului ca traiesc la munte? Astazi vom invata un cantecel despre urs si anume "Ursuletul Martinel" Recita mai intai versurile cantecului, cerand elevilor sa fie atenti si sa le repete impreuna. URSULETUL Mar-ti- ni -ca-i bu-cu-ros A-n-va-tat si no-te-le Toa - ta zi - ua ii da zor Ba - te tac-tul u - nu, doi Mor, mor, mor DO, RE, DO a) Prezinta cantecul in intregime, pe cuvinte, dupa care lasa un moment de respiro pentru intreaga clasa. b) Ritmizarea versurilor cantecului. Invatatoarea arata cum se citesc versurile ritmic, lungind optimile, patrimile si doimile conform duratelor lor folosind o dictie cat mai buna. Se reia cantecul pe unitati melodice corespunzatoare cate unui vers. Versurile se leaga doua cate doua pana se invata tot cantecul. Cere elevilor sa interpreteze cantecul astfel: a) pe grupe de elevi; b) pe strofe ( o grupa canta cu voce tare, iar alta in gand si invers); c) reluarea cantecului in intregime de catre toata clasa avand in fata clasei pe rand un dirijor insotit de un elev care suna ritmic un clopotel. Face aprecieri generale asupra intregii activitati, precum si asupra participarii elevilor la lectie si la insusirea cantecului "Ursuletul Martinica" |
Se pregatesc pentru lectie Executa Executa vocal. Intoneaza cantecul "Muzicantii" - Gr. Teodosiu Elevii sesizeaza ca versurile de la refren sunt cantate mai repede (durata sunetelor este mai mica) Scriu un exercitiu si il executa. Enumera mai multe animale salbatice. MARTINICA Ca sti-e can-ta fru-mos Sti-e si du - ra -te - le Ca e ma - re di - ri - jor Si pe no - te can-t-a - poi Mor, mor, mor DO, RE, DO Asculta cu atentie melodia cantecului si cauta sa inteleaga versurile. Reiau fiecare vers in parte ritmizandu-l., marcand bine consoanele. Sunt atenti si reiau fiecare unitate melodica conform indicatilor date de invatatoare. Executa Canta toti Asculta |
|
Conversatia Explicatia Exemplifica-rea Exercitiul Exercitiul Problemati-zarea Conversatia Exercitiul Demonstra-tia Exercitiul |
Orala Frontala Formativa Orala Frontala Formativa Orala Frontala Formativa Orala Frontala Formativa |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3549
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved